SME
Utorok, 15. október, 2019 | Meniny má Terézia

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vatikán pripúšťa zmenu celibátu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Zmysel
celibátu je zrejmý - kňaz nedelí svoj čas, myšlienky, prácu... medzi rodinu a "zvyšok". + zopár ďalších vecí - napr. flexibilnosť pri menení pôsobiska, nevydierateľnosť prostredníctvom členov rodiny... Problémom je, že stále menej mužov je pri prísnych podmienkach ochotných byť kňazom. Dôsledkom bolo, že úroveň kňazstva prudko klesala - prestal to byť výber, ale nábor. "Slabosť" takto vytvoreného kléru sa prejavila aj v pedoaférach. Predpokladám, že otvorenie témy "celibát dobrovoľne" je dôsledkom analýzy súčasného kléru a strachu o klér v blízkej budúcnosti. Na rozdiel od mnohých si nemyslím, že to automaticky cirkev zlepší; zmení ju to určite, ale...
Flip27
<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tá flexibilita a nedelenie času sú obľúbený argument, ale je v ňom chyba. Kňaz je tiež len človek a nie stroj. To že má celibátny kňaz viac času a voľnejšie ruky, neznamená automaticky, že ho využije lepšie a bude viac a lepšie pracovať.
Niekedy ten denný kolobeh pracujúceho otca rodiny vedie práveže k oveľa efektívnejšiemu využívaniu času a vyšším výkonom. Naopak, poznám veľa kňazov, ktorí vedia dosť okato preflákať deň.
Na druhej strane, kňazi, čo majú rodiny, majú skúsenosti, ktoré sa nedajú načítať. Celibátnik isté veci nikdy nepochopí. Navyše, keď sa rodina kňaza vydarí a funguje, je to nenahraditeľný "prístav" kde môže nabrať silu, chuť do života, rozumnú zemitosť a triezvosť názorov. Ženáči sú pokojnejší a najmä vždy majú niekoho, kto im môže a vie povedať, že sa mýlia (čo celibátnik spravidla nevie alebo nechce počuť).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nejde

len o delenie času, ide o delenie všetkého.

Je možné, že tebou uvádzané argumenty vo svetle aktuálnej situácie prevážia (tiež sa dajú nazvať obľúbenými), ale môžem sa len opakovať - nemusí to nutne viesť k očakávaným výsledkom.

Jednou z vecí, ktoré sú súčasťou tradície katolicizmu, je, že opúšťa odskúšané tradície veľmi opatrne. Nebyť konzervatívnosti (patrím k tým, pre ktorých to nie je nadávka), už by možno katolicizmus dávno pohltili "moderné" odnože.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nic Nove

Ved Janko Sokol ma deti, tak by bolo nacase sa k nim priznat. A ktohovie ci aj Stanko Zvolensky nejake deti nema... Lebo on stale vodu kaze, ale vino pije... A nejako sa mu nepacil pastier, ktory dokazal ovela viac ako on sam - vo vojej mrmlatosti a cudakovosti - tak ho nahradili nejakym madarom... V Trnave uz budu skuzit omse po madarsky - ale ze maju derave uctovnictvo - to nikoho ntrapi. Ved vsetci sme jedna velka rodina - a ked sa jej hlavy dobre maju, tak co maju ludia to teho kibicovat... Svine vypasene! Otazka - videli ste chudeho biskupa??? Vsetci su vyzrati ako prasce...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Bože ty si truľo... Spomínaš tu Zvolenského, ktorý vyzerá ako vegetarián, Bezák je kus chlapa ako sa patrí, takže som našiel aspoň dvoch :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mno ano, ale

Stanko je ako slizky mrmel, ktory sa trasie o poziciu kardinala a Robenka poslali kade lahsie. Takze ked som videl tu procesiu pri menovani Oroscha - no proste prehliadka obyvatelov Baculkova! Jeden bravko vacsi ako druhy! Tolko "chudoby" a "pokory" pokope som uz davno nevidel.
Len dodam - na vieru som nezanevrel, ale na slovenskych cirkevnych predstavitelov veruze hej!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pohanom nedá RKC stále spať.

Furt ich voľačo mrzí.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

keby si náhodou čítal Písmo / Bibliu

tak
by si vedel, že biskupi a kňazi majú byť ženatí....
ale
čo vy heretici, čo si namiesto Biblie vymýšľate vaše sektárske báchorky...
____

Prvý list Timotejovi - kapitola 3

2 Ale biskup musí byť bez úhony, muž jednej ženy, triezvy, rozvážny, slušný, pohostinný, schopný učiť;
3 nie pijan, ani bitkár, ale skromný, nie neznášanlivý, ani chamtivý;
4 musí dobre viesť svoj dom a deti držať v poslušnosti a v celkovej mravnej čistote.
..
5 Veď kto nevie viesť svoj dom, ako sa bude starať o Božiu cirkev? !!!
...
12 Diakoni nech sú muži jednej ženy a nech dobre vedú svoje deti a svoje domy.
13 Lebo tí, čo budú dobre konať svoju službu, získajú si dôstojné postavenie a veľkú istotu vo viere, ktorá je v Kristovi Ježišovi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

..dávam Vám kľúče od Nebeského

královstva. Čokoľvek zviažete na Zemi, bude zviazané aj v Nebi, čokoľvek rozviažete na Zemi, bude rozviazané aj v Nebi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a čo sa stane

ak ovdovie - musí si nájsť inú okamžite, alebo nemusí vôbec?
prestane byť biskupom alebo kňazom?
ak berieme že minimálne jednu, tak prečo sa nikdy v cirkvi (a cirkvách) nepresadzovala polygamia?
ak maximálne jednu, tak v intervale 0 - 1 je aj 0 správne číslo ;)

mimochodom, toto nie je jediný Pavlov odkaz na to, či treba celibát či nie. študuj viac a hladaj pravdu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pavol mal zenu?

ak mi chces nahovorit, ze podla Pavla musi mat biskup zenu, tak ako mi vysvetlis, ze sam Pavol, hoc biskup, zenu nemal, a vravel, ze tuzi, aby aj vsetci ostatni boli tak, vid.: 1Kor 7:7. takze?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a nielen Pavol

a nielen Pavol sa vyjadroval v prospech celibátu (1Kor 7:7), ale aj Ježiš sa vyjadril: "sú ľudia neschopní manželstva, pretože sa takí narodili zo života matky, iných takými urobili ľudia a iní sa takými urobili sami pre nebeské kráľovstvo. Kto to môže pochopiť, nech pochopí" (Mt 19:12)... v prenesenom zmysle je tam použité slovo "eunuchizovať", ale Pavol o tom pojednáva podrobnejšie, ako som už referoval.

Odporúčam trošku si niečo naštudovať aj o histórii celibátu:

kardinál Alfons M. Stickler, O církevním celibátu. Jeho dějiny a teologické základy: http://www.cirkev.cz/cirkev-ve...

plus tiež anglická wiki tiež tam čo-to uvádza: https://en.wikipedia.org/wiki/...

A tiež poznamenám, že tie výroky pápeža a pod., z ktorých tu SME vyrába nejakú senzáciu, pritom nič zvláštneho nehovoria, toto predsa všetci vieme už stáročia, že celibát nie je dogma, ale disciplína. Takže aká senzácia ZRAZU? :o gúľam očami...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

tak tak

napriklad sponzorske z pohanskych dani
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Kresťania snáď neplatia dane?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ee?

ty si si stupil na miechu a strpol ti modzogan? skusim pomalsie - skus mi vysvetlit preco za a) sa z pohanskych dani plati mzda profesionalnym tmarom a za b) preco sa prijmy tmarskej firmy ako jedinen na svete nezdanuju ba ani neeviduju?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

a) dane platia aj občania, ktorí sa hlásia ku RKC. Z tých daní dostane RKC na platy duchovných cca. 30 mil. € ročne. Za tie prachy odvedie RKC nejakú prácu. Napr. babka z horného dolného bude mať nábožensko/kultúrny zážitok. Napr. že namiesto návštevy psychológa postačí obyčajnému človeku spoveď, alebo rozhovor z farárom. (inak platené zo zdravotného poistenia). Väčšina ľudí žijúcich na SK nepôjde do SND v BA. Nikdy nepoužije mnoho služieb štedro platených z daní nás všetkých. Nikdy nenavštívi Širokého hotel zadarmo pri zimáku v BA, alebo Kmotríkov národný štadión. Nikdy sa neodvezie na východe SR po riadnej diaľnici.
b) Mimochodom, RKC platí dane z majetku, ktorý komerčne využíva a navyše sanuje kultúrne pamiatky aj zo zbierok, ktoré by ľudia ako ty ešte zdaňovali. Áno v RKC sa dejú aj veci, ktoré ma neskutočne hnevajú - konkrétne Sokol v Trnave a jeho hospodárenie.
c) som za odluku od štátu, ak štát vráti, čo boľševici v 1948 ukradli. V CZ to vyjadrili aj v peniazoch. Cca. 75 miliárd CZK. Tých 30 melónov je cena útechy...
d) modzogáň stŕpol tebe
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ozaj, a cirkevnici kedy vratia to co ukradli pocas inkvizicie? Alebo to co im "daroval" absolutisticky vladca - monarcha?

Alebo ked jeden absolutisticky vladca "daruje" to je ok, ale ked druhy vladca - komunisti - zoberie, to uz kricite? Legitimnost akou monarcha nadobudol majetok ktory potom daroval cirkvi je taka ista ako komunisticke znarodnenie.

Nepoctivo ste prisli k majetku, nepoctivo ste on prisli. Zaujimave, ze len jedna nepoctivost vam vadi.... To je take katolicke...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja ako katolícky laik z toho nevlastním nič. A tvoje argumenty sú úbohé. Veľa majetkov RKC na území ČSR bolo znárodnených za prvej republiky. Bavíme sa o majetku, ktorý vlastnila RKC v r. 1948. Fascinujú ma ľudia ako Ty. Čo si vo svojom živote urobil zadramo pre svojich blížnych? V RKC sú straky, ktoré kradnú. Ale je tam milión ďalších ľudí, ktorí na svoju činnosť peniaze potrebujú. A robia to zdarma ako charitu. Ale ani polievku pre chudobných neuvaríš za pekné oči.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Cirkevnik, no vsak prave o to ide - vy sa chcete bavit iba o majetku ktory vlastila cirkev pred znarodnenim, pretoze vysvetlovania ako sa k nemu cirkev dopracovala (historia toho majetku) sa vyhybate ako cert krizu. Cim to asi bude, ze ty trulko :)

Mozno tym, ze cirkev tie majetku bud rovno ukradla alebo ich "dostala" od aktualneho vladcu (kral, cisar) tak isto ako im ich aktualny vladca (KSC) "odobral"?

O jednej svojvoli svetskej moci mlcite ako hrob ale o druhej vykrikujete neustale. Hm?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ešte by bolo dobré si naštudovať pojem inkvizícia a množstvo ukradnutých majetkov. Inak si ako truľo z marxistickej čítanky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

cirkev prichádzala k majetkom

vydieraním - tvrdila veriacim, že im hrozí peklo a že darovaním majetkov cirkvi sa môžu zachrániť. Menšia časť týchto darov prispela aj k rozvoju napr. vzdelanosti alebo zdravotnej starostlivosti, ale veľká poslúžila len kléru na spokojný život alebo napr. na financovanie inkvizície, pápežského či kardinálskeho vojska a ďalších bohumilých zábaviek.

Časť darov prichádzala priamo vo forme, v ktorej sa nedali využiť na nič zmysluplné - napr. vo forme luxusných predmetov a stavieb.

Isté je len jedno - vlastnou prácou získala cirkev len malú časť majetku a jt ot väčšinou len zveľadením majetku predtým darovaného.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Svet