SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ruskí veteráni si pripomenuli 30. výročie ukončenia vojny v Afganistane (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Vsetko zle je na nieco dobre. Afganistan pripravili pre krajsie zajtrajsky.
 
Hodnoť

 

Teraz buďte múdri. Rusi slávia 30, američania (a my s nimi) ani jedničku.
 
Hodnoť

Ten agentúrny škrabák

píše hlúposti ....

"desať rokov trvajúca invázia, ktorej cieľ _ poraziť protikomunistických povstalcov podporovaných Spojenými štátmi, v tom čase známych ako mudžáhidi (mudžahedíni), čiže svätí bojovníci _ sa nepodarilo dosiahnuť."

Mudžahedíni vznikli ako následok sovietskej invázie do Afganistanu, cieľom invázie neboli žiadni mudžahedíni ....

"Prior to the arrival of Soviet troops, Afghanistan's communist party took power after a 1978 coup, installing Nur Mohammad Taraki as president. The party initiated a series of radical modernization reforms throughout the country that were deeply unpopular, particularly among the more traditional rural population and the established traditional power structures.[38] The regime's nature[39] of vigorously suppressing opposition, executing thousands of political prisoners and ordering massacres against unarmed civilians, led to the rise of anti-government armed groups, and by April 1979 large parts of the country were in open rebellion.[40] The government itself experienced in-party rivalry, and in September 1979 Taraki was murdered under orders of his rival and Minister of Foreign Affairs, Hafizullah Amin, which soured relations with the Soviet Union. Eventually the Soviet government, under leader Leonid Brezhnev, decided to deploy the 40th Army on December 24, 1979.[41] Arriving in the capital Kabul, they staged a coup,[42] killing president Amin and installing Soviet loyalist Babrak Karmal from a rival faction.[40] The deployment had been variously called an "invasion" (by Western media and the rebels) or a legitimate supporting intervention (by the Soviet Union and the Afghan government)[43][44] on the basis of the Brezhnev Doctrine.

In January 1980, foreign ministers from 34 nations of the Islamic Conference adopted a resolution demanding "the immediate, urgent and unconditional withdrawal of Soviet troops" from Afghanistan.[45] The UN General Assembly passed a resolution protesting the Soviet intervention by a vote of 104 (for) to 18 (against), with 18 abstentions and 12 members of the 152-nation Assembly absent or not participating in the vote;[45][46] only Soviet allies Angola, East Germany and Vietnam, along with India, supported the intervention.[47] Afghan insurgents began to receive massive amounts of aid and military training in neighboring Pakistan and China,[16] paid for primarily by the United States and Arab monarchies in the Persian Gulf." - https://en.wikipedia.org/wiki/...
 

 

Mudzahedin je ovela starsie slovo a celkom iste nevznikli po invazii Sovietskeho zvazu. Co ked ti poviem ze svojho casu bojovali aj proti britom? To ani Sovietsky zvaz neexistoval.
 

... to ja dobre viem....

konkrétne som reagoval na tú mudžahedínsku kapitolu, ktorú vyvolala invázia ZSSR. Presne o tej bol aj článok.
 
Hodnoť

 

Posledný sovietsky vojak opustil Afganistan 15. februára 1989, čím sa skončila desať rokov trvajúca invázia, ktorej cieľ _ poraziť protikomunistických povstalcov podporovaných Spojenými štátmi, v tom čase známych ako mudžáhidi (mudžahedíni), čiže svätí bojovníci _ sa nepodarilo dosiahnuť.
SME prebralo od TASR spravu ktora zavadza.
Sovieti vstupili na uzemie Afganistanu z inych dovodov.Ked zacala ich cinnost na uzemi Afganistanu,neexistovali tam ziadni mudzahedini.
na osviezenie pamati zopar faktov.
V 1978.roku moc v Afganistane prebrala Komunisticka strana a na celo statu sa postavil Taraki.Zacinali sa zavadzat reformy ktore nevonali vsetkym.V septembri dal Amin(Tarakiho rival) zabit Tarakiho a defacto vykonal v Afganistane statny prevrat.Breznev dal rozkaz 40. armade na obsadenie Kabulu a Afganistanu.Sovieti odstranili Amina a na celo statu sa dostal babrak Karmal.Oprecia sa nazyvala v ZSSR podpornou intervenciou.
Afganistan zacal budovat socializmus,ZSSR a staty socialistickeho tabora pomahali Afganistanu pri budovani infrastruktury,nemocnic,skol,pomhalai so vzdelavanimbudovanim priemyslu,tazobnym priemyslom.
Sovitesky vplyv a celkovy vyvin situacie sa nepacil ochrancom demokracie spoza oceana a preto zacali vyzbrojovat,cvicit a krmit jednotky mudzahedinov.Jednotky sa pripravovali na uzemi susedneho Pakistanu(spojenca USA) a ich ulohou bolo vratit Afganistan spat do obdobia spred niekolkych rokov.Ziadna demokracia nic takeho.Klasicky stredoveky klanovy system.
Ako to vsetko dopadlo vieme.Gorbacov dal rozkaz na ustup a po odchode soviestkych vojakov sa Afganistan vnutorne rozlozil,vznikol Taliban a obcianska vojna ktora tam trva-aj napriek hrdinskemu nasadeniu najlepsej armady na svete vratane nasich svejkov-doteraz.
Takze este raz.
Mudzahedini su vysledkom politiky USA,jej otvorenej podpory,nasledny vznik Talibanu je len logicky vysledok tejto podpory.
Nemate aj vy dojem ze tam kde Americania isli robit poriadky tak nastal raj na zemi?Afganistan,Irak,Libya a (takmer) aj Syria?
Krcmarik co ty na to?Aha chapem-nic-ved v Guardiane o tom este nepisali ale bud v strehu mozno niekedy v buducnosti o tom napisu a potom zase napises svoj "vlastny autorsky" clanok....s tzv pridanou hodnotou...
 

... keby len Američania podporovali

mudžahedínov.... aj sami Sovieti ....

"Do januára 1980 prišlo do Afganistanu približne 50-tisíc sovietskych vojakov. Bojové akcie v Afganistane boli pre radových príslušníkov sovietskej armády nesmierne ťažké. Problémy im spôsoboval terén i klíma. Horšie však bolo, že bojovali proti odhodlaným Afgancom, až fanaticky brániacim svoju vlasť. Navyše vlastne ani netušili, prečo vôbec majú bojovať a riskovať svoje životy na cudzom území. Pravdepodobne sa cítili veľmi podobne ako vojaci USA vo Vietname. Ďalším problémom bolo, že veľa sovietskych vojakov nasadených do akcií bolo moslimského vierovyznania. Podľa sovietskeho velenia to malo byť výhodou pri komunikácii s domácim obyvateľstvom. Stal sa však presný opak – mnoho vojakov dezertovalo alebo obchodovalo s mudžahedínmi."

ale aj
"Američania vybudovali v spriatelenom Pakistane výcvikové tábory a zásobovacie základne na podporu mudžahedínov. Všetko ale prebiehalo v absolútnej tajnosti. Bez vedomia Kongresu či amerických voličov. Všetky dodávky USA museli byť do Afganistanu dopravované v absolútnej tajnosti nielen preto, že by to americká verejná mienka nikdy nedovolila. Moslimovia v Pakistane či povstalci v Afganistane by nikdy nepripustili priamu otvorenú účasť USA, ktoré už vtedy považovali za svojho úhlavného nepriateľa."

či
"Vojenskú pomoc a svojich špecialistov však do Afganistanu neposielali len USA. Konfliktu sa tajne zúčastnila i Čína (cez pohorie Karakoram dodávala predovšetkým protileteckú techniku) alebo Egypt (dodával protitankové granátomety).

Okrem tajných akcií podnikli USA i oficiálne kroky. Ako odpoveď na sovietsku okupáciu zrušil prezident USA Jimmy Carter sľúbenú dodávku 17 miliónov ton pšenice do ZSSR. Neskôr zastavil export modernej technológie na ťažbu ropy a Spojené štáty naopak oficiálne obnovili dodávky zbraní do susedného Pakistanu. Dôležitým signálom bolo neskôr schválenie požiadaviek afganskej delegácie ohľadom dodávok zbraní prezidentom Ronaldom Reaganom."

https://historyweb.dennikn.sk/...

Každý, kto chcel bojovať proti sovietskej invázii, prispel. Niektorí aj na dve strany ....

Ozaj, vieš kto začal prvý podporovať medzinárodný terorizmus? KGB už koncom 50-tych rokov.... ved aj ČSSR sme im cvičili teroristov ....
 


Najčítanejšie na SME Svet