Piatok, 19. apríl, 2019
NEKROLÓG

Broadway stlmil svetlá. Zomrela legenda Barbara Cooková

Speváčka s jedinečným sopránom neznášala hlasové cvičenia.

Barbaru Cookovú označovali za jednu z najtalentovanejších umelkýň. (Zdroj: TASR/AP)

Jej život pripomínal sínusoidu, ktorá sa skončila hore. Barbara Cooková (25.10.1927 - 8.8.2017) vraj iba dýchala a spievala. Americká herečka a speváčka neznášala hlasové cvičenia, a preto nemala žiadneho trénera.

Narodila sa do rodiny telefonickej operátorky a predavača klobúkov. Otec bol často na cestách, ako malá mu preto spievala do telefónu. O pár rokov jej jedinečný soprán poznali milióny ľudí. Keď ako dvadsaťročná navštívila New York, rozhodla sa tam presťahovať. Potom odštartovala jej raketová kariéra.

Medzi Barbarine najväčšie úspechy patrili okrem iných postavy v muzikáli She Loves Me či operete Candide. Keď stvárnila knihovníčku Marian v Obchodníkovi s hudbou, získala za to divadelné ocenenie Tony.

Ak dokážete byť sami sebou, potom nemáte konkurenciu.

Pracovné tempo typické pre Broadway - osem predstavení za týždeň - v 70. rokoch vystriedali problémy s alkoholom a depresiami, ktorými si prešla. Rodáčka z Atlanty vo svojej biografii uviedla, že niekedy kradla jedlo zo supermarketov. Cooková sa preto stiahla zo žiaru reflektorov. Fanúšikov však nenechala dlho čakať.

Z herečky sa stala koncertná speváčka. Namierila si to rovno do koncertnej siene Carnegie Hall. Barbara spievala v Bielom dome, získala tiež cenu Kennedyho centra. Kritici ju označovali za jednu z najtalentovanejších umelkýň. Ona to vnímala inak. Pre agentúru Associated Press zhodnotila, že je skôr dielo v procese.

S rivalitou v šoubiznise problémy nemala. „Ak dokážete byť sami sebou, potom nemáte konkurenciu,“ prezradila pre New York Times. Jej manžel učil herectvo, mali spolu syna Adama. Napokon sa dvojica rozviedla.

Barbaru Cookovú si bude svet pamätať aj vďaka ikonickej skladbe Vanilla Ice Cream. Podľa jej syna pred smrťou jedla práve vanilkovú zmrzlinu.