Pondelok, 18. február, 2019

Stretnutie Trumpa s Kimom sa napokon uskutoční

Summit USA so Severnou Kóreou sa bude konať 12. júna v Singapure.

Donald Trump si podáva ruku s predstaviteľom KĽDR Kim Yong Cholom. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Summit medzi Spojenými štátmi a Severnou Kóreou sa napokon uskutoční v pôvodne plánovanom termíne 12. júna v Singapure.

V piatok to oznámil Trump po stretnutí so zastupiteľom KĽDR v Bielom dome. Informuje o tom BBC.

Stretnutie so severokórejským lídrom Kim Čong-unom minulý týždeň americký prezident zrušil, pričom to zdôvodnil "obrovským hnevom a otvoreným nepriateľstvom" zo strany KĽDR v predchádzajúcich dňoch.

Severokórejský vyslanec Kim Yong Chol odovzdal Trumpovi list od Kima. Americký prezident uviedol, že to bol "veľmi zaujímavý list a v určitom momente by mohlo byť vhodné jeho obsah zverejniť."

Čo presne je obsahom listu, ktorý Trumpovi poslal severokórejský vodca, sa stále nevie. Malo by ísť o odpoveď na list od Trumpa, ktorý americký prezident poslal severokórejskému vodcovi minulý týždeň. Práve v tomto liste mu oznámil, že summit USA - KĽDR sa ruší, čo odôvodnil "obrovským hnevom a otvoreným nepriateľstvom" v oficiálnych vyhláseniach Severnej Kórey.

Po Trumpovom liste severokórejský režim takmer okamžite otočil a kritiku Južnej Kórey a Spojených štátov opäť vystriedali prívetivé vyhlásenia. Trump koncom minulého týždňa priznal, že jeho list Kimovi bol súčasťou premyslenej taktiky. "Všetci hrajú hry," povedal.

Pokiaľ by sa summit naozaj uskutočnil, išlo by o vôbec prvé stretnutie amerického a severokórejského lídra v dejinách.