SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Netanjahu potvrdil nálet na iránsky vojenský sklad v Sýrii (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

hehehe,

pre izraelskych teroristov je vsetko Syrii iransky vojensky sklad :D
 

 

Pre Izrael predstavuje Irán smrteľné nebezpečie, podobne ako teroristická organizácia IS. Irán sa otvorene vyhráža Izraelu jeho zničením. Sýria je tiež smrteľný nepriateľ Izraela. Preto je úplne legitímne, keď sa Izrael bráni aktívne a preventívne útočí na iránske a sýrske sklady zbraní (nie na civilné ciele). Robí teda len to, čo robia Rusi alebo USA proti teroristom IS, keď ich bombardujú. Pre Izrael sú teroristi iránski fašisti, ktorí podobne ako Hitler majú za cieľ zničiť Židov (Izrael).
 

ty si tomu dal ...

ak tvrdíš, že pre Izrael sú smrteľní nepriatelia Irán a Sýria, tak potom by si mal logicky uznať aj to, že pre Irán a Sýriu je smrteľným nepriateľom Izrael. Ale až tak ďaleko tá tvoja logika evidentne nesiaha. Prečo asi ????
Chceš ešte aj teraz podľa tvojej logiky poprieť právo Sýrie a Iránu legitímne preventívne napádať Izrael a brániť sa pred jeho útokmi na svojom vlastnom území ? Samozrejme, že im to právo budeš upierať, lebo podľa takých ako ty môže Izrael všetko a môžu za to vždy len tí druhí . Máš to geniálne premyslené. Viem, že dnes takí ako ty môžu dostať aj Nobelovu cenu za mier, ale mali by sa ísť hanbiť do kúta až do smrti .
 

 

Doucit sa historiu:

1) Syrska vojenska agresia voci izraelu 1948
2) Syrska vojenska agresia voci izraelu 1967
3) Syrska vojenska agresia voci izraelu 1973
4) Syrska neochota uzavriet mier = rozhodnutie udrziavat vojnovy stav

Trojnasobnemu agresorovi, ktory je rozhodnuty nadalej udrziavat vojnovy stav, sa veru moze prihodit ze napadnuta strana vykona preventivne nalety na vojenske sklady agresora.
 

a ty si sa už doučil ?

Lebo ináč by si vedel, čo predchádzalo tým útokom a nenapíšeš takúto hlúposť. Ale je jednoduchšie posielať iných doučovať sa históriu, však ? Že ťa to baví ...
 

Čo predchádzalo útokom? Žeby toto?

"Nově vytvořená Organizace spojených národů (OSN) přijala 29. listopadu 1947 Plán OSN na rozdělení Palestiny, podle něhož se území mělo rozdělit na arabský a židovský stát a Jeruzalém měl zůstat pod mezinárodní správou OSN jako corpus separatum. Židé plán přijali, přestože 75 % území, které jim bylo přiřknuto, byla poušť, zatímco Liga arabských států a Vysoká arabská komise plán odmítly."

"Druhý den po vyhlášení nezávislosti armády pěti arabských států Izrael napadly, a rozpoutaly tak První arabsko-izraelskou válku.[56] Po více než roce bojů bylo vyhlášeno příměří a stanoveny dočasné hranice, známé jako Zelená linie.[57] Jordánsko anektovalo území Judeje a Samaří, známé spíše jako Západní břeh Jordánu, a Východní Jeruzalém. Egypt převzal kontrolu nad Pásmem Gazy. 11. května 1949 byl Izrael přijat do OSN. "

PS: Bol si niekedy v Sýrii? Ani netušíš aký je tam život a ako to tam vyzerá ....
 

 

mas stopercentnu pravdu, izrael je smrtelnym nepriatelom syrie a iranu. a samozrejme mozu praventivne alebo ako chces zautocit na neho. a to by bolo to posledne co by spravili.
 

 

Ak by si mal ty agresívnych susedov, ktorí by sa ti otvorene vyhrážali likvidáciou a robili by všetko pre to, aby to uskutočnili a otvorene by to aj deklarovali a príslušnéb orgány by na to nereagovalo (viď OSN), tak ako by si reagoval? Ja si myslím,že Ťa veľmi mrzí, že Izrael sa vie brániť pred agresormi.
 

?

Tento argument by si nemal používať, nedá sa to k situácii medzi Iránom a Izraelom použiť. Systém európskeho práva nepozná nič také ako preventívny útok. Teda ak by si mal agresivného suseda, tak by si ho preventívne nemohol v žiadnom prípade napadnúť, konal by si protizákonne.

Na druhej strane chápem postoj Izraela, aj keď ho v tomto neschvaľujem. Nejako došli k presvedčeniu, že preventívnym neútočením by akože ukázali svoju slabosť alebo čo. Osobne si myslím, že Irán ani Sýria nemá na to, aby Izrael v súčasnosti vojensky napadol. Vedia, že by ich Izrael vymazal z mapy sveta použitím ZHN a práve preto ich už asi nikdy nenapadnú. V tomto prípade platí, že ajatoláh, ktorý šteká, nehryzie.

Ide tu skôr o zabránenie získania vplyvu Iránu v Sýrii, na čo je už podľa mňa neskoro. Preto si myslím, že kroky Izraela, teda bombardovanie na území cudzieho štátu a z územia ďalšieho cudzieho štátu, situáciu len zhoršujú a práveže vyvolávajú proti izraelské nálady v regióne.

P.S.: Inak sa mi páči, ako agentúry, resp. novinári vedia krásne propagandisticky zaobaliť to, že Izrael útočil zase z Libanonu, teda z územia suverénneho štátu, ktorý im to nepovolil. Namiesto celej pravdy sa napíše taká prijateľná polopravda, že útočil "z juhu"...
 

 

"Izrael útočil zase z Libanonu, teda z územia suverénneho štátu"

"Namiesto celej pravdy sa napíše taká prijateľná polopravda"

Ale ved to iste robis aj ty.

Libanon uz davno nie je suverennym statom. Zial. Existuju tam paralelne 2 statne spravy: ta oficialna a ta druha je hisballah, ktory ma cca 50,000 bojovnikov. Pre porovnanie armada sr ma okolo 18,000 vojakov. Oficialna libanonska statna sprava nema ziadny dosah na armadu hisballahu, tych 50,000 bojovnikov nie je podriadenych oficialnej statnej sprave. Preto libanon zial nie je suverennou krajinou.

Vynara sa otazka: ak oficialnej statnej sprave nie je hisballah podriadeny, komu je potom podriadeny? Odpoved je jednoducha: tomu, kto ich financuje. A to urcite nie je libanonska statna pokladnica.

Predstav si situaciu, ze by na slovensku existovala 50,000 armada, ktory by bola vyzbrojena raketami, ale oficialnej statnej sprave nebola podriadena ani financovana. Netreba mat specialne vedomosti, aby clovek prisiel na to, ze takato ozbrojena skupina je financovana zo zahranicia.

A to je pripad hisballahu. Je to siitska vojenska organizacia financovana zo zahranicia. A jedini kto sa ku nim hlasi je iran.

Preto ano - mas pravdu, iran asi nezautoci na izrael priamo, ved prave na to tam ma hisballah.

A izraeli su si velmi dobre vedomi, ze utok hisbahhalu z roku 2006 sa moze hocikedy zopakovat a patricne na takuto hrozbu aj reaguju. Likviduju ich sklady zbrani.
 

?

Libanon nie je suverénny štát, lebo si to ty vyhlásil? Tento tvoj "argument" neberiem. Hranice Libanonu sú jasne dané. Libanon (ani Hizballáj) Izrael nenapadol, Izrael nemá prečo porušovať jeho vzdušný priestor. Je to jasné nerešpektovanie medzinárodného práva, ktoré sa iba pokúšaš ospravedlniť všelijakými paralelami na minulosť.

A Hizballáh útočiaci z Libanonu na Izrael je dnes SCI-FI.
 

... sci-fi? netáraj ... :-D

Správa len z dnešného dňa
https://svet.sme.sk/c/22027461...
"Izrael objavil šiesty cezhraničný tunel libanonského militantného hnutia Hizballáh.

V nedeľu o tom informovali zástupcovia armády s tým, že ukončili operáciu zameranú na ničenie nepriateľských tunelov.

Ten najnovší má na libanonskom území dĺžku 800 metrov, pričom niekoľko desiatok metrov zasahovalo do Izraela. Nachádzajú sa v ňom schody, železničné koľaje a široký priechod, cez ktorý mohli prepravovať výzbroj aj početné jednotky. Tunel zničia počas nasledujúcich dní.

Hovorca armády Jonathan Conricus povedal, že v Libanone existujú aj ďalšie tunely, no Izrael úspešne ukončil svoju misiu, ktorú odštartoval minulý mesiac.

Izrael aj Organizácia Spojených národov vyhlásili, že tunely sú porušením rezolúcie o prímerí z roku 2006."

"Íránské a libanonské zdroje informovaly o dodávce íránských balistických raket Fateh 110 libanonskému teroristickému hnutí Hizballáh. Střely s doletem 250 až 350 km dokáží zasáhnout většinu velkých měst v Izraeli, včetně jaderného reaktoru Dimona."
https://www.armadninoviny.cz/h...
 

?

No nato koľko tunelov objavujú každú chvíľu sa tam teda v Izraeli moc nedeje z vojenského hľadiska, takže by som tie tunely zase nepreceňoval. Aby nakoniec neslúžili len na pašovanie tovarov do Palestíny, ktoré sú v rámci Izraelského embarga nedostatkové. Takže možno iba biznis a nie bezpečnostné riziko.

Nejako som totižto nezachytil, že by Izraelci v tých tuneloch zaistili nejaké zbrane alebo ozbrojencov, čo sa chystali napadnúť Izrael, či?
 

 

"Aby nakoniec neslúžili len na pašovanie tovarov do Palestíny, ktoré sú v rámci Izraelského embarga nedostatkové."

Hlavne zbrane a munícia ....

"„Je to velmi kvalitní tunel, který měl sloužit k velké operaci - únosu nebo něčemu podobnému,“ řekl deníku Haarec nejmenovaný armádní představitel. Vojáci se domnívají, že se na stavbě pracovalo několik měsíců a že se tunel budoval ještě donedávna. Palestinci jinou podzemní chodbu použili při únosu vojáka Gilada Šalita v roce 2006 a v pásmu Gazy ho pak drželi do roku 2011. Propustili ho výměnou za 1 000 palestinských vězňů." - https://ct24.ceskatelevize.cz/...

"Islamistický Hamás a další militantní palestinské skupiny používají své vlastní tunely k pašování zbraní, k těmto cestám ale novináři přístup nemají, a tak je těžké zjistit, zda jsou již opět v provozu."

Čo sa deje v Gaze s Hamasom, o nič lepšie sa nedeje s Hizballáhom.
 

?

Veď dobre, ja netvrdím, že to na vojenské účely slúžiť nemohlo. Len to tu niektorí berú ako jasnú a faktami podloženú vec, čo teda určite nie je. Lebo vzhľadom k množstvu objavených aj neobjavených tunelov, mi akosi chýba ich reaálne použitie. Teda nejaká vojenská akcia s nimi súvisiaca.

Len na základe toho spochybňujem to, že boli určené na vojenské účely, lebo jednoducho na vojenské účely využité zatiaľ neboli. A pochybujem, že či už Hamás v Palestíne alebo Hizballáh v Libanone kopú tunely a potom ich nepoužívajú na žiadnu vojenskú akciu... V prípade toho únosu to je jasné, ale to bolo pred 12 rokmi, odvtedy akosi nič obdobné nebolo...
 

 

Nie preto lebo som to ja povedal, ale preto, ze v ramci statu existuje vojenska organizacia, ktora nie je riadena ani financovana statom = libanonska statna sprava nedisponuje suverenitou nad vojenskymi zlozkami hisballahu, a preto libanon nie je suverenny stat. Na uzemi statu libanon je 50,000-ova armada, nad ktorou libanonska statna sprava nema suverenitu.

"Libanon (ani Hizballáj) Izrael nenapadol" Hisballah v roku 2006 napadol izrael. IDF momentalne nici tunely hisballahu zasahujuce na uzemie izraela. Aj hamas, aj hisballah z takychto tunelov v minulosti vykonavali teroristicke utoky voci izraelu.

Ak toto povazujes za scifi, tak asi nezvyknes citat spravy.
 

?

Medzinárodné právo je jasne dané. Z Libanonu ani Sýrie neprichádza teraz žiadna hrozba na ktorú by mali Izraelci podľa medzinárodného práva možnosť reagovať tak, ako to robia. Teda náletmi cez Libanon na Sýriu.

A cez tie slávne tunely sa asi pašuje všeličo iné len nie zbrane a bojovníci. Nejako som nezachytil v blízkej minulosti, že by v Izraeli niekto vojensky zaútočil a našla by sa nejaká spojitosť s tými tunelami. Skôr tu ide iba o biznis. Izraelci tam tiež nezadržali žiadnych teroristov, ani zbrane, takže ani toto ako výhovorka na preventívnu agresiu nepostačuje. Ak sa teda bavíme o medzinárodnom práve...
 

 

Co by nie: Zbranove dodavky hisballahu jednoznacne su vojenskou hrozbou pre izrael a su aj porusenim sankcii voci hisballahu. Adekvatne vojenske akcie su v takomto pripade absolutne namieste. Hisballah uz x-krat zautocil na izrael, jednoznacne su hrozbou. Musel si zachytit aj informaciu, ze IDF v tychto tyzdnoch zlikvidovala 6 tunelov hiballahu. Hisballah uz v minulosti cez taketo tunely vykonal cezhranicne utoky voci izraelu.

"Nejako som nezachytil v blízkej minulosti, že by v Izraeli niekto vojensky zaútočil a našla by sa nejaká spojitosť s tými tunelami."

Odporucam Ti nastudovat problematiku cezhranicnych utokov hisbahhalu cez tieto tunely v minulych rokoch a ich nasledok. Preto tie tunely su jednoznacne vojenskeho + utocneho charakteru. Asi ich pleties s tunelmi z gazy do egypta, cez ktore sa skutocne pasuje aj civilny tovar do gazy. Ale tu sa jedna o tunely z libanonu do izraela.

To je aj dovod, preco rusko nereaguje ta tieto utoky, naoko ich odsudi ale svojou necinnostou vlastne s nimi suhlasi.
 

?

Budem rád ak ma v tomto poučíš, ale ja som posledných 10 rokov nenašiel žiadnu vojenskú akciu, pri ktorej by Hizballáh zaútočil cez tieto tunely na Izrael. Daj nejaký odkaz. Možno som si to len nevšimol.

Ak by to boli tuneli na vojenské účely, ako to, že tam neboli zabití nejakí ozbrojení teroristi alebo zaistené nejaké zbrane alebo výbušniny, teda?

Rusko by som do tejto debaty nemiešal, nemá prečo reagovať na tomto území...
 

 

tunel nie su kasarne ani sklad zbrani tolko k tomu preco bol prazdny. alebo si myslis ked tam nik nebol ze nepatri nikomu ?
a co take treba pasovat z libanonu do izraelu ? to nemozes mysliet vazne
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME Svet