SME
Nedeľa, 21. apríl , 2019

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zemetrasenie zabilo v Taliansku najmenej 120 ľudí (minúta po minúte) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Mate tam chybu

Nie s MAGNITUDOM ale s magnitudOU , si to opravte.

http://jazykovaporadna.sme.sk/...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tiez by mali zvazit, ci je zmtr. 6 silne

-za poslednych 30 dni ich bolo na planete cca 10 + 3 nad 7
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Richterova škála vyjadruje silu zemetrasenia podľa energie uvoľnenej pri procese:
https://en.wikipedia.org/wiki/...

Tá istá uvoľnená energia sa ale na povrchu môže prejaviť rôznou intenzitou, závisí od rôznych okolností - hĺbky hypocentra od povrchu, spôsobu šírenia seizmických vĺn v rôznom geologickom (horninovom a štruktúrnom) zložení, typu terénu (reliéfu) atď.

Intenzita zemetrasenia teda nie je úplne daná jeho magnitúdou. Nie je založená na prvých fyzikálnych princípoch ale na empiricky pozorovaných javoch. Modifikovaná Mercalliho intenzitná škála https://en.wikipedia.org/wiki/... je založená na pozorovaní účinkov otrasov zeme ľuďmi a spôsobenými účinkami resp. škodami v urbanizovanom prostredí. Spomenuté zemetrasenie malo podľa doterajších informácií stupeň 6 až 7 podľa tejto stupnice, čiže silné až veľmi silné. Prejavilo sa úplným zrútením tehlových a kamenných budov staršieho veku a horšej statiky. Zopdpovedá to aj približnej prevodnej tabuľke medzi Richterovou a modifikovanou Mercalliho intenzitnou stupnicou (posledný link na wiki)

Čiže zhrnuté: zemetrasenie bolo silné až veľmi silné podľa Mercalliho stupnice (VI až VII) a niečo medzi stredným (mag. 6) až veľkým (mag. 7) zemetrasením podľa Richterovej škály, bližšie k strednému (mag. 6.2). Početné dotrasy mag. 4-5 v nasledujúcich hodinách však znásobili účinky na urbanizovaný povrch a ľudskú sféru.

To, že za posledných 30 dní bolo celosvetovo registrovaných cca 10 zemetrasení mag. 6.x a tri zemetrasenia mag. 7.x sa dá naozaj overiť použitím filtrovaných údajov (zapnúť filter Magnitude Min=6) tu:
http://www.emsc-csem.org/Earth...
Domnievať sa však, že 6.2 s dotrasmi 4-5 v husto osídlenej mediteránnej oblasti s plytkým hypocentrom s desiatkami obetí a materiálnymi škodami by nemalo byť považovanéh za silné len podľa kvantilového rozdelenia zemetrasení v globálnom meradle je trochu cynické (o mag 7.7 s hlbokým hypocentrom 267 km na konci júla sa v novinách naozaj nepísalo, zrejme neboli obete na životoch a ani významné materiálne škody)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

dakujem za vyborne vysvetlenie..thumb up
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

To vies...piano kvalita :-D
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Podľa stupnice EMS-98 používanej prevažne v Európe https://en.wikipedia.org/wiki/... a podľa obrázkov z najviac postihnutých miest to vyzerá na stupeň VIII (ťažko ničivé)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Na druhej strane treba brať do úvahy, že tie horské mestečká v centrálnych Apeninách sú historicky starobylé a pritom v súčasnosti dosť chudobné. Obývané domy majú aj 200-300 rokov, kostoly a iné verejné budovy aj podstatne viac. Často sú poškodené a majú múry popraskané od predchádzajúcich častých zemetrasení. Obyvatelia nemajú príliš na potrebné opravy, a potom príde jedno zemetrasenie, nemusí byť nutne ani najsilnejšie a dochádza k úplnému zrúteniu budov.
Podobne je to v Grécku, Turecku, časti Balkánu ...
História tu bola živá, zemetrasenia a sopky určovali osudy ľudí, miest, regiónov. A táto história nekončí - geologicky je oblasť Stredomoria najaktívnejšia v Európe, na kontakte dvoch veľkých listosférických dosiek a niekoľkých malých, všetky sú v pohybe voči sebe. Za niekoľko desiatok miliónov rokov bude Afrika a Euroázia spojená a na mieste dnešného Stredomoria (teda aj súčasného pevninského Talianska, Grécka, Balkán) budú horské reťaze mo6no vyššie ako súčasné Alpy https://www.youtube.com/watch?...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tie mestecka vobec nie su chudobne, su to turisticky velmi vychytene miesta. Amatrice je miesto odkial pochadzaju i spaghetti all'amatriciana, prave sa chystal na weekend spaghettovy festival. Norvia ani nehovorim. V kazdom pripade mestecka kde je pocas roku 2000 obyvatelov teraz maju az 10.000 ludi. Vsetky hotely a penziony boli plne obsadene. Prave v tom je j problem, bolo tam plno turistov. O lokalnych sa vier ci chybaju alebo nie ale co s turistami, nie kazdy povie kde prave je...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Paneláky vdržia aj silnejšie zemetraseni

Paneláky vydržia zemetrasenia do 7° - 8° Richterovej stupnice (výnimočne možno aj viac)

Vysoká nosnosť a tuhosť vydrží zemetrasenie 7° Richterovej stupnice!!!

Niektoré čínske a japonské budovyvydržia aj 9°.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To sa dá vidieť aj tam na fotkách s porovnaním so streetview: novšia (či zrekonštruovaná budova - taká biela) tam ostala stáť a vedľajšia je úplne dolu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To čo za keketa stvoril tento nedokonalý svet?!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ne, ne

Magnitúdo je z toho nejakého fimu aj z tým Hypocentrom jak sa tam sekali a pritom aj lietali a ešte aj morfovali. Treba si na nich dávať pozor. A ten Magnitúdom myslím že je z Maďarska.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

zemetrasenie

dobry den...chcela by som poopravit zopar informacii vo vasom clanku.pisem z rima.zemetrasenie bolo s epicentrom v rieti v laziu,nie v umbrii a bolo silne 6,0 richterovej stupnice.najviac zasiahlo mesta accumoli a amatrice,kde zial znicilo takmer 70% historickej casti miest.otrasy boli take silne,ze zobudili aj nas v rime....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tak a teraz zase asi Taliani

postavia pred súd seizmológov, ako pred pár rokmi, keď ich obvinili že nevarovali pred tzv. "dotrasmi", ktoré nasledujú vždy po primárnom zemetrasení.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Na vine je 6 Richterov.

Na Slovensku "řádí" jeden minister Richter.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ako si to ja pamätám

tak v tom 2009 išlo o to, že jeden muž jazdil po meste a cez amplión vyzýval na evakuáciu pred zemetrasením, za čo ho zavreli pre šírenie poplašnej správy a do týždňa to zemetrasenie prišlo, čo do toho momentu odborníci odmietali.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

je to smutné

ale napísať že zemetrasenie malo svoje hypocentrum na tom sa treba pousmiať
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Svet