SME

Diskusia k článku: John Kerry opäť chváli Mongolsko, je oázou demokracie

Stredoázijská krajina je úplne obklopená Čínou a Ruskom. Napriek tomu sa jej podľa šéfa americkej diplomacie darí budovať demokraciu.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
45 príspevkov

  • shrek3

    no

    Ak by tam amici nejaku zakladnu mali tak v provom rade by to bolo iba na ziadost mongolskej vlady a nezabudnite ze je to najmenej ludnata vnutrozemska krajina neviem ci menej ludnate je iba gronsko a dole je preludnena cina a hore Rusko. US zakladna by iba dala ake take garancie pred agresiou, clovek nikdy nevie a iluzie o velmociach vedla si netreba robit. Rusko obsadilo Sibir pred 200 rokmi :-). Len tu nezacnite rozpravky a konsipracne teorie o zidoch, iluminatoch a podobne :-). USA sa miesa do politiky svetovej az od 2.svetovej vojny a dovtedy tu bol tiez velky bordel :-) za ten ich ale vinit nemozete.
    • balkon Goldy Meirovej
      krajiny v regione by sa mali snazit vychadat spolu a budovat racionalne vazby. Ak by Mongolsko splnilo mokre sny USA a nechalo u seba spravit zakladnicku, okamzite by sa ocitlo v priamej konfrontacii so svojimi susedmi a stalo by sa pre nich uplne logicky jednoznacnym nepriatelom, pretoze by poskytovalo svoje uzemie na cinnost kontingentu nepriatela, ktory sa snazi ziskat moc nad Aziou. Takto si vy predstavujete tie bajne civilizacne hodnoty a mier? Ved to je zmyslanie ake maju clenovia apokalyptickych siekt. Stvat proti sebe cudzie krajinya vytvarat medzi nimi konflikty, vojny a utrpenie, hlavne ze vam sa vari polievocka. To su tie hodnoty, to je ta civilizacia. Anglosaske maniere su nemenne cely cas od stredoveku. Lupit a rabovat 500 rokov a poslusnym hadzat kosticky, ktore ukradnu inde po svete v koloniach. 500 rokov ste si uzili a vdaka jadrovym zbraniam a populacii Azie sa neviete pohnut z miesta. To je uz celkom ina hra ako podplacat rozhadanych kralov na malom piesocku Europy. Vo vlastnom chlieviku ste geroji, ale za nim je velky svet a ten sa nenecha tak vodit za nos ako malicke stado stareho kontinentu. Zostava vam dufat, ze za pochvalu od USA si mongolsky narod urobi zo svojich velmocenskych susedov namiesto partnerov nepriatelov. Good luck with that...
      • homo sapiens

        aktualna geopliticka situacia Mongolska

        je taka ze vzhladom na svojich susedov prakticka nema ziadny nastroj ako si zachovat samostatnost ak sa Rusko alebo Cina rozhodnu ho anektovat. Vlastna armada im nepomoze ani keby v nej boli vsetci muzi a spojenectvo s USA alebo niekym inym tiez nie, USA su schopne realne zasiahnut tam kde maju pristup ich lode co v Mongolsku nieje, inak tam pozemne jednotky nedostanu a vlastne naco by sa tam vobec angazovali? Co by z toho mali? Tam nie je ani ropa ani zlato.
  • lobstermann
    mele sratchky len kvoli tomu, ze mongolsko ma obrovske zasoby nerastnych surovin a kedze cina sem-tam vyskakuje, tak je potrebne mat niekoho kto do bane sfara bez kecov. no a to mongoli radi urobia.... tomu kerrymu neverim ani to, ze existuje. len pohlad na jeho ksicht hovori, ze ten clovek sam neveri tomu co hovori. cisty nedoveryhodny fejs...
  • eg

    Nuž čo?

    Ak tam postavia americkú základňu, tak bude Mongolsko priateľ - spriatelený režím po bolu ostatných režimov s ktorými sa amerika priatelí a nemá výhrady voči tamojším režimom. Napríklad Saudská Arábia, kde majú usa základne je podľa nich v amerike v poriadku. To, že tam ženy majú o trošku väčšie právo ako ťavy, predsa ameriku nezaujíma. Sú to pre nich také miestne zvyklosti, vrátane odtínania rúk, kameňovania žien, bičovania na verejnosti za porušenie obliekacieho kódexu. Verejné popravy upálenia čarodejníc a podobne. A teraz sa zamerali na Mongolsko s konštatovaním, že tam chcú u nich postaviť / nahlas to nikdy nepovedia, viď základňa v Kosove - Srbsku / americkú vojenskú základňu odkiaľ by mali pokrytý ruský priestor Sibíra. Ak neuspejú, v Mongolsku sa prudko zhorišia ľudské práva, bude prevrat a dosadia niekoho pôvodom mongola čo študoval v usa a bude robiť to čo sa mu povie. čas ukáže ako to s vývinom demokracie v Mongolsku bude aj naďalej.
    • lešek
      Vari si myslíš,že by Rusi či Čínania cez svoje územie pustili Amíkov,aby tam postavili základňu ? Ak by Rusi a Čínania chceli,tak by ani Kerrymu nedovolili,aby letel cez ich územie do Mongolska. Nieto ešte,aby vojenské lietadlá leteli cez ich územie s voj.nákladom.
  • 1800603
    ...Mongolsko a demokracia????......hadam ako vtip dobréééé....to ako by sme chceli suchý dážď....no ale ked ide o mocenske zaujmy, tak vritolezectvo za každú cenu.....hihihihichechecheche...
    • hromiskopsisko
      V Mongolsku som rok zil a ano, od roku 1989 ked sa, podobne ako CSFR, revoluciou vymanili z ruskeho vplyvu, tam maju celkom slusne fungujucu parlamentnu demokraciu. A to som tam uz takmer 8 rokov nebol, mnohe ukazovatele vsak naznacuju ze medzitym isla ta krajina raketovym tempom nahor. Takze nerozumiem co je na tom vtipne ze niekto len konstatuje fakty.
  • teateam
    Zablokovaný príspevok. Dôvod: xenofóbia / rasizmus / podnecovanie násilia iný dôvod
    • mynick

      No

      on tomu je tak preto, lebo multi kulti zlyhava, ekonomika zlyhava, narozdiel od RUsov boli 2x v platobnej neschopnosti. A dlhy veselo dalej rastu. Potrebovali by rychlo ukazat ako ich politika otvorenych hranic funguje, aj ked nefunguje dobre. Su totiz tlaceni tymto z jeden jstrany a z druhej zas cant stump the trump. Az pride Trump budu ficat viac po starom. Trump sa podla mna bude snazit znizit zavislost od Ciny, a od imigrantov, co bude finnce velmi boliet sucasnych americkych bohacov. Na strane druhej dojde k ulave pre beznu americku strednu a nizsiu triedu, pretoze nebudu musiet konkurovat s cinanmi. Celkove vsak budu slabsi ako boli. Ale to uz budu aj ked Trumpa nezvolia. Rozdiel bude len v tom ze ci budu liecit migracnu rakovinu skor, alebo neskor ked pri Hitlary dosiahne dalsie metastazy. No snad sa mylim :).
      • tefans

        mynick

        pokial ja viem s touto mojou vodkou neprepitou vegetačnou pamäťou tak len od 1989 roku majú v Rusku už tretie vydanie rubla , vraj sa to volá "zlatý rubel " a v tej pernamentne krachujúcej kapitilistickej amerike majú stále ešte ten " starožitný dolár " ktorým platili ešte Ruskému cárovi za Aljašku ........... a skôr ako o neliečené Hilariho metastázi mám starosť o to že na svete neexistuje taká velká protialkoholická liečebňa kde by sa dali liečiť všetci ruský pacienti ktorý to potrebujú ................
        • mynick

          Nikto nepopiera

          ze kapitalizmus v Rusku prilis nefunguje. Je to prilis velka a prilis riedko osidlena krajina. Navyse oni maju viac mensin nez napriklad Francuzi vcetne islamistov. Z toho dovodu Rusko musi zvladat uplne ine ulohy nez tieto male a slabe krajiny. A to je extremne tazke. Ostatne, vacsina velkych invazii do Ruska pohorela prave natom, ze museli riesit logistiku ktoru Rusi riesia sustavne. Zima, obrovske uzemie, vsemozne mociare atd. Rusov netreba podcenovat, ti co ich podcenovali a fakt uverili tomu, lezia niekde pod Ruskou zemou. Takze si kvakaj z bezpecnosti klavesnice, ale nerob prosim nic viac. Potrebujeme aj blbcov, hoci len preto aby nebola prilis konkurencia na lepsie fleky.
  • expatriate

    1/3

    Neviem ako je to teraz, ale pred pár rokmi bol mongolský tugrik jednou z najstabilnejších mien a rozhodne sa do neho oplatilo investovať. Nejaký (myslím americký) týpek o tom napísal dobrý blog. Išiel na dovolenku do Mongolska (po turistickej stránke má krajina rozhodne čo ponúknuť) a okrem iného si tam založil účet. Nepamätám si presné čísla (a fakt sa mi nechce hľadať staré články), ale na termínovanom účte tam bol vyšší úrok ako na Západe a aj na "bežnom" účte sa mu oplatilo nechať nejaké peniaze. K účtu dostal medzinárodné platobné karty a v teple domova cez internet banking riešil ďalšie presuny peňazí (keďže mena bola stabilná a úroky zaujímavé). Akákoľvek komunikácia s bankou cez internet a ak bolo treba poslať niečo na papieri, poslali to hocikde na svete. Mongoli si takto zabezpečili prísun zahraničných mien a po ekonomickej stránke im to tam funguje pomerne dobre. Vojenskú základňu asi odmietnu, ale potom si budú musieť dávať pozor na ľudí okolo americkej ambasády, ktorí budú rozdávať letáčiky s potrebnými inštrukciami kedy a ako treba protestovať proti zlej diktátorskej vláde.
  • orbis
    Tak to u Kerry má yálusk na Mongolsko? Ale keď je demokratické , ta ju tam už nenôžu "zavieť" a rozvrátiť. Ale prečo by tam dem nemala byť? Jedno hlavné mesto, pláne púšť, pasienky a jedna jurta na deset kilometrov vedľa seba .Džingischán by ho hnal svinským krokom
  • lešek
    V historii ľudstva bolo viacero diktátorov,vládcov,impérii,ríš,ktorí sa považovali za vládcov sveta alebo že sú vyvolení ,aby svetu vládli.Tí čo poznajú historiu ,vedia ako skončili. V súčastnosti tu máme tiež jednu krajinu,ktorej najvyšší predstavitelia vyhlasujú,že sú výnimočnou krajinou ako aj jej obyvatelia.Pokladajú sa za tak výnimočných,že svoju krajinu vydávajú za etalón demokracie a zrejmä poverených bohom,aby známkovali demokraciu v iných krajinách a vydávali im vysvedčenia z demokracie.A keď sa im stupeň demokracie v danej krajine nepáči,osobujú si právo zasiahnuť v danej krajine,odstrániť demokraticky zvoleného jej predstaviteľa a nastoliť tam demokraciu podľa amerického vzoru.Mongolsko má svojím spôsobom šťastie,že hraničí len s Čínou a Ruskom.Nehrozí jej tak,že by sa tam mohli niekedy vylodiť americkí vojaci,alebo poz.vojsko či letectvo.Ani žiadna americká základňa tam nemôže byť umiestnená.Takže by som Kerryho výrok upravil,že Mongolsko vďaka svojej polohe medzi Ruskom a Čínou je oázou mieru a pokoja

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 340
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 6 631
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 100
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 870
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 729
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 830
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 186
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva 1 535