SME
Piatok, 21. február, 2020 | Meniny má Eleonóra

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Disident Haraszti: Armáda donášačov nás prenasledovala na každom kroku (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

Toto. Slušný človek si už nemôže ani zahajlovať a poposielať niekoho do plynu, mazurekujem vašu slobodu.
 
Hodnoť

O akom komunistickom štáte je reč?

Už nadpis ma nadvihol tak, že ďalej ani nečítam. Žiadny komunistický štát nikdy nebol a ani nebude. Komunizmus je nedosiahnuteľný ideál, ktorý nemôže nikdy fungovať už z podstaty človeka. Štát bol socialistický a s komunizmom mal spoločné iba slovo v názve vládnucej strany. Tak nerobte mladým ľuďom chaos v pojmoch..
 

 

Komunizmus je škodlivá utópia, za režimom v ČSSR stála komunistická strana a ty sa ďalej opúšťaj. Mladých ste osprosteli tak, že už si niektorí – lebo ten kentus nezažili – myslia, že to bol fajn režim.
 

 

nuž neviem veru o čom hovoríš. Ja som zarytý odporca socializmu a s podivom sledujem, koľkým z tých, čo zažili socializmus, sa po ňom cnie. Nevadí, že sme nemohli ani pípnuť a držali nás tu ako v base. Hlavne, že nebolo komu závidieť :-(
Ja som len poukazoval na to, že komunistický štát nebol a ani nebude.
 

 

Ľudia to nerozlišujú, a musím povedať, že v podstate majú pravdu. Vládli tu komunisti, neobmedzene - preto komunistický. Zdôrazňuje sa tým ideológia, ku ktorej sa vládnuca trieda vtedy hlásila. Oficiálne sme boli štát socialistický, ale podľa komunistov sme boli na ceste ku komunizmu. Nemyslím si však, že názov je najpodstatnejší. Podstata všetkých vlád založených na ideológii je totalitarizmus, resp. cesta k nemu. A Maďari, a nielen oni, ale oni najvýraznejšie, mu v mene ideológie, ktorej uverili, znovu otvárajú naširoko dvere. (U nás je to cesta od "obyčajných" zlodejov v SMERE k ideologicky zafarbeným reálnym a potenciálnym zločincom v ĽSNS-Kotleba a Vlasť-Harabin.) V pozadí všetkých takých vlád je túžba po neobmedzenej moci v mene moci samotnej, ktorá je zasa neobmedzeným zdrojom peňazí. Dá sa povedať, že za všetkými takými vládami je neobmedzená túžba po peniazoch.
 

nesúhlasím

myslím, že to TREBA ROZLIŠOVAŤ. Komunizmus je ideológia (iracionálna) a socializmus je totalitný režim, ktorý vznikol zneužitím tej ideológie na oblbnutie más, inak nemajú asi nič spoločné. Komunistov zaujímali výhody z členstva v strane. To bol jediný dôvod, prečo tam ľudia vstupovali.

Keďže tých, čo sú presvedčení o tom, že sa majú zle, je podstatne viac než tým, ktorí sa majú dobre a každý pozná niekoho, kto sa má lepšie, tak sa žiaľ socializmus podarilo uviesť do praxe. Ja tvrdím, že hlavná hybná sila socializmu bola ľudská závisť. Hovorím o dobe, ktorú som zažil. Ako to bolo za Lenina, to neviem, ale na tú závisť by som si vsadil, hoci v Rusku bolo asi fakt zle. Ale tam prišlo k revolúcii nie pre ideály komunizmu, ale preto, že nemali čo jesť a bolo im jedno v mene akej ideológie zvrhnú cára. Ale neviem, či si veľmi pomohli. Na Slovensku máme veľa rusofilov, ale žiadny sa tam akosi nechce odsťahovať :-)
 

 

Ľudia to vnímajú ako synonymá - keď povedia komunizmus, myslia socializmus, resp. bývalý totalitný režim vedený komunistami. Pretože "socializmus" sa riadil komunistickými ideami - vo všetkých oblastiach. Dôležitý je postoj k tomuto obdobiu a k dnešným jeho pohrobkom. Naozaj, málokto povie "za socializmu", lebo ani socializmus to nebol. Ten bol skôr vo Švédsku, ako to neoficiálne pri návšteve tejto krajiny pripustil aj Chrusčov: My ho v ZSSR budujeme 50 rokov, a oni ho tu dávno majú.
 
Hodnoť

Za socializmu platilo:

1. Nerozmýšľaj!
2. Keď rozmýšľaš, nehovor!
3. Keď hovoríš, nepíš!
4. Keď píšeš, nepodpisuj!
5. A keď sa podpisuješ, tak sa nečuduj!

Tieto komunistické pravidlá komunisti aj striktne dodržiavali, lebo tí, čo sa podpisovali pod niečo, čo sa komunistom nepáčilo, išli často do basy.

Asi tak.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Svet