SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ukrajinský premiér Hončaruk podal demisiu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Ukrajina, zásadná premárnená príležitosť

Niektoré momenty histórie prejdú prakticky bez povšimnutia, ich skutočný zásadný význam sa ukáže až po rokoch. Potom už len fanúšikovia alternatívnej histórie môžu predkladať úvahy, čo by sa stalo, keby...

Samostatná Ukrajina sa sformovala približne v rovnakom čase ako samostané Slovensko. Historický vývoj však v susediacich krajinách nabral odlišný kurz. Dôležitým medzníkom bolo vystúpenie Sergeja Kozlíka v ukrajinskom parlamente niekedy na prelome rokov 1992 a 1993.

Oznámil tam oficiálnu pozíciu administratívy Slovenskej republiky, ktorá videla mladú Ukrajinu ako prostredníka medzi východom a západom, medzi Slovenskom a Ruskou federáciou. Bolo to obrovské nepochopenie vtedajšej geopolitickej stuácie a odmietnutie podať rozvíjajucej sa krajine pomocnú ruku a spoločne vstúpiť do modernej Európy. Možno za tým bolo presvedčenie, že Ukrajina zmietajúca sa v ekonomických ťažkostiach by nás len brzdila v našich rozvojových snahách. Rozhľadení ľudia na Ukrajine sa rovnako ako my túžili stať súčasťou modernej Európy. To posledné čo chceli bolo aby robili prostredníka Rusku. Ruský medveď možno potrebuje pomoc ukrajinského vlka aby spolu uštvali jeleňa, ale o korisť sa s ním už deliť nebude. Nechali sme Ukrajinu aby sa starala sama o seba, vydaná napospas záujmom svetových mocností. Sebastredná neschopná slovenská administratíva bez prezieravosti a vízie premárnila jedinečnú šancu nadviazať na histórické odkazy spojenia Podkarpatskej Rusi a využiť príležitosti plynúce z užšej ekonomickej a občianskej spolupráce transformujúcich sa štátov.

A teraz tá alternatívna história. Pred vstupom do EÚ by to nemusela byť Vyšehradská Štvorka so 64 miliónmi obyvateľov, by tu bola omnoho silnejšia Bratislavská Päťka so 106 miliónmi obyvateľov, kde by Slovensko malo centrálnu polohu a význam vyšší ako by mu prináležalo podľa počtu jeho obyvateľov. Vyjednávacie pozície a prístupy na trhy Ruskej federácie aj pre prístupové rokovania do Európskej únie by boli výrazne lepšie pri takomto koordinovanom postupe. Nebola by vojna v Donecku a Luhansku ani anektácia Krymu.

Nech to slúži ako memento. Možno podobný historický medzník prežívame aj v týchto dňoch a rozhodnutia čo urobia jedinci čo sme im dali do rúk dôveru môžu mať dôsledky ktoré si dnes ani nevieme uvedomiť.

V každom prípade sa však aj vďaka tomu čo som napísal vyššie hráme na malom piesočku.

Keď to niekto iný ako crawler Googlu dočítal až sem, dovolím si otázku: počuli ste niekedy o meste Shantou v provincii Guangdong na východe Číny? Predpokladám, že nie, ja som si ho našiel len preto, že má približne toľko obyvateľov ako naše Slovensko. Je to taká menšia zastávka na trati vlaku čo ide ďalej do Shenzenu a potom do Hong Konkgu rýchlosťou 300 km/h.

My nie sme pupok sveta.
 


Najčítanejšie na SME Svet