Nedeľa, 21. apríl, 2019

Medzi obeťami streľby v Kanade sú dvaja policajti

Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

MONTREAL. Streľba, ku ktorej došlo v piatok v meste Fredericton na juhovýchode Kanady si vyžiadala najmenej štyri obete, medzi nimi boli dvaja policajti.

Informovala o tom spravodajská televízia Sky News s tým, že polícia v tom čase na mieste ešte stále zasahovala.

Jednu podozrivú osobu policajti vzali do väzby.

Polícia neskôr oznámila, že verejnosti po streľbe už nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Zásah sa skončil, ale motív zločinu dosiaľ nezverejnili, informovala tlačová agentúra AP.

Počuli výstrely

Ľudia vo Frederictone, hlavnom meste provincie New Brunswick, povedali, že počuli 20 výstrelov, ktoré nasledovali po konflikte.

Nemenovaný novinár vo Frederictone, meste s 58-tisíc obyvateľmi, uviedol, že štyri výstrely zazneli o 08.20 h miestneho času (13.20 h SELČ).

Situácia donútila políciu uzavrieť veľkú časť mesta pomocou zásahových vozidiel a obyvateľom nariadila zdržiavať sa vo vnútri svojich domov a firiem.

Nakoniec po napätom čakaní úrady zverejnili počet obetí: medzi štyrmi zabitými sú dvaja policajti, čo je v Kanade zriedkavý prípad násilnej smrti policajných príslušníkov v službe. Ich mená neoznámili.

Okolnosti tohto útoku zatiaľ neboli vysvetlené, ale Kanada maximálne spozornela, pretože v posledných mesiacoch zažila niekoľko prípadov masového násilia.

Incident ľudí šokoval

Ľudia v meste povedali, že ranný incident ich šokoval - práve smerovali do práce alebo odvádzali deti do jaslí či škôlok v blízkosti bytového komplexu, kde sa zločin odohral. Vážne či násilné činy sú v tomto meste zriedkavé, dodali obyvatelia.

V celej provincii New Brunswick sa v roku 2016 stalo 11 vrážd.

Piatkový zločin je druhým podobným prípadom v Kanade za necelé tri týždne. Pri streľbe v rušnej časti Toronta zahynuli 22. júla dve osoby a 13 ľudí utrpelo zranenia. Útočníkom bol 29-ročný miestny obyvateľ Faisal Hussain, ktorý zahynul pri prestrelke s políciou. Hussain v minulosti navštevoval webové stránky spriaznené s teroristickou organizáciou Islamský štát (IS) a vyjadroval jej podporu.

V apríli narazil dodávkou muž, ktorý sa hlásil k internetovej komunite nenávidiacej ženy, do chodcov v rušnej časti Toronta. Zabil desať ľudí a zranil ďalších 14 osôb.

Úrady stále hľadajú stopy po sériovom vrahovi, ktorý je obvinený zo zabitia ôsmich mužov v Toronte počas posledných rokov.