SME
Štvrtok, 25. apríl , 2019

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Reformátor, alebo len krajšia tvár cirkvi? Ako zmenil František katolícku cirkev (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Pripomínam

pápeža Formosa (to bol ten, čo vysvätil Metoda), ktorého mocenská vatikánska klika tak nenávidela, že po smrti ho dala vykopať z hrobu, obliekla do slávnostvého pápežského odevu, posadila do kresla a súdila ho ako kacíra. Strhli z neho odev, odsekli mu prsty, ktorými žehnal a hodili ho do rieky.

Obávam sa že František si nedáva dostatočne pozor pred svojimi katolíckymi spolubratmi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pápež František hlavne zdôrazňuje jednu vec, že každý sme zodpovedný za svoje konanie a budeme zodpovedný pred Bohom.
Nehovorí nič nové ani revolučné, cituje len slová Ježiša Krista z evanjelií. Niekedy novinári vytrhávajú vety z kontextu, ale to je ich práca - šokovať.

Preto vždy radšej čítam celé kázne a príhovory na http://sk.radiovaticana.va/
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Kazne a prihovory su fajn, ale ak sa v cirkvi nic nemeni, tak ma clanok pravdu, je to len fasada, PR. Papez prisiel, povedal par teplych slov, odide, a sme tam kde sme boli.
K tym novinarom - odporucam citat skor noviny s mensimi obrazkami a bez vykricnikov v nadpisoch.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tak Pán sa Ťa nebude pýtať, čo robil pápež František alebo biskup Bezák, jediná otázka bude, čo si robil Ty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Podobne problemy mame na SLovensku, kde si niektori ludia aj vo vlade myslia ze toto je katolicke Slovensko, ha ha mali by ste opatovne preratat svoje ovecky, aby sa vam zrealnili cisla.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Slová o pokrytectve, a veľkom pokrytectve, mi prišli na myseľ pri sledovaní filmu Únos, kde o.i. bolo krásne vidieť "bohabojné" správanie sa "predsedu i chalaniska"

Pápež František je krásna výnimka na čele Cirkvi. Je predovšetkým Človek.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Krásna výnimka

na čele Cirkvi... Výnimka z čoho a v porovnaní s kým?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Organizácia s 1,2 miliardou členov

To asi nie je také ľahké ukočírovať. Jedni sa chcú vrátiť do stredoveku, ďalší nechcú meniť vôbec nič (viera a tradícia je pre nich to isté), ďalší sa boja, že stredoveká inštitúcia sa vo virtuálnom veku musí zrútiť ako domček z karát. A majú všetci trochu pravdy.

Poslední traja pontifikovia mali úprimnú vieru a pokoru spolu so vzdelaním a rozhľadenosťou v súčasnou svete. To je dobrá správa, nebolo to vždy samozrejmé.

Neodvážil by som sa preto niečo súdiť, či sa zmeny konajú pomaly a lebo rýchlo, tým viac keď vidím úprimnosť a oddanosť. Má skutočne komplikovanú úlohu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mas pravdu ze ma skutocne komplikovanu ulohu. Ja mu rozhodne drzim palce. A nie som sam.
My na Slovensku (teda dost vela ludi u nas) by sme vsak urcite s velkou ulavou privitali, keby sa konecne spravodlivo vyriesil problem ex-arcibiskupa Bezaka. Tu mal myslim papez Frantisek fakt dost casu aby rozhodnutie skorigoval.
Zatial je to nekonanie sklamanim.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

samozrejme

vyhnanie arcibiskupa Bezáka je tragédia pre Slovensko.

RKCV na Slovensku stratila jednu veľkú skupinu ľudí, - moderných, hĺbavých, intelektuálov, ktorých mohol tento vzácny človek osloviť, a ktorí mohli túto starnúcu vidiecku partru posunúť do budúcnosti.

Tak poďme do Ríma a táborme pred Vatikánom dovtedy, kým sa to k pápežovi nedostane. Ja to vidím tak, že jednoducho pápež nestíha a deleguje záležitosti nižšie.

Sme len malá bezvýznamná provincia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prosím

autora článku, aby precizoval v čom sa má RKC reformovať. A pripomínam mu, že 1 reformácia už prebehla, akurát tí "reformovaní" už nie sú katolíci.
Takže otázka ostáva, bez odpovede na ňu je to len ďalšie mlátenie prázdnej slamy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Text...

... je o niečom inom. Konštatuje a popisuje stav.

O tom či a čo má RKC reformovať je jej vnútornou záležitosťou. Svet však má právo reflektovať do akej miery sú civilizačné hodnoty spolupráce, úcty k ľudskej dôstojnosti každého človeka, sociálnej spravodlivosti ako aj ostatných hodnôt ako je napr. náboženská sloboda či sloboda svedomia ako aj otvorenosť prijímania interdisciplinárnych záverov z oblasti spoločenských či prírodných vied súčasťou každodennej praxe rímskokatolíckej cirkvi a ako sa vo vzťahu k týmo hodnotám v perspektíve spoločného sveta v budúcnosti stavajú jej lídri.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Civilizačné

hodnoty spolupráce, sociálnej spravodlivosti, otvorenosť prijímania interdisciplinárnych záverov z oblasti vied.... Vy by ste sa uživili aj ako učiteľ večernej školy marxizmu-leninizmu :).
Skúste byť konkrétnejší:
1. Aký typ spolupráce, koho s kým a v čom máte na mysli?
2. Čo si predstavujete pod pojmom sociálna spravodlivosť? Asi nemyslíte na tú istú, ktorú propaguje s. Fico a všetci červení - vziať tým, čo vyprodukujú a dať aj tým, ktorí nepotrebujú, resp. nemajú toľko, lebo sú leniví a neschopní?
3. Ktoré "interdisciplinárne závery" máte na mysli? Niečo z oblasti gender a homotém?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aj Obama

dostal Nobelovu cenu za mier nie za skutky, ale skôr za očakávania, ktoré sa s jeho osobou spájali potom ako vystriedal Busha. František možno tiež vyvoláva skôr očakávania u menej konzervatívnych veriacich. Jeho ľudské gestá a rôzne medializované vyjadrenia sú sympatické, ľudské, ale musia stačiť. Ak by sa stal reformátorom, nemusel by to prežiť ani on (naposledy záhadne zomrel predchodca Jána Pavla II.) ani cirkev. Určité dogmy, pravdy a učenia sa nemôžu zmeniť, nech by to boli hoc aj najväčšie hovadiny. Lebo na nich to je celé postavené a ak ich zreformujeme, kúzlo sa stratí a ovečky zostanú dezorientované. Prísť v tomto bláznivom svete ešte aj o tú istotu, že sedíte v správnom kostole a v správnej lavici, by nebolo pre veriacich férové. Začali by sa organizovať okolo rôznych Bezákov, autorita centra by slabla a Cirkev by sa rozpadla skôr ako Európska únia. To veľmi dobre všetci vo Vatikáne vedia, vrátane Františka. Byť Ježišom a byť pápežom nie je to isté.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Podla mna katolicka cirkev prezije bez ohladu na vatikan alebo ine veci.
Katolicka cirkev podla mna potrebuje reformaciu, ci ju bude schpona aj vykonat z vatikanu, tak to neviem. Skor nie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V porovnaní s náboženskou rôznosťou v rodine si myslím, že naši veriaci by potrebovali hlbšie náboženské poznanie, ktoré predpokladá i hlbšie porozumenie k názorom druhých, aby ovládali aj právo a zákony obsiahnuté v Biblii, pretože nám to komunisti nedopriali. Náboženskú poslušnosť považujem za správnu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja ako antikomunista a neznaboh čítam bibliu (čiže "právo a zákony obsiahnuté v Biblii") cca 50 rokov. Nikto (vrátane komunistov) mi v tom nezabránil.

Skôr si dovolím tvrdiť, že napriek náboženskej slobode, deklarovanej v našej ústave takmer 30 rokov, väčšina bežných veriacich svoje sväté texty neštuduje, a teda neovládajú "právo a zákony obsiahnuté v Biblii".

Zdá sa, že to nie je jasné ani vám, pretože biblia žiadne PRÁVO neobsahuje. Katolíci sa majú riadiť Apoštolskou konštitúciou (Sacrae Disciplinae Leges), ktorou sa zverejňuje Kódex kánonického práva, ktoré obsahuje sedem kníh.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Prečo sa mi prihovárate ako antikomunista, ja nie som birmovaná komunistka. Škoda, že sa neviete prihovoriť ľudsky, taká by mala byť náboženská diskusia. “Vaša reč nech je vždy milá, soľou okorenená, aby ste vedeli, ako máte  každému odpovedať.“ (Kolosanom 4:5, 6) “ Stvoriteľ má právo dávať zákony, zásady, odporúčania, tak ako demokraticky zvolená vláda dáva zákony, či sa nám to páči alebo nie. Biblia obsahuje viac ako 630 Bohom vyslovených zákonov, zásad a usmernení, vrátane 10 Božích prikázaní, a ako napr. *cti svojho otca a matku svoju, nezabiješ, nebudeš krivo svedčiť, nepokradneš, a iné ... * 
Každého, kto pozná dôkladne Bibliu, možno právom označiť za vzdelaného človeka, žiaľ, takých nás je v našom náboženstve málo, aby sme vedeli, čo máme odpovedať a pýtať sa v diskusii.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Robíte si srandu súdruhovia?

Takže Marxizmus predstavuje sociálnu spravodlivosť? No toto, ideológia zločineckého systému, ktorá má na svedomí asi tak 100 miliónov ľudských obetí o zničených životoch ľudí, ktorí sa nechceli vzdať toho ópia ľudstva, viery v Boha ani nehovoriac. O sociálnom ižinieringu, ktorý formoval nového človeka a sformoval otroka bez morálnych zábran slúžiaceho boľševickej zrúde a plniaceho jej príkazy v rozpore so základnými normami úcty k človeku. Marxizmus a sociálna spravodlivosť je podvod. Marxizmus je totalita a zločin na človeku. Na jeho slobode. A sloboda to je zodpovednosť, a zodpovednosť to je Archa - zákon. Boľševici nenávideli človeka a ak sa dostali k moci tak v spoločnosti ako prvé zničili jej duchovnú základňu postavenú na úcte k človeku na obraze Božom. Marxizmus s kresťanským hodnotovým systémom nemá nič spoločné. Kresťanský hodnotový systém je nezlučiteľný s akýmkoľvek totalitným systémom. Kresťanský duchovný nemôže mať dvoch Pánov. Boha a aj žumpu materializmu. Tá žumpa zrodila najväčšie zločinecké systémy aké kedy boli v dejinách tejto civilizácie. Zobrali človeku dušu a spravili z neho robota ako hračku svojho boľševického alebo fašistického stvoriteľa. Materialistická kvantita mala byť tvorcom kvality. A aj bola. Vždy vygenerovala ešte väčšiu špinu. Tak ako ju vygeneroval aj tento článok kresťanskej cirkvi. Analytické oddelenie spravodajskej agentúry je to posledné, ktoré by malo určovať hodnotové smerovanie cirkvi v čase. To určil už Boh. Súdruhovia s ľudskou tvárou. Orwell toto vývojové štádium , ktoré vstúpilo do globálneho priestoru nazval neoboľševici. A nemýlil sa. Jeho popis sedí do poslednej bodky.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Svet