SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Študovala v Severnej Kórei: O krajine nám často klamú, pracovné tábory sú ešte horšie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 > >>

Hodnoť

Pane Boze...

... toto jedine mi napada ako reakcia...

Ale pred mladou slecnou klobuk dolu...
 
Hodnoť

neuveriteľné

až sa tomu ani veriť nechce
 
Hodnoť

Ked som cital knihu

Utek z tabora 14, tak som bol zdeseny, ale niekde v duchu som si hovoril, ze to predsa nemoze byt mozne, az v takej miere. Tento clanok asi mnohe potvrdzuje.
 

 

tiez si mal pocit pri tej knihe, ze sa to odohrava mozno v roku 1930? a pritom je to v tomto obdobi...neuveritelne silna kniha
 
Hodnoť

 

Chcel by som vediet, co na to Blaha.
 

Klasicky

po komunisticky. Všetko je vymyslené. Aj táto slečna si všetko vymyslela, aj všetci, ktorým sa z tej krajiny podarilo ujsť. Inak, napísala o svojich pobytoch aj knihu. Doporučujem.
 

 

Už som si dala na svoj zoznam.
Píše tam viac i o tom kastovaní? Bože..52 !
Dočítavam "Syn pána sirôt" .. tiež uf.. i keď z inej priečky - ale fikcia zrejme veľmi blízka realite.
Zdá sa, že táto krajina nemá najmenšiu šancu dospieť aspoň z zdaniu demokracie.
 

Demokracia,

taká akú máme na mysli my, nemá v tej krajine naozaj šancu. Bola by to viac menej pre ňu katastrofa. Lebo samotní ľudia by boli úplne bezradní. Teda aspoň úplná väčšina. Ako keby si troj ročné dieťa nechala samé v divočine. Tam môže vzniknúť niečo na obraz Číny. Aj to len zrejme v štvrtinovom alebo maximálne tretinovom profile. A aj to nie naraz, ale len veľmi postupne.
Inak práve na diktatúrach a všelijakých autokratických režimoch je veľmi dobre vidieť všeobecný základný princíp evolúcie. A to, čím menšia sloboda, tým pomalší rozvoj. A naopak. Čím väčšia sloboda, tým rýchlejší rozvoj. No a v prípade Severnej Kórei je to až stagnácia. Aj keď reálne sa nezastavil vývoj ani tam.
 

 

Vďaka. Uvažujem veľmi podobne a je mi ich ľúto. Napriek t0mu, že oni sami nemajú o demokracii nášho typu ani šajnu. Ale vidieť na vlastné oči - aspoň zdiaľky, by som chcela.
Blahorečím osudu, že som sa nenarodila v Kľdr a ani v rómskej osade (i keď to je o inom - ale tiež o vylúčenosti)
 

Presne.

Ani si neviem predstaviť, aké by to bolo žiť v neustálom strese už len pred tým, čo si myslieť, nieto ešte vysloviť. Celý ten systém tam je úplne mimo ľudskej prirodzenosti, ktorá sa vyvíjala státisíce rokov slobodne. A jeden psychopat to všetko chce postaviť na svojej predstave sveta. No nič, snáď sa nám podarí čoskoro zbaviť sa jedného takého "mysliteľa", ktorý nás ešte stále presviedča o svojej výnimočnosti.
 

 

Jedného mysliteľa na hlavnom poste v nrsr a druhého v najsamväčšej politickej strane, nech už konečne o nás nerozhodujú a konečne nám doprajú pokojný spánok
Hajde ta het!
 

Presne tak.

Desaťročia systematicky vymývaný mozog celému obyvateľstvu. Tam sa napríklad považuje za úplne normálne a cenené, že syn udá matku, že pašuje tovar z Činy a ju zastrelia. Hrôza.
 

Ani nie.

Skôr to opisuje z vlastných skúseností, počas jej pobytu. Ale samozrejme výborné čítanie.
Na túto tému sú však skvelé knihy - Ve službách diktátora a Milovaný vůdce. Prvá je od osobného básnika Kim Čong Ila. Skvelé. Ale totálna špička je Abychom přežila od Yenomi Park. To je šialenstvo. Syn pána Sirôt je viac-menej fiktívny román. Al výborný
 

 

Vďaka, píšem si!
 

 

Kníh je viac, pribúdajú..

napríklad: Útěk ze Severní Koreje (česky)
alebo: https://www.denik.cz/ze_sveta/...

Bol som tam, zažil som, Češka to pekne popísala. Whiskyho popis sa mi nepáčil, ale toto nebolo podfarbené žiadnou propagandou ani bulvárnosťou..
 

 

Ďakujem!
Videla som nejaké dokumenty, vrátane českých od turistov a aj keď je to vzdialené dobrému poznaniu, boli zaujímavé.
Pekný deň!
 

 

Blahu sa treba opýtať, čo hovorí na "prevýchovné" tábory pre milión Ujgurov v Číne.


Blaha po návšteve v Číne: “Môžem povedať, že je to magická krajina, ktorá si zaslúži rešpekt a úctu." Dodal, že mal viacero politických stretnutí, no najviac ho prekvapilo, ako “agresívne a tupo” sa správa voči Číne prezident Kiska a ako ubližuje našim dobrým vzťahom. “Spomínalo sa to na každom politickom fóre a na každom fóre som sa za neho musel hanbiť.”
 

jeden Blaha

sa "hanbil" za jedn0ho Kisku. Ale tu státisíce (ak nie milióny) Slovákov sa musia hanbiť (bez úvodzoviek) za jedného Blahu.
 

 

Blaha je marxitický talibanec.
 

Veď by ho to prešlo

keby ho pekne stalinsko-boľševicky znárodnili
 

1 2 3 4 5 6 > >>

Najčítanejšie na SME Svet