SME
Nedeľa, 23. február, 2020 | Meniny má Roman, Romana

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Berlínsky múr padol. Tí, ktorí ho nezažili, stále vidia rozdelené Nemecko (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Ukážkový prípad

Sýty hľadanému neverí. To nie je úloha pre politikov, ale pre učiteľov a hlavne pre rodičov. Keďže aj tí rodičia sa museli viac obracať, aby dávno prešpekulovaných západných súkmeňovcov prekukli, veru nezostalo času sa výchovu.
Kto si myslí, že spoločnosť sa vyvíja správnym smerom je vo veľkom omyle. Pre Nemecko voči nám to patrí duplom.
Teda platí: V 99% tí východní Nemci sú na Tom lepšie, lebo viac sa im zachoval pud sebazáchovy.
 
Hodnoť

 

-Dedko, počul som, že v socializme ste nemohli chodiť do kostola.
-Vieš, ja nechodím do kostola ani teraz.
-A že ste s babkou nemohli chodiť na dovolenku do zahraničia.
-Chlapče, my s babkou sme už 30 rokov na žiadnej dovolenke neboli, a nie ešte v zahraničí.
 

 

Stále ma pobaví, s akou samozrejmosťou a bez obáv dnes ktokoľvek (majiteľ PC/NTB/tabletu/smartfónu nezriedka viacerých týchto zariadení + napojený na internet) zverejňuje svoje myšlienky a názory v tomto virtuálnom prostredí, a súčasne fňuká za tým železným plotom, ktorý okolo nás postavili boľševici, a dobou, ktorá sa v jeho hlave tvári ako lepšia.
Dám ruku do ohňa, že aj najväčší ufrflanci - ak by ich stroj času s touto skúsenosťou vrátil späť do socíku - by si veľmi rýchlo uvedomili, že v skutočnosti oň už nestoja. Nie viac ako o nostalgickú spomienku na mladosť.
 

Veľa času neuplynie...

a tie ploty si vystavajú sami. Však už začali.... Priekopnici im nechýbajú. V Európe mame špecialistov čo im zadky dvíhajú zadné klopne saka a v Amerike ten co sa mu toaletak lepí na topánky.
 
Hodnoť

Lebo Na Slovensku nie su rozdiely

Lebo Na Slovensku nie su rozdiely medzi zapadnou a vychodnou castou. A to plati rovnako pre oblasti vo Francuzsku,GB.
Dokonca jedna spolkova republika z vychodnej casti Nemecka uz je bohatsia a jedna zo zapadnej casti.
Rozumiem,ze komu sa nedari je frustrovany a hlada vynnika. Problem vsak takych ludi je ,ze vzdy hladaju riesenie v stranach, ktore ak sa dostanu k moci ich zivot naopak este zhorsia. Vo vychodnom Nemecku sa upieraju k AfD,u nas k Smeru, v USA k Trumpovi. Vsetko zle....
 

 

Dokonca jedna spolkova republika z vychodnej casti Nemecka uz je bohatsia ako jedna zo zapadnej casti.
 
Hodnoť

 

Marx, Friedrich a Engels boli vynálezcovia biedy!!!
 
Hodnoť

 

V 89-tom sa ekonomika DDR rozsypavala. Keby sa neboli zjednotili, nedostali by miliardove “Soli” transfery zo zapadu Nemecka a dnes by vyzerali ako my. Len by z toho nemali koho vinit. Je to zlyhanie skolstva, casu DDR a vtedajsim pomerom sa v skolach nevenuju vobec, priemerne decko o tom vie tolko ako o antickom Grecku.
 

 

Bol som vo východnej časti Nemecka v 99.Čosi som si prečítal kolko bolo po vojne znásilnení,že chlapov Nemcov skoro ani nebolo.Morálny status dederónov bol podstatne ,resp. ešte nižší ako u nás.
To vysoko dotované bývalé DDR od SRN bolo totál degenerované.Ženy pili viac ako muži,ešte v 99 sa fest naháñali po chlapoch,mládež bola vysoko rasistická ,nadrogovaná a zlodejská.Boli bary kde Vás nevpustili,ak ste nebol Nemec.Východný Nemec má aj teraz v Bavorsku ,či v oblasti Stuttgartu a Porýnia zlú povesť.
Obávam sa že militantné sklony aj u nás budú narastať,resp. priebežne narastajú.
Je tu frustrácia s toho,že ak sa narodíte niekde a niekedy,nie vždy máte šancu.Zblbnuté decká,aj dôchodci nás posielajú po celej EU do stavu anarchie.Nemám k tomu čo dodať,len že 30 rokov akoby hlavne v oblasti morálky nestačilo a nepomohlo.Zbytočne sa budeme chváliť v oblasti slobody a ekonomiky ak mysel je zamknutá na zajačích chodníčkoch.
 

 

v 1990 som bol v Drážďanoch a už vtedy tam bolo na môj úžas toľko nacistických hákových krížov, ako nikde v Československu. Nemci boli nadšení z budúceho zjednotenia, západní Nemci im zdarma stavali telefónne ústredne... a všeličo iné. Len nečakali, že sa ich trh zrúti po zjednotení mariek 1:1. Od toho okamihu nikto zo býv. soc.bloku nič neobjednal z podnikov bývalej NDR - bolo to zrazu x-krát drahšie. Tak väčšina podnikov skrachovala a zamestnanci sa stali nezamestnanými. Následky toho asi cítia dodnes.
 
Hodnoť

 

mi to prišlo akoby ufňukané decko, ktoré nevie čo chce, kam ide, stále hľadá a čaká kto sa o neho postará. Mal som pocit že plačkovia sú len pohrobkovia sociku u nás, ale vidím že kam noha bolševika raz vstúpila kvetiny nerastú. Iba natrčená ruka, očakávanie všetkého zadarmo, obviňovanie celého sveta a neochota priznať si, že život môžeš ovplyvnovať aj sám. :-)
 

 

Niekde som čítal názor jedného psychológa, prečo sa niektorým ľuďom spomienky na socializmus zdajú také príjemné.

Písal niečo v tom zmysle, že je to ako spomienky na detstvo vo viacpočetnej rodine (detstvo všeobecne, nie detstvo v socializme). Mali ste kde bývať, mali ste čo jesť, mali ste si čo obliecť, mali ste nejaké tie hračky. Všetko vám zabezpečili rodičia, jedinou vašou povinnosťou bolo poslúchať ich. Bývali ste skromne, mali ste jednoduchšie jedlá, ošúchané oblečenie, jednoduché hračky, ale vaši bratia a sestry boli na tom tak isto, tak vám to veľmi nevadilo.

Že ste museli poslúchať prísnych rodičov, vám tiež nevadilo, aj bratia ich museli poslúchať. Niekde v susedstve možno žila rodina, v ktorej mali deti krásne detské izby a parádne hračky (akože Západ), ale vy ste u nich nikdy neboli, tak vám to ani nijako nechýbalo.

Potom ste zrazu dospeli, odišli ste z domu, rodičov už poslúchať nemusíte, ale bývanie a stravu si musíte zabezpečiť sami a teraz s láskou spomínate ako vám bolo v detstve dobre, vtedy stačilo len poslúchať rodičov.
 

 

skvela reakcia
 
Hodnoť

 

Kapitalizmus je nerovnomerné rozdelenie bohatstva.
Socializmus je rovnomerné rozdelenie chudoby...
 
Hodnoť

Túžba po starých, zlatých časoch

je nesmrteľná. Vysvetlenie, ktoré uvádza nick Lisbon, má veľa čo do seba. Tento vzorec spomienok platí všade. V časoch ešte beznádejného socíku na večné časy, sme všetci nadávali na pragocentrizmus. Na lepšie platy v ČR, vládne posty a všetko možné, čo koho napadlo. Po Nežnej a po rozdelení ČS, sa výhrady obrátili na bratislavocentrizmus, z tých istých dôvodov. A po prijatí do EÚ, zasa svorne nadávame na bruselocentrizmus. Málo koho napadne, že po prevrate sme dostali možnosť na vybudovanie nového štátu, s novou demokratickou paradigmou čo sa však brzdilo a brzdí dodnes. S minulosťou sme sa nerozlúčili, prevzali sme socialistický "sociálny étos" pokračujeme ďalej v ňom a radšej nariekame za dvojkorunovým socialistickým mliekom. Pritom takmer všetci čakáme na rázny obrat do raja, k nemeckým platom, západným sociálnym vymoženostiam atď. Presne tak, ako to vidia Ossi kontra Wessi.
Málokto sa zamyslí, prečo je to tak. Veď my "len" demokraticky chceme a vyžadujeme Zmenu. Kým nesvitne v hlavách aspoň 60%+ občanov, žiadna zmena nenastane, žiadny pánbožko nezostúpi z vesmíru a nevymetie tú špinu, ktorá sa u nás za tridsať rokov nahromadila. Môžem to urobiť len my, občania pri voľbách. Ktovie, či si už všetci všimli, že sú (zatiaľ) slobodné. Chce to len dve veci: netolerovať podvody, nesplniteľné sľuby a ich producentov a ísť k voľbám. Žiadna iná cesta neexistuje. Žiaľ, alebo skôr, našťastie.
 
Hodnoť

 

Východ a západ je karma z konca vojny,ale ten rozdiel tu bol už za Rimanov. Z východu boli otroci a plnohodnotný občan bol len rímsky občan.
Chápem frustráciu bývalých dederónov.Ešte neboli narodení a už mali znamenie hanby.
Skutočné,s väčšou zločinnosťou i v mysli odpútať sa od stereotypov rodičov.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Svet