SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Koronavírus má nečakaný vplyv na životné prostredie, ukazuje štúdia (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

To bude mat Greta radost

Takze sirenie virusu pomoze proti klimaticke zmene. A ked Cina vypustila za dva tyzdne iba 400 ton, tak to je ten virus skutocne velmi smrtelny. Pri rocnej produkcii co2 v Cine per capita 8 ton zije v Cine uz len 1250 ludi.
 

 

To bude za 1.štvrtok prepad HDP...
 
Hodnoť

 

Tak predsa je za tym virusom Greta
Vedel som to ....
 
Hodnoť

Zníženie CO2 je zlá správa.

Vysoký obsah CO2 v ovzduší prospieva rastu rastlín, je teplejšie, čo je tiež dobré a viacej prší.
Myslím to vážne.
 

 

A podľa mňa je škodlivé každé nadmerné vypúšťanie exhalátov...
 

Chybyčka

Máš tam niekde chybu. Napríklad na Slovensku bol minulý rok rekordne suchý a tuším aj predminulý. Takisto som si nie istý s tým rastom rastlín, ak sa totiž rýchlejšie odparuje vlhkosť z rastliny, tak tiež nerastie (napríklad tráva v lete, ak ju nezavlažuješ). Na niečo si tam zabudol.
 

Nezabudol, len som nespomenul všetko.

Mal som na mysli celý zemský povrch vrátane oceánov. Nie len Slovensko.
Keď sa zvýši priemerná teplota ovzdušia Zeme, z oceánov sa odparí viacej vody (aj z pevniny ak je vlhká). No a tá odparená voda navyše zasa padne vo forme dažďa navyše (aj na oceány aj na súš). Takže platí že "keď je teplejšie" viacej prší (priemer na zemskom povrchu).
Je pravdou, že sa viacej dažďa neprejaví rovnomerne na zemskom povrchu. Na Sahare nebude pršať, na Orave budú povodne, pri Hurbanove sucho.
Vplyv na dážď má aj malý vodný cyklus (miestny dážď z odparu v krajine).
Miestne horúčavy na Slovensku ešte neznamenajú, že je teplo na celom svete aj nad oceánmi, a že musí na Slovensku viacej pršať.
 

 

je super, že v tom máš tak jasno. Čo ja som zachytil, prakticky každý zodpovedný vedec, ktorý sa k tomu vyjadruje hovorí o tom, že ak máme v atmosfére viac tepla je tam logicky aj viac energie a klíma je tak komplexná, že to vedie k nepredvídateľným javom, ktoré vzhľadom na vyšší energetický potenciál majú aj väčšiu pravdepodobnosť spôsobenia škôd. Problém je, že ľudia si vybudovali obydlia a celú infraštruktúru na základe dlhodobých trendov počasia. Ak sa tie zmenia, tak to spôsobí škody, v lepšom prípade si to vyžiada dodatočné investície, v horšom prípade to spôsobí emigráciu, prípadne smrť rozsiahlych skupín obyvateľstva. Najviac samozrejme budú postihnutí najchudobnejší, ktorí nemajú dosť peňazí na potrebné opatrenia.
Vplyv vyššieho CO2 na rýchlejší rast rastlín je síce pekná vec, ale oproti škodám spôsobených zmenou počasia to je zanedbateľné.
Neevidujem, žeby poľnohospodári na celom svete hlásili rekordné úrody.
Celé toto je absurdné, pretože producenti fosílnych palív si berú zisky z ich predaja, ale škody a potrebné investície bude platiť niekto úplne iný. Popierači klimatickej zmeny majú často plnú hubu voľného trhu a sú proti akejkoľvek podpore obnoviteľných zdrojov, ale pritom predvádzajú to najhoršie čo môžu: privatizácia profitu a znárodnenie nákladov. Presne ako banky pri kríze. Pritom fosílne palivá sú dotované tak, ako dosiaľ žiadna iná komodita v histórii ľudstva.
 
Hodnoť

To bol môj prvý postreh

Najmenej ekologická ekonomika si zaslúži pozornosť aj v tejto súvislosti...
 
Hodnoť

 

Všetko zlé je na niečo dobré. :-)
 
Hodnoť

to je sokantne

ze ked vsetci sedia doma a "nic nefunguje" tak su nizsie emisie... napriklad keby vykapalo cele ludstvo, hadam, ze by emisie klesli na povodnu uroven sopiek...
 


Najčítanejšie na SME Svet