ci Odeda Ben-Hura (51), ktorý bol doteraz splnomocneným ministrom v izraelskom Úrade plánovania politiky.
“Nemožno pochybovať o tom, že každý národ má prirodzené právo žiť v bezpečí. Avšak toto právo prináša so sebou aj rešpektovanie práv toho druhého. Preto sa teror a násilie nikdy nesmú akceptovať ako politické prostriedky. Pomsta ešte nikdy nepriniesla spravodlivý a trvalý pokoj," povedal pápež na margo konfliktu vo Svätej zemi v príhovore k veľvyslancovi.
Na to, aby Izraelčania a Palestínčania mohli žiť bok po boku slobodne a suverénne vo vzájomnej úcte je podľa Jána Pavla II. potrebný otvorený dialóg a úprimné rokovania, čo sú najnáročnejšie body v tomto mierovom procese. Hovoril aj o otázke palestínskych utečencov a izraelskej politike osídľovania, ako aj o probléme vytvárania hraníc a vyriešenia otázky posvätných miest v Jeruzaleme. “V žiadnom prípade neslobodno robiť jednostranné rozhodnutie. Vzájomná úcta, porozumenie a solidarita si vyžadujú nastúpiť cestu dialógu a nikdy ju neopustiť. Skutočné ani zdanlivé stroskotanie nesmie viesť u ľudí zodpovedných za tento dialóg k tomu, aby sa dali odradiť.”
Ján Pavol II. tiež pripomenul, že Izrael a Svätá stolica podpísaním základnej dohody pred desiatimi rokmi nadviazali diplomatické styky. V súčasnosti sa vypracúva dohoda o hospodárskych a daňových otázkach katolíckych inštitúcií v Izraeli. "Iba atmosféra dôvery môže viesť k vyriešeniu problémov kresťanov vo Svätej zemi, ako je prístup ku kresťanským svätyniam i svätým miestam a izolácia a bieda kresťanských komunít, ktoré viedli k zníženiu počtu kresťanského obyvateľstva vysťahovalectvom,” povedal na záver Ján Pavol II.
Informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.