SME

Ministri zdravotníctva, ako si žijú a čo robia

Exminister zdravotníctva Roman Kováč urobil to, čo sľuboval pred voľbami. Nekandidoval a dnes pracuje v ordinácii, ktorú vedie manželka. Pre to zmenili ordináciu na spoločnosť: „Pretože podľa našich zákonov nemôže živnostník ...

Kováč dal milióny manželke

Exminister zdravotníctva Roman Kováč urobil to, čo sľuboval pred voľbami. Nekandidoval a dnes pracuje v ordinácii, ktorú vedie manželka. Pre to zmenili ordináciu na spoločnosť: „Pretože podľa našich zákonov nemôže živnostník zamestnať vlastnú manželku a manžela.“ Teraz sú Kováčovci, obaja gynekológovia, aj s deťmi v pozícii spolumajiteľov. Všetky ich peniaze išli tam: „Sú v nej takmer všetky úspory. Nikdy som nežil na veľkej nohe, takže som niečo našetril.“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Má veľký dom s bazénom a jazdí na Volkswagene Passat. „Dom mám už dvadsaťpäť rokov a vyžaduje menšie úpravy. Druhým mojím koníčkom je vážna hudba, zbieram cédečka a mám ich veľa, aj to žerie veľa peňazí.“ Priznáva však, že pociťuje stratu služobného vozidla s nulovými nákladmi na benzín. „No päťročný Volkswagen Passat je z bazáru.“ Takisto začína vnímať vlastníctvo mobilného telefónu s účtom, ktorý štát neprepláca. „Len so stravou je to lepšie, stravujem sa v jedálni univerzity, takže na jedlo veľa neminiem.“

SkryťVypnúť reklamu

Ordinácia manželov Kováčovcov naozaj nie je malá. Ide o preventívne diagnostické centrum zamerané na prsníky a ženské ochorenia. „Väčšinu prístrojov máme na lízing a ak nám poisťovňa odmietne zaplatiť niektoré výkony, čo sa stáva, budeme nútení prejsť postupne na priamu platbu od pacienta.“ Neberú nikoho na počkanie, len po telefonickej objednávke. Kováč pritom priznáva, že nie je žiarivým príkladom preventívnych prehliadok, hoci paradoxne prednáša na slovenskej zdravotníckej univerzite predmet verejné zdravotníctvo. Jeho podstatnou náplňou je prevencia: „Priznávam, ak by som tam chodil, možno by som roky nezápasil s nadváhou.“

Je to vraj dôsledok jeho dvanásťročného pôsobenia v politike, no takisto tvrdí, že jej sám povedal – stačilo: „A celá rodina sa potešila. Každý politik si podľa mňa v istej chvíli povie – Načo si dať nadávať od ľudí, ktorí tomu vôbec nerozumejú.“ Pravda však je aj to, že sa Kováč nedostal na zvoliteľné miesto kandidátky SDKÚ ani voľbou predsedu strany Mikuláša Dzurindu, ani v primárkach: „Som však stále členom Ústrednej rady SDKÚ. Správny politik musí mať v sebe túžbu po moci a ja som ju nikdy nemal. Mňa nelákalo rozhodovať o osudoch ľudí.“

SkryťVypnúť reklamu

A tak píše aspoň knihu. Nie však o politických kuloároch, ale odbornú.

(rom)

O čom sa hovorí:

Že keď bol šéfom SDKÚ v bratislavskej časti, neviedol organizáciu dobre a chodil málo na schôdze.

Zajac: Majetok za 20 miliónov

Lekár, manažér, publicista a dnes šéf rezortu zdravotníctva Rudolf Zajac je od roku 1990 riaditeľom obchodnej spoločnosti Tatra Alpine, a. s., Bratislava. Zároveň na čiastočný úväzok pracuje na uro-andrologickom oddelení Fakultnej nemocnice v Bratislave. Je spoluautorom publikácií Reforma zdravotníctva, reforma pre občana a Stratégia reformy zdravotníctva reálnej reformy pre občana. Bol expertom DS pre zdravotníctvo, dnes pôsobí v tej istej pozícii v ANO. Majetok prehľadne zverejnil na internetovej stránke aliancie.

Vlastní polovicu väčšieho bytu s rozlohou 130 štvorcových metrov v nadobúdajúcej hodnote 4 a pol milióna, polovicu menšieho bytu s rozlohou 50 štvorcových metrov v nadobúdajúcej hodnote 1 milión 250-tisíc, 17-percentný podiel na polyfunkčnom dome v centre Bratislavy v nadobúdajúcej hodnote okolo 5 miliónov, podiely na nebytových priestoroch a garážových státiach v nadobúdajúcej hodnote okolo 2,5 milióna. Má nový automobil Opel Astra, sedemročný Volkswagen Polo, na účtoch asi päť miliónov a je zaťažený úverom vyše dvoch miliónov z Prvej stavebnej sporiteľne. (edi)

SkryťVypnúť reklamu

O čom sa hovorí:

Že podľahol tlaku politikov aj občanov a jeho reforma nie je taká razantná, ako sľuboval.

Javorský býva v dome s matkou

Bývalý minister zdravotníctva tretej Mečiarovej vlády Ľubomír Javorský je primárom stomatochirurgie v prešovskej nemocnici. V čase ministrovania sa negatívne zviditeľnil tým, že prijal v roku 1996 byt od Fondu národného majetku. Išlo o byt na Mierovej ulici v Bratislave, ktorý dostali protizákonne viacerí vysokí predstavitelia vtedajšej vlády i fondu. Okrem Javorského paradoxne aj minister spravodlivosti Ján Liščák či vicepremiér Jozef Kalman, ale aj exprezident Policajného zboru Jozef Holdoš.

Obchod s bytmi sa začal v marci 1995. Parlament vtedy v rámci rozpočtu FNM schválil šesťdesiatpäť miliónov na nákup služobných bytov pre zamestnancov fondu. Získali ich pritom aj ľudia, ktorí vo fonde nepracovali. O rok fond schválil odpredaj bytov ich nájomcom. Podľa už právoplatného rozhodnutia súdu to však urobil protizákonne. V roku 1998, po voľbách, podalo nové vedenie fondu dvadsaťosem žalôb, ktoré sa týkajú jedenástich bývalých členov výkonného výboru a sedemnástich bývalých predstaviteľov štátnej správy.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa informácií SME Javorský byt na Mierovej ulici vrátil. Už v čase prepuknutia kauzy exminister tvrdil, že ho sporný byt aj tak nikdy veľmi nezaujímal, lebo má 450 kilometrov od Bratislavy dom, ktorý si postavil ešte pred vstupom do vlády. Ide o dvojdom vo Veľkom Šariši blízko Prešova, ktorého časť patrí jeho matke. (dam)

O čom sa hovorí:

Práve za ministrovania Ľubomíra Javorského odklepol Fond národného majetku výhodnú privatizáciu Kúpeľov Sliač Viliamovi Soboňovi. Vtedajší minister zdravotníctva vo februári 1995 vymenoval Soboňu za riaditeľa štátneho podniku Slovenských liečebných kúpeľov, privatizácia sa uskutočnila krátko nato. O kúpele mali pritom záujem aj zamestnanci, keď sa však informovali o možnosti získania akcií na fonde a ministerstve, nik im ani len neodpísal.

SkryťVypnúť reklamu

Soboňa za kúpeľný byt neplatíPoslanci rozhodli o zbavení imunity poslanca Národnej rady za HZDS Viliama Soboňu. Medzi ním aj Fondom národného majetku je už niekoľko rokov spor pre privatizáciu Kúpeľov Sliač a Kováčová. Podľa Generálnej prokuratúry sa mal Soboňa dopustiť trestného činu podvodu a zneužívania informácií v obchodnom styku v čase, keď pôsobil vo funkcii predsedu predstavenstva spoločnosti Slovenské kúpele Sliač a Kováčová. Zároveň tam bol generálnym riaditeľom. Vyšetrovateľ ho obvinil z podvodu v súvislosti so zriadením akciovej spoločnosti Casino Sliač Slovakia. Predmetom trestnej veci je aj neoprávnené nakladanie s majetkom kúpeľov, Soboňa ako zástupca spoločnosti Corvas previedol časť majetku do kasína bez vedomia akcionárov, teda fondu.

SkryťVypnúť reklamu

Čudné aktivity podnikateľa

Cesta exministra zdravotníctva a šéfa volebnej kampane HZDS v roku 1994 Viliama Soboňu do Kúpeľov Sliač sa začala pred ich privatizáciou. Vo februári 1995 ho vtedajší minister zdravotníctva Ľubomír Javorský vymenoval za riaditeľa Slovenských liečebných kúpeľov, š. p., Sliač, do ktorých patrili i kúpele Dudince, Číž, Brusno a Kováčová. Krátko nato bolo schválené rozhodnutie o privatizácii 51 percent akcií Kúpeľov Sliač a Kováčová spoločnosti Corvas, s. r. o, Piešťany. Jej spoločníkmi boli Soboňa a jeho už vtedajší ekonomický námestník Stanislav Gajdoš.

Päťdesiatjeden percent akcií atraktívnych kúpeľov predal fond za 151 miliónov. Suma prvej splátky bola len 30 miliónov, ktoré si Soboňa požičal od kúpeľov. Išlo o čudnú transakciu – Soboňa si vlastne na privatizáciu požičal od subjektu, ktorý privatizoval! Ďalších 74 miliónov bol nadobúdateľ povinný investovať a zostatok splácať podľa stanoveného kalendára. Splátky však nechali privatizéri vďaka dodatkom k zmluve popresúvať a investície sa neuskutočňovali. Neplnili sa ani ďalšie body zmluvy: spoločnosť Corvas mala zamestnať 240 ľudí, čo sa nestalo. Mali postaviť ubytovaciu časť pre 220 zahraničných návštevníkov, stavba stojí doteraz rozostavaná. Mali predať zamestnanecké akcie v rozsahu 10 percent, no nič také neurobili.

SkryťVypnúť reklamu

To všetko sa prevalilo až po páde tretej Mečiarovej vlády a po nástupe prvého kabinetu Mikuláša Dzurindu. Nové vedenie Fondu národného majetku v roku 1999 zistilo, že Corvas viacnásobne porušil kúpno-predajnú zmluvu a rozhodol sa od zmluvy odstúpiť. Pre to teraz naopak Soboňa žaluje fond, 25. júna sa v tejto veci uskutoční súd.

Pikantéria na záver

Soboňa tvrdí, že v prípade kauzy Kúpele Sliač a Kováčová ide o politický revanš, zamestnanci kúpeľov hovoria o opaku. Šéf tamojších odborov Noskovič SME potvrdil, že Soboňa zároveň dlhuje kúpeľom približne 430-tisíc za prenájom riaditeľského bytu. Neplatí za nájom, napriek tomu tam stále býva. Za Soboňovho šafárenia tam boli stálymi návštevníkmi aj prominenti – sudca Najvyššieho súdu SR Jozef Štefanko a minister vnútra Gustáv Krajči.

SkryťVypnúť reklamu

(dam)

O čom sa hovorí:

Soboňa sa v lete 2000 stretol súkromne s vtedajším predsedom Najvyššieho súdu Štefanom Harabinom. Špekulovalo sa, že intervenoval vo svoj prospech v kauze kúpeľov. Harabin tvrdil, že Soboňa naopak žiadal o odstránenie prieťahov v súdnom konaní a jeho urýchlené riešenie na súde. Rok nato však kandidoval do parlamentu a dočasne získal imunitu.

Belohorská, výnimka: ministerkou na sto dní

Za posledných desať rokov sa v kresle ministra zdravotníctva striedali skôr muži, jedinou ženou v tejto pozícii bola Irena Belohorská. Možno preto tam vydržala iba sto dní. Priznáva, že sa za to obdobie veľa stihnúť nedalo, no dnes je neúnavným kritikom Rudolfa Zajaca. To, čo robí, za reformu vraj nepovažuje. Napriek tomu ho vyzýva – že ak jej zavolá, je hneď pripravená spolupracovať.

SkryťVypnúť reklamu

Jej otec bol vojak z povolania, a tak do pätnástich pochodila rôzne mestá. Narodila sa v Piešťanoch, bývali v Žiline, Trenčíne, Nitre, kým pristáli v Bratislave. Odjakživa chcela byť lekárkou, ale rodičia rozhodli – chémia. Na vysokú predsa len išla a dostala sa tam na prvý pokus. V škole som vždy bola dobrou žiačkou, nikdy mi nehrozila ani zhoršená známka zo správania. Keď sa napríklad trieda dohodla, že zdrhne, tak som šla s nimi, ale bolo mi náramne ľúto tej profesorky, ktorá prišla do triedy a tam nikoho. Tak som jej to potom vždy povedala.“ (Smiech.) Počas šesťročného štúdia medicíny opakovala len jednu skúšku, v poslednom ročníku sa rozhodla pre odbor onkológia. „Zapôsobila na mňa osobnosť pána primára Černého. Ten človek bol pre mňa doslova hviezdou. Liečil už svojou prítomnosťou.“

SkryťVypnúť reklamu

Keď nastupovala na prax, prvýkrát narazila na vlastnú naivitu: „Myslela som si, že sa o mňa pobijú štyri kliniky. Opak bol pravdou. Po škole som zostala jednoducho bez práce.“ Začala denne cestovať do Malaciek: „Boli sme partia lekárov z Bratislavy, každý deň sme chodievali vlakom ráno o 6.03 h. Neraz sa stalo, že sme vo vlaku zaspali a vystupovali až v Kútoch!“ (Smiech.) Svojho súčasného, druhého manžela, stretla potom v práci, tiež je onkológ: „Dnes máme dve dcéry, staršiu mám ešte z prvého manželstva, ale majú spolu s mojím manželom vynikajúci vzťah. Je jej najväčším priateľom, a keď sme sa niekde všetci ukázali a ktosi povedal, že sa podobá na otca, druhého muža, dosť sme sa nasmiali.“ Ako onkológovia pracovali tri roky aj v Tunise: „Vravelo sa, že sme experti, ale my sme tam boli vlastne takými gastarbeitermi.“ (Smiech.) „Mali sme vtedy s manželom dlžoby na dom a potrebovali sme ho zaplatiť. Bola to dobrá príležitosť, ako si privyrobiť.“

SkryťVypnúť reklamu

Ani dnes si nežijú zle. Vlastnia dva byty v Bratislave, v decembri si kúpili nové auto Škoda Octavia. Ani poslanecká práca nie je zaplatená najhoršie. „Pritom ambície stať sa političkou som nikdy nemala. Nevstupovala som do nej na chvíľu, ale rozhodne som nepočítala s tým, že v nej ostanem. Oslovili ma ženy, aby som išla na kandidátku, ale chcela som byť niekde dolu.“ Stále sa cíti byť viac doktorkou ako poslankyňou: „Vždy, keď dostanem v politike kopanec, idem sa utíšiť na onkológiu. Moje ambície sú dané tým, čo mi dáva práca v tejto oblasti.“ (th)

Šagát ako minister postavil dom

Bývalý minister zdravotníctva a poslanec za SDKÚ Tibor Šagát dnes pracuje v Detskej fakultnej nemocnici na Kramároch. Na prvom stretnutí s novinármi vo funkcii ministra parafrázoval list Milana Resutíka, ktorý pomenoval ministerské kreslo ako ,,kombináciu elektrického kresla a drevenej latríny“. Krátko nato, v júni 2000, musel z tohto kresla abdikovať po tom, ako jeho rezort nezvládol vážnu situáciu počas zhoršeného zdravotného stavu prezidenta Schustera.

SkryťVypnúť reklamu

Aj Šagát patrí medzi podnikavých mužov, ktorí sa počas pôsobenia v politike zmohli na dom. Už v roku 2002 mu vyrástla pod Bôrikom vila, ešte skôr, ako odišiel z politiky. Podľa vlastných slov sa stavalo na zdedenom pozemku, ide totiž o lukratívnu časť Bratislavy.

(dam)

O čom sa hovorí:

Časť lekárskej obce ho obviňuje, že už počas výkonu funkcie ministra si pripravoval miesto nového pôsobiska. Šagát je prednostom Detskej kliniky anesteziológie a intenzívnej medicíny na bratislavských Kramároch, ktoré bolo zriadené za jeho ministrovania. Vtedy tam rezort investoval milióny a premiestnilo sa tam aj dialyzačné oddelenie, ktoré bolo kedysi na Detskej klinike bratislavskej Dérerovej nemocnice. Sťahovanie a rekonštrukcia sa sčasti realizovali z investičných prostriedkov ministerstva zdravotníctva, rovnako ako nákup prístrojovej techniky.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 719
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 239
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 771
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 439
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 725
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 256
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 255
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 342
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Príslušníci mexickej polície.

Zadržaní čelia podozreniam zo spojitosti s viac než desiatimi ďalšími vraždami.


TASR
Gerald Jordan.

Jordana popravia 25. júna.


TASR
Príslušníci sýrskych bezpečnostných síl.

Izrael varoval, že zasiahne, ak sýrske úrady nebudú schopné ochrániť drúzsku komunitu.


TASR
Serhii Sternenko na snímke z roku 2019.

Podľa mediálnych informácií utrpel údajne zranenia pri útoku strelnou zbraňou.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu