„Prezidenti-dôchodcovia“: zľava Michal Kováč, Lech Walesa, Bill Clinton, Václav Havel, Árpád Göncz. FOTO – TASR
Doslova bombou bola v predvolebnej kampani, keď sa Klestil usiloval o miesto, správa, že úradujúci prezident Rakúska poberá okrem platu hlavy štátu (3 milióny 360-tisíc šilingov ročne) aj starobný dôchodok bývalého vysokého úradníka ministerstva zahraničia (67-tisíc šilingov mesačne). Škandál zmiernila hádam len manželka Thomasa Klestila, ktorá napriek ich chladnému vzťahu aféru nerozvirovala, iba vyhlásila, že dôchodku sa nemôže zrieknuť bez jej vedomia, ba dokonca, že všetko je záležitosť len a len jej manžela. Dokonca ani jej advokát nepodnikol žiadne kroky, aby pre svoju klientku vymohol tretinu z Klestilovej penzie, na ktorú by mala právo.
Thomas Klestil pritom nemusí počítať každú korunu. Keď odíde z prezidentského úradu, príjem sa mu veľmi nezmení. V Rakúsku ako v mnohých ďalších krajinách sa exprezidentom dostáva rovnakej úcty, ako tým súčasným. V Nemecku či v Macedónsku zarábajú exprezidenti rovnako, ako keď boli vo funkcii. V Rumunsku a Portugalsku majú osemdesiat percent z platu úradujúcej hlavy štátu, vo Fínsku je to šesťdesiat percent. V prípade úmrtia patrí manželkám exprezidentov väčšinou päťdesiat percent z prezidentského dôchodku, bývalé prvé dámy majú nárok na diplomatický pas, bývalí prezidenti mávajú od štátu k dispozícii kancelárske priestory, sekretára alebo odborných asistentov. Majú právo na ochranku a šoféra, rezidenciu alebo reprezentačný byt.
Rentu zvýšili pred týždňom aj českí susedia Václavovi Havlovi, len u nás to, už asi tradične, funguje inak. Odstupujúca hlava štátu dostane na Slovensku dôchodok 30-tisíc hrubého a auto s vodičom. Prípadný nedostatok peňazí rieši spôsobom, ktorým si exprezidenti na Západe prilepšujú k štandardu: prednáškami a písaním kníh.
Michal Kováč
Michal Kováč stál na čele republiky rovných päť rokov, od marca 1993 do marca 1998. Počas svojho pôsobenia v najvyššej ústavnej funkcii si vytrpel svoje. Syna mu uniesli do Rakúska, bol terčom osočovania a provokácií. Platilo nepísané pravidlo, že na jednom kultúrnom podujatí sa prezident a premiér nemohli objaviť súčasne. Po odchode do dôchodku netrpí biedou, ale o postavení, hodnom bývalého prezidenta, nemôže byť reči. Jeho penzia je nižšia ako priemerný plat manažéra, podnikateľa či právnika. Priznáva: „Na Slovensku má bývalý prezident zvláštnu penziu 30-tisíc korún brutto, ochranku a šoféra. To je všetko.“ V porovnaní s kolegami z Európy pôsobí ako ich chudobný príbuzný.
Jeho manželke Emílii odobrali po skončení manželovho prezidentovania aj diplomatický pas.
Václav Havel
Podstatne lepšie sa o svojho exprezidenta mieni postarať susedná Česká republika. V týchto dňoch sa o téme penzie Václava Havla široko diskutuje. Najprv sa objavili informácie, že by mal mesačne od štátu dostávať 210-tisícový dôchodok. Okrem toho by mal štát Havlovi platiť byt, kanceláriu, auto so šoférom a policajnú ochranku. Vicepremiér Pavel Rychetský návrh upravil tak, že Havel by mal dostávať 116-tisíc korún mesačne (70-tis. dôchodok, 46-tis. paušálne náhrady). Okrem dôchodku by mal štát bývalému českému prezidentovi platiť byt, kanceláriu, auto so šoférom a policajnú ochranku. Celkovo by náklady na zabezpečenie bývalej hlavy štátu vyšli na osem miliónov korún ročne.
Z návrhu zatiaľ nie je jasné, ako dlho by mal exprezident na takéto zabezpečenie nárok. V hre sú dve možnosti – na desať rokov alebo doživotne.
Árpád Göncz
Bývalý maďarský prezident sa tiež nemá zle. Má riadny starobný dôchodok, ako každý iný dôchodca v Maďarsku a okrem neho dostáva päťdesiat percent prezidentskej výplaty – tá bola v čase jeho úradovania dvojnásobkom poslaneckej. Má k dispozícii osobné auto strážneho pluku so šoférom, v budove parlamentu má k dispozícii kanceláriu so sekretárkou. Vlastnú kanceláriu má aj v budove Zväzu slobodných demokratov, bol zakladateľom SZDSZ, ale nie je jeho členom ani čestným funkcionárom. A na dôvažok má čestnú funkciu v Maďarskom zväze spisovateľov, ktorá je takisto honorovaná.
Zo zákona mu prislúcha spomínaný plat, kancelária, auto strážneho pluku a šofér.
Lech Walesa
Ani bývalý poľský prezident Lech Walesa nie je odkázaný na plat elektrikára. Podľa nedávno odsúhlaseného nového zákona budú poskytovať doživotnú penziu bývalým prezidentom vo výške základného platu úradujúceho prezidenta. Ten zhruba zodpovedá platu súčasného prezidenta Kwaśniewského, ktorý sa pohybuje v rozmedzí 4000 až 6500 zlotých mesačne. Je to štvor- až šesťnásobok priemerného platu v Poľsku. Dôchodok dostane aj ich komunistický predchodca generál Wojciech Jaruzelski a posledný poľský prezident v exile Ryszard Kaczorovski.
Zákon schválil parlament takisto po dlhých prieťahoch.
Rudolf Schuster a dôchodok
Hoci budú o rok nové prezidentské voľby a Rudolf Schuster skončí vo funkcii hlavy štátu, nevyvíja žiadnu aktivitu na prilepšenie do dôchodku. Podľa hovorcu Jána Füleho ide o citlivú vec, no zmeny v Českej republike v tejto veci by mohli byť inšpiráciou aj pre Slovensko: „Keď to bude dobrý zákon, prečo si nenechať poradiť. Určite budeme sledovať zákony zo susedných krajín, ktoré tento problém riešia.“
Slovenský prezident dostáva mesačne plat 137 200 korún plus 40-tisíc na náhradách. Má nárok na osobného vodiča, ochranku, sídlo, administratívu a vládny špeciál.
Jeľcin má zákon, čo mu závidia
Exprezident Boris Jeľcin dostáva od štátu malý dôchodok, len štyristo dolárov mesačne, čo je asi pätnásťtisíc korún, k tomu má k dispozícii auto, ochranku, vilu a plejádu ďalších výhod. Napríklad tú, že podľa ruských zákonov nemôže byť „bývalý prezident trestne alebo administratívne stíhaný za činy spáchané v období pôsobenia v úrade a nemôže byť ani zatknutý, uväznený, prehľadávaný alebo vypočúvaný“. Boris Jeľcin takisto berie veľké honoráre za prednášky a účasť na významných akciách či i len recepciách. Jeho knihy budú vždy takisto žiadané.
Bill a Hillary: Život vedľa seba
Americký prezident Bill Clinton mal pri odchode z Bieleho domu len 54 rokov a je najmladším exprezidentom od čias Theodora Roosevelta. Jeho ročný prezidentský dôchodok činí 157-tisíc dolárov, o málo viac, ako plat manželky senátorky s ročným platom 145-tisíc dolárov. Keby Clinton napísal memoáre, dostal by za ne rovných osem miliónov dolárov. Manželke by to zrejme neuškodilo, po odchode Clintona z prezidentského kresla žijú obaja vlastným súkromným životom, ktorý nie je spoločný. Hovorí sa tomu, že nežijú spolu, ale pri sebe.
Koľko stoja celebrity
Prezidenti vyspelých krajín dokážu výhodne speňažiť svoje meno a skúsenosti. Pozvanie na pár hodín, prednášky alebo verejné vystúpenia sa stali doslova zlatou baňou pre stovky celebrít. Podľa BBC dostane Margaret Thatcherová za strávenie jedného večera vo vysokej spoločnosti šek na 125-tisíc libier, čo je 8,5 milióna korún. Taxa amerického prezidenta Clintona je po jeho odchode z najvyššieho úradu okolo 125-tisíc dolárov za prejav. Bývalý prezident USA Reagan krátko po opustení kresla v roku 1989 zarobil dva milióny dolárov za pár rečníckych vystúpení v Japonsku.
Šuškievič, prezident za 2 USD
Na Východe všeobecne platí, že ak sa prezident o seba nepostará predtým, ako z funkcie odíde, nemôže čakať, že to dobrovoľne urobí niekto za neho. Rekordérom je pravdepodobne Stanislav Šuškievič z Bieloruska. Nebol síce prezidentom, ale ako predseda parlamentu bol vlastne hlavou štátu, keď Bielorusi prezidenta nemali. Šuškievič berie penziu približne dva doláre mesačne. A o svojom rekorde vie. Chce sa nechať zapísať do Guinnessovej knihy rekordov ako bývalý najvyšší predstaviteľ krajiny, ktorému štát vypláca najnižší dôchodok na svete.
Gorbačov: Prednáška za obed
Obdivovaný a preklínaný hrdina ruskej perestrojky, a vlastne aj hrobár komunizmu vo východnej Európe Michail Gorbačov chodí v dôchodku na fušky. Bez nich by na tom bol ešte o polovicu horšie ako Michal Kováč. Nielenže dostáva na prezidentské pomery smiešnych 315 dolárov mesačne, ale už sa párkrát stalo, že mu dôchodok meškal. To však v Rusku nie je nič výnimočné, väčšine dôchodcov ich sotva dvadsať dolárov mesačne mešká pravidelne. Gorbačov si za svoje pamäte účtuje okrem niekoľkotisícového honoráru aj cestovné a diéty.
Autor: Tomáš Holetz, dam