SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Na lodi v karanténe pri Japonsku potvrdili ďalších 44 prípadov koronavírusu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Zlý tah

Je tragické, čo sa deje na tej lodi. V momente zistenia prvej nákazy mali ľudí dať ihneď do nemocníc!
Takto si vyrobili nákazáreň, nakaziť sa môže totiž každý jednotlivec. Kajuty steny nemajú, sú to iba priečky bz ľahkej konštrukcie. Ľudia natlačení do malého priestoru bez akejkoľvek garancie na karanténu. Úplne zle!!! Tragédia!!!
 
Hodnoť

 

My, "obyčajní" ľudia vieme o tom víruse veľmi málo.

Vieme ale to, že prežíva v organizmoch živých bytostí, jak vo zvieratách, či v človeku. Nákaza sa asi prenáša kvapôčkovou infekciou, teda ten nakazený kýchne, z úst mu vyletia sliny a v nich je ten vírus. Nuž a keď nás jedna taká kvapka zasiahne, či už rovno do úst, do dýchacích ciest, alebo očí, tak sme ten vírus dostali do tela.
(Prenos zviera-človek pri zabíjaní zvieraťa pri príprave jedla.)

Kvapka z kýchnutia sa môže usadiť napr. aj na zábradlie nejakého schodiska. Či nakazená osoba si pri kýchnutí zakryje ústa rukami, následne ale si tlačidlom privolá výťah a ten vírus z rúk zanechá tam. Čoskoro príde iný človek, privolá si výťah a už má vírus na prste a potom sa dotkne svojich pier, očí, či nosa a tak vírus dostane do seba.
Ale vírus nelozí po stenách, ako nejaký chrobák, tak sa "svojpomocne" nedostane z jednej kajuty do druhej.
Nevieme ale to, teda vedci už možno vedia, ale my nie, že ako dlho prežíva vírus mimo hostiteľský živý organizmus? Teda ak kýchnem na zábradlie, či sopľavými, alebo uslintanými rukami privolám výťah, tak ako dlho na tých predmetoch ten vírus prežíva, aby nakazil iných? O čo viac prežíva, o to väčší problém máme. Aj tu ale pomáha rúško, ak mám nos a ústa zakryté, tak sa rukami nedotýkam týchto častí telá, a tak z rúk nedostanem vírus do seba a vírus na rukách časom zahynie.

Na tej lodi prvotným problémom je to, že ten počet osôb, vrátane tej prvotnej nakazenej osoby, istý počet dní spolu žili na lodi.
Teda ak tá prvá nakazená osoba pri prvom stretnutí ma nenakazila, či už priamo kýchnutím, kašľaním, pusou, podaním ruky a podobne, alebo nepriamo tak, že sme napr. pri švédskom stole rovnakou naberačkou naberali nejaké jedlo, tak tam bola možnosť "na reparát" pri opakovanom stretnutí. A tak sa nakazilo x osôb a tie potom ten vírus odovzdávali ďalej a ďalej, ale stále v tej istej malej komunite. A tak sa časom nakazila celá osádka lode, či aspoň jej podstatná časť. A nakoľko inkubačná doba môže dosahovať až 14 dní, tak choroba ešte stále prepukáva medzi celou komunitou na lodi, ale oni už možno väčšinovo boli nakazení toho tretieho februára.

Napr. ak ja ako penzista sa tu v Bratislave nakazím, a sadnem si do trolejbusu, a tam nekýchnem, tak tam nenakazím nikoho a "na reparát" šanca nebude, lebo inokedy v trolejbuse stretnem iné osoby a až z nich nakazím niekoho, ak tam kýchnem, alebo ak chytím madlo, a na ňom ten vírus bude dostatočne dlho prežívať na to, aby nakazil iných.

Iným problémom je to, že veľká časť pasažierov na lodi sú penzisti z EU, USA, Kanady a Austrálie. Používajú svoje domáce lieky na krvný tlak, na srdce, cukor, cholesterol a iné. Japonci ale tie lieky v ponuke nemajú. Ich národná medicína totiž je úplne iná. Teda osoby na lodi majú stále väčšie problémy, časom nemajú tie správne lieky, veď už mali byť doma, teda sa ich zdravotný stav zhoršuje a sú menej odolné proti vírusu a ním vyvolaným chorobám.
Neviem posúdiť, že ich domovské štáty prečo ich už neevakuovali domov?

Dobrou otázkou je aj to, kam idú odpadové vody z lode? Ak rovno, a to bez akejkoľvek dezinfekcie, do mora, tak ten odpad, moč a fekálie iste priťahujú ryby, vtákov a podobne a nimi sa ten vírus môže rozšíriť aj inde do okolia, či aj celkom ďaleko.

Takže problémov a otázok je tam mnoho, ale vírus cez priečky kajút nelezie a cestujúcich z kajút von nepúšťajú, teda už sa nevedia navzájom nakazovať.

Najstarších evakuujú z lode hlavne pre ten liekový problém, v nemocnici ich totiž lepšie dokážu nastaviť na miestne lieky, ak už nie sú k dispozícii tie západné.
 


Najčítanejšie na SME Svet