V milióny rokov starých usadeninách izolovali živé jednobunkové organizmy. Ide o zatiaľ neznáme baktérie. Tieto sú podľa časopisu Nature schopné premieňať amónium, ktoré je životne dôležité pre morské riasy, na atmosférický dusík.
Spomínaný proces prebieha bez prítomnosti kyslíka. Podmienky, v ktorých tieto baktérie žijú, sú na dne oceánov bežné. Vedci pripisujú baktériám zásadný význam pre globálny kolobeh dusíka, rozmnožovanie rias a v konečnom dôsledku aj pre podnebie.
Morskí biológovia predpokladali už pred viac ako 30 rokmi, že amónium sa dá konzumovať aj v podmienkach bez kyslíka. Len pred niekoľkými rokmi sa našli v čističkách odpadových vôd organizmy, ktoré túto premenu naozaj zvládajú.
Nikto však neveril, že existujú aj ich morskí príbuzní, ktorí navyše významne ovplyvňujú podnebie a ekosystém morí. Baktérie z čističiek totiž rastú veľmi pomaly a preto sa zdalo, že v mori by nemali nosnú úlohu. Analýza DNA morských baktérií jednoznačne dokázala, že sú blízkymi príbuznými organizmov z čističiek odpadových vôd.