V module za 1,4 miliardy dolárov - finančne najnáročnejšej časti ISS - sa nachádza 13 počítačov a všetky systémy potrebné na chod celej vesmírnej stanice.
Astronautka Marsha Ivinsová z priestorov raketoplánu pomocou mechanického ramena opatrne vytiahla modul z nákladného priestoru Atlantisu. Tento manéver bol výnimočne náročný, pretože priestor medzi 8,4 metra dlhým modulom s hmotnosťou 13,5 tony a okrajom nákladného priestoru raketoplánu bol iba päť centimetrov. Ivinsová Destiny nemohla priamo sledovať a počas takmer dvojhodinovej operácie sa musela spoliehať len na kamery a informácie od svojich kolegov Thomasa Jonesa a Roberta Curbeama, ktorí absolvovali svoju prvú vesmírnu vychádzku. Astronauti po úspešnom spojení Destiny a ISS prepojili elektrickými, počítačovými a chladiacimi prípojky.
Prácu v otvorenom vesmíre nakrátko prerušil menší incident, keď z chladiaceho okruhu, ktorý sa Curbeam snažil prepojiť, unikol čpavok. Ten okamžite kryštalizoval a v okolí Destiny spôsobil "ľadovú búrku". Po niekoľkých minútach sa Curbeamovi ale podarilo vedenie napojiť a unikanie amoniaku zastaviť.
Aby zabránili kontaminácii interiéru raketoplánu, Johnes Curbeamov skafander pred návratom očistil kefou a Curbeam skafander vystavil priamemu slnečnému žiareniu. To zabezpečilo odparenie posledných čiastočiek čpavku, ktoré mohli zostať zachytené na obleku.
Napätie spojené s operáciou bolo mimoriadne aj vzhľadom na skutočnosť, že Destiny je kvôli vysokej cene nenahraditeľná a v prípade nehody neexistuje náhradný modul. Aby znížil stres, veliteľ Kenneth Cockrell po otvorení nákladového priestoru Atlantisu začal pískať country pieseň Release me (Uvoľni ma).
Pripojením Destiny sa rozmery ISS zväčšili na 171 metrov a jej hmotnosť na 112 ton. Jej šírka zostáva 72 metrov medzi oboma koncami solárnych panelov.
Pred napojením Destiny k vesmírnej stanici museli piloti Atlantisu celý komplex presunúť do bezpečnej vzdialenosti od dráhy vesmírneho odpadu vyrátanej na 246 metrov, čo bolo podľa riadiaceho stredisla príliš blízko.
Počas vesmírnej misie uskutočnia astronauti Atlantisu ešte dva výstupy do otvoreného vesmíru - v pondelok a v stredu, aby dokončili pripojenie Destiny k ISS. Dnes posádky Atlantisu a ISS spoločne otvoria laboratórium a začnú zapájať jeho systémy.
Americký raketoplán Atlantis sa s ISS spojil v piatok o 17.51 h SEČ. Raketoplán odštartoval z floridského Mysu Canaveral v noci na štvrtok. Veliteľ Atlantisu Kenneth Cockrell s posádkou mali odletieť už minulý mesiac. Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) však štart plánovaný na 19. januára odložil. Atlantis odtiahli zo štartovacej rampy do hangáru a technici ešte raz skontrolovali elektrické káble, ktoré spájajú raketoplán s raketami na pevné palivo.
Modul Destiny bude po pripojení plniť aj úlohu riadiaceho a kontrolného strediska ISS, ktoré teraz robí kontrolné centrum pri Moskve. Súčasná posádka ISS - dvaja Rusi a jeden Američan - obývajú vesmírnu stanicu od novembra minulého roku. V marci ich vymení ďalšia stála posádka.