SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Brexit a nasadenie armády. Gibraltár oživuje spomienky na Falklandy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Priama vyzva na vojnu?

„Tento týždeň je to 35 rokov, čo iná žena premiérka poslala jednotky cez polovicu sveta, aby ochránili slobodu inej malej skupiny britských občanov proti španielsky hovoriacej krajine. Som presvedčený, že naša súčasná premiérka ukáže rovnaké odhodlanie a postaví sa za občanov Gibraltáru.“
 

3/3

Zabudli dodať, že nebyť americkej pomoci, britské jednotky by uviazli bez paliva niekde v polke oceána a nedoplavili by sa ani k Brazílii. USA pomohli angličanom hlavne kvôli tomu, aby oslabili Argentínu ako potenciálneho spojenca ZSSR.

Súčasná britská premiérka nemá odhodlanie absolútne na nič, establishment potreboval do funkcie dosadiť nejakého blbca a keďže Farage s Johnsonom (najvhodnejší kandidáti) funkciu odmietli, dali to blbej náne, ktorá nemá šajnu o ničom. Byť premiérom v čase brexitu = expresné ukončenie politickej kariéry po brexite, toto bolo už vopred jasné takmer každému britskému politikovi.

Škoda, že španielski politici majú tiež v hlavách ***** . Mali by podporovať rozpad UK a ekonomicky/politicky posilňovať svoj vplyv. Lenže oni budú robiť všetko pre to, aby UK ostalo pokope. V tejto krajine by snáď aj Danko patril medzi štátnikov najvyššieho kalibru.
 

Španieli

Boli/aj naďalej sú proti škótskej nezávislosti, no pred dvomi dňami už vyhlásili že nebudú vetovať prípadné snahy Škótska o vstup do EÚ v budúcnosti. https://www.theguardian.com/po... môže to znamenať aj to, že Španieli neveria že Škótom bude dovolené sa osamostatniť.
 

A nepochybne ani Katalánska,

padni komu padni...
 

1/3

Španieli si najprv musia uvedomiť (a ich politici to musia dostatočne odkomunikovať s občanmi), že Španielsko a UK majú úplne odlišné zriadenia a Katalánsko nemožno porovnávať so Škótskom.

Škótom ani tak nevadí, že vyhlásenie referenda im musia schváliť Angličania ("Britský" parlament je veľmi vágny pojem, v skutočnosti je to anglický parlament, kde majú svojich zástupcov aj ďalšie časti kráľovstva, ale nemajú možnosť prehlasovať Angličanov). Najväčší problém Škótov je v tom, že Angličania rozhodujú o dátume konania sa referenda. Angličanom stačí využívať rovnakú taktiku, ako to bolo pri poslednom referende - dlho vyhlasovať, že žiadne referendum nebude a nakoniec "rezignovať" a zorganizovať referendum v čo najskoršom možnom termíne. Škótskych nacionalistov to stavia do veľmi nezávideniahodnej situácie (ich nacionalistov nemožno porovnávať s nacionalistami v našej oblasti). Ak budú hrať podľa anglických pravidiel, tak čas na presvedčenie väčšiny populácie v kampani pred referendom je veľmi krátky. Ako ďalšia možnosť im ostáva radikalizácia obyvateľstva a podpora permanentného odporu voči Angličanom, ale sú si vedomí, že zradikalizovanie môže mať v konečnom dôsledku opačný efekt a samostatnosť nezískajú. Ak si však raz Škóti samostatnosť odhlasujú, Angličania si ich v únii neudržia.
 
Hodnoť

Gibraltar Español

Na zisky z turistiky mozu zabudnut. Aj ked vela turistov tam ide iba na otocku - jednodnovy vylet z Malagy popripade z Marabelly - pridu aj o tych - pol dna v kolone na hraniciach nikto stat nebude. Danovy raj pre EU to uz tiez nebude - ratam s tym, ze Britia to budu chciet podporit ako sa da - takze pre firmy, ktore tam sidlia a obchoduju iba s UK to bude stale vyhodne, ale urcite budu na GIBe v kazdej firme redundancy. Co sa tyka ludi kotri ziju v LaLinea a denne prechadzaju hranicu do GIBu - tak na to mozu s urcitostou zabudnut. Najomne na GIBe je uz teraz astronomicke a po zavreti hranice bude neznesitelne. Ak ubytovanie bude drahsie ako mzdy tak sa aj vysledky referend o nezavyslosti zmenia - Gibraltar Español
 

Či sa bude

stáť pol dňa v kolóne alebo či budú musieť ľudia z La Liney na niečo zabudnúť to bude závisieť len a len od Španielska. Ak bude mať Španielsko úprimný záujem na zvýšení svojej, už beztak astronomickej nezamestnanosti, tak ľudí z La Liney do práce v GIB nepustí. A čo sa týka daňových rajov, tak je to správne ak aspoň jeden zmizne z mapy sveta. Daňové raje sú hanbou ľudstva.A turisti sa len potešia lebo z Tangeru do Gibraltaru je vzdušnou čiarou tak isto ďaleko ako z Marbelly a nebudú sa musieť trmácať po súši ale pekne lo dičkou a pri tom budú môcť si pozrieť Gibraltarsky prieliv a Atlasove stĺpy.

Don´t worry about Gibraltar, mate.
 

 

Aha takze "turistov" z Libye na gumenych clnoch budu teraz vypravovat z Tangeru? A v Gibraltare pre turistov z Tangeru nebude hranica, ti budu prechadzat ako na korze?
Zjavne ti uniklo, ze obyvatelia GIB hlasovali proti brexitu a s pravdepodobnostou hraniciacou s istotou vedeli co robia, na rozdiel od sedlakov zo Sunderlandu a podobneho vidieka.
 

ak dobre viem tak UK

nie je v Shengene, takže rady na hraniciach by brexit nemal ovplyvniť. Výška nájmov bude závisieť od toho, aký bude po nich dopyt. Ak sa nebude Gibu hospodársky dariť nájomné určite nebude neznesiteľné. Veľa UK občanov, čo teraz býva v Španielsku si bude môcť dovoliť bývanie priamo v meste. Celý tento článok je len mútenie vody, ani boh nevie ako celý brexit nakoniec dopadne. A Briti sú dostatočne prešibaní na to, aby v tomto spore so Španielskom vyhrali bez ohľadu na brexit.
 
Hodnoť

oproti Gibraltaru je Ceuta

španielska dŕžava na africkom kontinente, tú sa Španieli nezberajú vrátiť ? teda neviem, či to niekto požaduje :-)
no a Malvíny a Gibraltar boli najskôr získané vojnovým ťažením ... ako Kurily; tak keď my sme za to, aby Rusi vrátili Kurily, mali by sme vŕtať do Angličanov, aby vrátili jedno aj druhé - či tu je už iný meter ?

Potom boli Falklandy v rokoch 1766 – 1811 pod španielskou správou, až ich roku 1820 obsadila Argentína. Od roku 1833 ostrovy okupovali Briti. Argentína britskú okupáciu nikdy neuznala a po rokoch rokovaní (od 1966) ostrovy roku 1982 vojensky obsadila
 

Veru, veru,

len tá Zakarpatská Ukrajina bola Sovietmi získaná referendom. Miestni si iste dodnes chvália, ako si onehdá pomohli... na rozdiel od nevďačných obyvateľov Falklánd, ktorí do argentínskeho raja nechceli.
 

nezastával som sa ani jedných

ani druhých, a je zbytočne otvárať ďalšie témy; to by som sa potom mohol opýtať, prečo sme ako SK neuznali dodnes Kosovo ? a keď bude prejavená vôľa katalánskeho ľudu igen, povie Madrid , majte sa fajn a nech sa vám darí ?
 

Veľmi dobrá otázka!

SR by mala Kosovo uznať hoc i len z "historickej solidarity". Vznikli sme veľmi podobne. Nespomínam si na súhlas vlád a parlamentov vo Viedni a Budapešti z 28.10., resp. 30.10.1918, o následnom schvaľujúcom referende občanov Habsburskej (stáročnej) ríše ani nehovoriac. Napriek tomu sme, chválabohu, vznikli. Dohody prišli z Paríža značne neskôr a medzičasom nás uznal kde-kto.
 

to bolo rozhodnutie veľmocí

po Veľkej vojne, ktoré dali pečať uznania. Potom v prenesenom význame, treba brať aj Kosovo ako rozhodnutie veľmocí po vojne o odčlení tohto územia od Srbska ? Bola nejaká konferencia víťazných a porazených strán ? No je proste obava Slovákov, a ako vidieť aj Španielov, ..., že situácia v ich štátnych útvaroch by sa mohla zopakovať.
No a čo ten Madrid ?
 

28.októbra 1918

nebolo nijakého rozhodnutia veľmocí. V zásade platí: nedávaj sa na vojnu, ktorú prehráš. Srbi chceli "bratov" udržať silou, Začali Slovincami a plne to rozbalili nad Dubrovníkom a v aleji ostreľovačov v Sarajeve. Arkanove bandy "vychovávali" v Kosove. Miloševič ten zápas prehral. A Srbi prišli o kde-čo, nakoniec i posledných - Čiernohorcov.
Pýta sa dnes niekto na Koenigsberg, Kantovo rodisko? Sýria sa v 20.sotoročí opakovane zapojila do "Endloesung" existencie Izraela. Myslí si niekto, že v tomto storočí dostane Sýria nazad Golanské výšiny? Ak áno, tak by sa mal poradiť s psychiatrom... s konferenciou, či bez konferencie.
 
Hodnoť

.

Krcmarik meskas s touto spravou
ak ty mozes byt redaktor tak to uz moze byt kazdy
 
Hodnoť

Referendum pod Britskými bodákmi

aj tak by sa dalo nazvať referendum za prítomnosti Britských koloniálnych vojsk.
Alebo jedno referendum pod bodákmi uznáme a iné nie?
 


Najčítanejšie na SME Svet