Moskva 6. júna (TASR) - V dejinách Ruska niet hádam väčšieho šarlatána než bol Griška Rasputin. V Rusku však začala kampaň za svätorečenie Rasputina a tiež ďalšej spornej postavy ruských dejín - cára Ivana Hrozného. Pravoslávna cirkev niečo také síce odmieta, ale to iniciátorov kampane neodradilo.
"Pre kanonizáciu sú zásadné dve veci. Po prvé uctievanie ľudom a po druhé svedectvo veriacich o zázrakoch a božej priazni. Obe podmienky Rasputin spĺňa. Uctievali ho, pretože ako jediný dokázal bojovať s hemofíliou cárovho syna a nástupcu trónu," vysvetľuje vedúci kampane Konstantin Dušenov.
"A v Rusku existuje tiež veľmi stará tradícia modliť sa k Ivanovi Hroznému, ak chcete niečo urobiť so svojimi problémami. Pred komunistickou revolúciou sa zádušnej omše nad Ivanovým hrobom v Kremli zúčastnili davy ľudí," dodáva.
V očiach stúpencov kanonizácie boli cár Ivan Hrozný aj šialený mních Grigorij Jefimovič Rasputin ochrancami ruského cárstva a tým aj pravoslávnej cirkvi a kresťanstva ako takého. Ortodoxná cirkev si to ale nemyslí a brojí proti uctievaniu oboch kontroverzných postáv.
K pravoslávnej cirkvi sa hlási asi 70 percent Rusov, ale napríklad len päť percent z nich sa označuje za kresťanov. Znamená to, že byť stúpencom pravoslávnej cirkvi je jednou z charakteristík ruskej identity. A tu je zrejme pes zakopaný. Práve pocit príslušnosti k ruskému národu viedol k nápadu kanonizovať ukrutného cára aj šarlatánskeho mužika.
"V istom zmysle majú Rusi, ktorí vedú túto kampaň niečo spoločné so Západoeurópanmi, ktorí protestujú proti Disneylandu a Mc Donald's. Títo ľudia považujú vlastnú kultúru za ohrozenú atraktívnejšími pozlátkami západnej popkultúry. A tak chcú vrátiť úder," uvádza britský odborník na ruské náboženstvo Lawrence Uzzel. "Rusi sa pokúšajú uchovať to, čo je jedinečné v ich kultúre a niekedy pri tom prestrelia."
Našťastie len málo duchovných pravoslávnej cirkvi verí, že kampaň prinesie svätého Ivana a svätého Grigorija Rasputina. Obávajú sa však, že spôsobí rozkol medzi časťou obyčajných Rusov a ortodoxnou cirkvou, ktorá sa sama ešte celkom nevyrovnala s dedičstvom komunizmu a ešte k tomu ňou otriasajú vnútorné spory o nástupcu patriarchu Alexeja II.. Sú to ťažké časy pre ruské pravoslavie...