SME
Štvrtok, 21. november, 2019 | Meniny má Elvíra

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Časť českých kňazov by zmenu Otčenáša privítala (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Dojíma ma záujem SME o cirkevné dianie
vždy keď môže zdôrazniť rozkol :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

toto a rozkol?

faktom je, ze Boh je dobry a nemoze nas "uvádzať do pokušenia" lebo on take nema na starosti, to robi Satan, takze Frantisek ma pravdu a modlidba k Bohu by mala naozaj zniet: "nedopusť, aby sme podľahli pokušeniu".
No ja osobne by som to preformuloval este lepsie aby sa to do tej motlitby hodilo na nasledovne:"nedopusť nám podľahnúť pokušeniu". Takze ja osobne uz zacinam, ved predsa zalubit sa Bohu je dobra vec;)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

nedopusť nám asi nebude po slovensky, asi si chcel povedať nedovoľ nám, ale to už zasa ide zlým smerom, lebo vôľa by mala byť na strane človeka.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie je to tak dávno

čo sa zmenil slovenský preklad tejto modlitby.
Archaické "chlieb náš vezdajší" bolo zmenené na "chlieb náš každodenný"
Tieto zmeny sú potrebné, lebo každý jazyk sa vyvíja.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Naozaj nedávno

s tým chlebom "vezdajším". Možno v cirkvi ktorej nešéfuje pápež. V osemdesiatročných katolíckych motlitebných knižkách je chlieb každodenný.
Ten Františkov návrh navrhol už pred, najmenej 10 rokmi, v Katolíckych novinách jeden všímavý slovenský čitateľ. Pri tom návrhu to skončilo a kancelárie redakcie to neprekročilo...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Za všetko zlé môže satan a boh je zodpovedný za jeho existenciu. Naozaj fascinujúce :) Aj malým deťom vkladá do tela rakovinu satan? Teda aj tým nepokrsteným? Denná smrť detí a ľudí hladom či smädom je tiež dielom satana?

Tak to je ten kresťanský boh potom poriadny odpad, ak sa na to iba takto nečinne pozerá. Veď ako môže malé nemluvňa bojovať proti nástrahám satana?

Ešte jedna malá otázka - o ktorom bohu z tých 5000+ sa bavíme? Jahve? Šiva? Višnu? Ra? Zeus? Anubis? Manitou?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pokial viem, v krestanskom zmysle za choroby moze clovek tym, ze nie je ´dokonaly´, pretoze zhrešil a preto musel opustit Rajsku zahradu.

Napr v Raji nebolo podla Biblie ani chorôb, ani utrpenia.

Samozrejme, ze je velmi krute, ked zomrie dieta, ale na druhej strane, kazdy clovek zomrie a to je asi tiez krute a pritom sa nam to ´zdá normálne´.

Keby Boh chcel ´tyrat´ cloveka ´len tak´, tak by to podla vsetkeho nebolo logicke, preto to aj krestanske ucenie odmieta.

Samozrejme, dovod, preco ´sa maju veci tak, ako sa maju´ nikdy nezistime, pretoze nase poznanie je obmedzene.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Super. Takže vďaka hnusobe boha, ktorý nás vraj stvoril podľa svojho vzoru (a tým pádom je on sám nedokonalý), sa ľudia trápia, vrátane malých detí a on sa na nás pozerá odkiaľsi ako na nejaké mravce, ktoré sa predierajú svojimi ťažkými životmi.

Mne sa teda nezdá normálne, ak nejaké nevinné dieťa (dajme tomu ešte čerstvo pokrstené, podľa kresťanských tradícií teda síce dedičný hriech zmytý nebol, ale za ten hádam nemôže človeka, ale boh a za to malé dieťa potrestá? Tak to je teda poriadny smr ad.

Boh predsa týra človeka pravidelne "len tak", poznám mnoho takých prípadov. Celá kresťanská "logika" je postavená na hlavu - ak sa napríklad niekto narodí do bohatej rodiny, užíva si naplno celý život, nájde si krásnu manželku, majú v harmónii deti a pomrú v "božej láske" s tým, že celé svoje životy dodržiavajú božie zákony, tak poputujú rovno do raja. Majú teda krásny život na zemi + bonus v raji.

No a na druhej strane sa niekto narodí do chudobnej rodiny, v desiatich rokoch mu nájdu na mozgu nádor, celá rodina sa trápi a utrpenie je prenášané na všetkých jej členov. Nakoniec ten chudák zomrie, rodičia prídu o svojho potomka, údel, ktorý nechce zažiť nik, aj oni dožijú v ťažkostiach životy v "božej láske" a pôjdu do raja. S tým rozdielom, že nie ich pričinením si život na zemi, ktorý môže byť tak krásny, užiť nemohli.

Samozrejme, z dôvodu ich krutého, hnusného boha. Ešte stále nevie, ktorého, ale tak podľa tunajších je to určite boh, pretože on je vraj všemocný. Ak by sa lokálni narodili v Egypte, bol by to pre nich Alláh. Ak by sa narodili niekde u Krovákov v Afrike, bol by to nejaký lokálny bôžik. Ak by sa narodili v Indii, bol by to panteón okolo Hinduizmu. Pretože viera je do hláv vtĺkaná okolím a vplyvom prostredia.

Ja osobne by som v tak krutého a hlúpeho boha teda veriť nechcel a nechválil by som sa tým.

--------

Odpoveď na toho satana: A boh mu dovolil stať sa satanom, ktorý má často väčšiu moc, ako on sám a teraz čaká, že nedokonalé bytosti, teda ľudia, ktoré stvoril chybne kvôli svojej vlastnej chybe, budú namiesto neho so satanom bojovať? No tak to je do rehotu. Prípadne ide iba o ďalšiu dogmu / prázdnu frázu odkopírovanú z biblie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Myslim, ze ti rozumiem.

Avsak ten bohaty s krasnou manzelkou vobec nemusi byt stastny. Ten chudobny nemusi byt nestastny.

Velmi casto ludia nezvladaju praveze nadbytok. Dokonca teraz som pocul, ze aky je narast diabetu v bohatych krajinach - je to tzv ´západnym zivotnym stylom´. Cize ´z prebytku´.

Vpodstate, nielen choroby, ale aj ta nerovnost (najma nezasluzena) je podla krestanstva (moj nazor) sposobena zlyhaniami cloveka.

Pokial ide o ´stvorenie na obraz Boží´, tym sa nemysli presne ako Boh. Preto je tam ´na obraz´.

Povedal by som, ze clovek sa maximalne na Boha podoba - napr ma slobodnu volu.

Avsak nie je tak dokonaly, preto aj hreší.

Boh je tak dokonaly, ze nehreší, aj ked by samozrejme mohol.

Ale to sa mozno len domnievat, pretoze nase poznanie je velmi obmedzene.

PS kruta nie je len telesna bolest, ale aj dusevna. Nastastie, kazda bolest sa raz skonci. Nie je horsia smrt 10 rocneho alebo 60 rocneho. Smrť je smrť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Satana ale Boh nestvoril. On sa nim stal , z vlastnej vole.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Boh stvoril všetko.

Vrátane anjelov. Teda stvoril aj neskorších padlých anjelov, ktorí sa mu vymkli z ruky. To znamená, že ak Boh nenesie zodpovednosť za zlyhanie padlých anjelov, tak nesie zodpovednosť za to, že stále existujú...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kristus - môj život

Nuž, vo svetle odkrytia tajomstva Novej zmluvy, ktorá bola ustanovená smrťou a vzkriesením Ježiša Krista, by v Duchu Písma, napr.:
S Kristom spolu ukrižovaný som a žijem už nie ja, ale žije vo mne Kristus, a to, čo teraz žijem v tele, vo viere Syna Božieho žijem, ktorý si ma zamiloval a vydal sám seba za mňa:
Malo byť v našej modlitbe nasledovné:
Môj Pán a Boh Kristus Ježiš - Duch oživujúci, ďakujem, že pokušeniu sa protivíš až do krvi vo mne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

aky rozkol?

Ved skutočnosť, že to slovné spojenie "neuveď nás do pokušenia", je mätúce, vôbec nikto nespochybňuje. Názory sa rôznia v tom, či ho treba, alebo netreba opravovať. Pričom zástancovia jedného aj druhého názoru vedia, čo sa tým myslí, keď sa modlia a že Boh nie je pokušiteľ, takže ho netreba prosiť o "neuvedenie do pokušenia".
Je to v ľudskej reči úplne bežný prípad, že nejaké slovné spojenie sa používa vo význame, ktorý presne nezodpovedá jeho jazykovému vyjadreniu.
Ale samozrejme, aktivita SME súvisiaca s náboženskými témami sa vždy zvyšuje v prípade, ktorý sa dá aspoň s trochou snahy vykladať ako "konflikt" modernistov a tradicionalistov a ak sa dá podať aspoň trochu bulvárne. Majú na to dokonca špecialistu - teológa ateistu :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Text Otčenáša meniť netreba

a časť "neuveď nás do pokušenia" je mätúca len na prvý pohľad. Boh predsa skúšal Izraelitov, keď blúdili po púšti na ceste z Egypta do zasľúbenej zeme. A k tomuto skúšaniu, pokúšaniu sa text odkazuje.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Keď Otčenáš nezmenil Ján Pavol II, ktorý bol,vyhlásený
za svätého, tak si myslím, že je to trochu trúfalé
z pápežovej Františkovej strany snaha meniť základnú
modlitbu. Ani emeritný pápež Benedikt nič nechcel meniť.

V apoštolskom vyznaní viery sa tiež menili dve veci,
ale tá zmena keď sa menilo "svätú cirkev všeobecnú " na "katolícku"
sa mi nepáčilo.

Nie každá zmena je dobrá.
Prečo neriešia to, aby aj ženy mohli byť vysvätené za kňazov ?

.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tiež je to iba vec prekladu

katolícky = všeobecný
ortodoxný = pravoslávny
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

aha, takže otčenáš je len taký vyjednávací dialóg s bohom, aby nebol blázon a na nás nič podobné neskúšal. zaujímavo zvrhlá interpretácia. to je katolícky mainstream, alebo si si to len vymyslel?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Naštuduj si niečo a potom

sa o tom môžeme baviť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

bavit sa s niekym

kto nevie odpovedat na otazku?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Na tvoju otázku som ti

odpovedal.
 

1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Svet