SME

Diskusia k článku: Prečo Rusi nechcú poznať pravdu o Leningrade

Ani sedemdesiat rokov po najhoršej blokáde mesta v histórii sa v Rusku nemôžu klásť otázky.

chevron-downchevron-up
Ak chcete prispievať do diskusie, musíte byť prihlásený predplatiteľ.
Prihlásiť sa
171 príspevkov

  • pro666
    To už je neuveriteľné, ako sa prekrúcajú dejiny. Nedávno sme sa dozvedeli, že tankovú bitku pri Prochorovne vlastne vyhrali nemci. Marinesko je vyhlásený na zajväčieho vraha na mori, lebo potopil Gustloff, ako keby angličnov vôbec nezaujímalo, že na lodi bolo 3500 ponorkových námorníkov. Teraz za státisíce mrtvych v Leningrade sú vinní ruskí komunisti, nie hitlerčíci, ktorí mesto obklúčili.
    • fuko1
      Marinesko bol ožran, ktorého niekoľkokrát takmer vhodili z námorníctva. Baltická flotila nerobila až do konca vojny žiadne operácie a kapitáni boli logicky "nažhavení" aby si zabezpečili na poslednú chvíľu nejaký úspech, medailu, tak ako ich kolegovia v Čiernom mori, čo celú vojnu bojovali proti nemeckému a rumunskému námorníctvu. Tento konkrétny výtečník mal navyše na krku niekoľko paragrafov... Gustloff síce nebol označený červenými krížmi, ale nebol ani ozborojený a bránil sa len manévrovaním, čiže Marinesko nemal žiadnu inú robotu ako namieriť a vystreliť. Toto považuješ za hrdinstvo?
      • namornik.sk
        Hrdinstvo nie, ale úspech určite. A nič odsúdenia hodné takisto nie.
        • fuko1
          Potom je otázka, či si taký človek, čo vo svojej kariére potopil v podstate len neozbrojené lode, zaslúži Hviezdu hrdinu ZSSR, sochy a pamätné tabule... Ale to je už ich vec.
          • namornik.sk
            Určite aj kvôli propagande, ale aj kvôli významu ktorý napr. Gustloff mal. PS: pokiaľ viem, Gustloff zbrane mal.
            • pro666
      • predposledny

        Dobre informovaný fuko1...

        Vyzerá to tak, ako by si obhajoval nemeckú "agresiu", ktorá v prípade II. sv. vojny bola "PRVOTNOU PRÍČINOU" všetkých nehumánnych skutkov. A nejaký Marinesko to nemôže ZAMASKOVAŤ. Demokrat W. Churchil a o čom sa nehovorí (nepíše): "Když zahájil Mahatma Gándhí svůj boj pasivní resistence, Churchill zuřil, že "by ho měli svázaného položit u bran Dillí a pak by ho měl rozšlapa„Kt obrovský slon, na němž sedí nový britský viceroy". Jak se odpor začal šířit, Churchill prohlásil: "Nenávidím Indy. Je to zvířecký národ se zvířeckým náboženstvím." A tato nenávist zabíjela. Jen jeden příklad: r. 1943 vypukl v Bengálsku hladomor, který vyvolala - jak dokázal ekonom Amartya Sen, nositel Nobelovy ceny - britská imperiální politika. Hladem zemřely tři miliony lidí, zatímco britští činitelé prosili Churchilla, aby do oblasti poslal potraviny. Churchill to odmítl udělat. Zuřil, že je to jejich vlastní vina, "když se množí jak králíci". Jindy se jim posmíval, že hladomor nám "pěkně" vybíjí obyvatelstvo.“ Tak sa v Churchillovej hlave zrodil bláznivý nápad vyriešiť poľský problém novou vojnou. Ako vyplýva z britských dokumentov odtajnených pred pätnástimi rokmi, hlavným úmyslom ním navrhovanej „Operácie nemysliteľné“ bolo „vnútiť Rusku vôľu Spojených štátov a Britského impéria“ s cieľom „získať vhodné podmienky na rokovanie o Poľsku“. Plán predpokladal prekvapujúci útok 47 amerických a britských divízií v oblasti Drážďan smerom na Poznaň, ktorý by malo podporiť aj desať zachovaných nemeckých divízií. Neskôr sa k nim mali pridať aj poľské jednotky. Ďalší útok mal smerovať pozdĺž pobrežia Baltického mora smerom na Štetín. Súčasťou plánu bolo aj masívne použitie amerických ťažkých bombardovacích lietadiel proti veľkým sovietskym mestám vrátane Moskvy. Mala sa pritom zopakovať taktika použitá bombardovaním Drážďan, kde počas jednej noci dokázali americké lietadlá kobercovým náletom zabiť až sto tisíc civilistov. Úspech operácie sa zakladal na momente prekvapenia a predpokladalo sa, že do zimy by jednotky nových nemecko-západných spojencov mali dosiahnuť vysnívanú Hitlerovu líniu Archangeľsk ̶ Stalingrad. Ak by sa tak nestalo, konflikt sa mal zmeniť na vleklú vyčerpávajúcu vojnu. Churchill predpokladal, že významnú úlohu vo vojne mala zohrať hrozba použitia jadrovej bomby zo strany USA.
        • fuko1
          V Bengálsku hladomor bol a nik to nepopiera (píšem o tom inde). Ako dlho trvalo kým sovieti pripustili ako boli tragicky na vojnu nepripravení? Nik ani nepopiera Operation Unthinkable, dokonca o nej vieš len vďaka tomu, že britské archívy sa po 50 rokoch normálne otvorili, čo sa o všetkých ruských povedať nedá. A ak chcel Churchill v prípade, že by Sovieti prekročili demarkačnú líniu použiť vojenskú silu, neostáva s ním len súhlasiť. Btw. a taká ČSĽA mala v 50. rokoch bojový úkol zastaviť sa na Rýne, čo bolo len zbožným želaním, lebo zrejme by sa vyparila už niekde v Bavorsku.
          • Peter_Osusky
            Blog

            Je to zrejme vojenské tajomstvo,

            ale náš prvosledový (obetovací=Kanonenfutter) tankový pluk mal naplánovanú bojaschopnosť 1 celú hodinu a 45 minút, ak by sa Bundeswehr rozhodol vyraziť si v r. 1977 na malý výlet na Šumavu a do priľahlých farností. Keďže mi to dôverne zdelil hl. lekár divízie, spával som vtedy pokojnejšie, že sa "nevyparíme" až hen v Bavorsku, ale pekne doma.
            • fuko1
              • Peter_Osusky
                Blog
                • fuko1
                  • Peter_Osusky
                    Blog

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 7 983
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 805
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 5 092
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 699
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 906
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 2 201
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 1 989
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 989