armády na útoku proti Iraku. Clare Shortová, ktorá na post ministerky pre medzinárodný rozvoj rezignovala pred troma týždňami kvôli spôsobu, akým Blair postupuje pri zvládaní situácie v povojnovom Iraku, vyhlásila, že premiér "podviedol" verejnosť tvrdeniami o možnom irackom útoku chemickými a biologickými zbraňami.
Bývalý minister zahraničných vecí Robin Cook, ktorý podal demisiu ešte pred vojnou, žiadal nezávislé vyšetrenie Blairového varovania, podľa ktorého mal Husajn "aktívne vojenské plány" na použitie zbraní do 45 minút od vydania rozkazu. Americkí a britskí vojaci podľa jeho slov v Iraku za 45 dní nedokázali nájsť ani jedinú chemickú hlavicu. "Je zjavné, že to tvrdenie bolo mylné. Začína to vyzerať tak, že vláda sa dopustila monumentálneho omylu," skonštatoval Cook s tým, že Blair musí v tejto záležitosti nariadiť nezávislé vyšetrovanie, aby britskí vojaci nikdy viac nešli do boja "na základe omylu".
Samotný Blair však v nedeľu vyhlásil, že dôkazy o irackých zbraniach hromadného ničenia budú už čoskoro zverejnené. Na otázku televíznej stanice Sky Television, či tieto dôkazy budú jasne svedčiť o bezprostrednej hrozbe v čase vojny, Blair odpovedal: "Rozhodne áno".
Shortová a Cook tvrdia opak. Blair totiž podľa nich nemá nijaké dôkazy o tom, že Husajnova snaha ponechať si biologické alebo chemické zbrane predstavovala naliehavú alebo okamžitú hrozbu. "Otázka znie: Mali také zbrane? Boli pripravené na použitie? Mohli byť použité okamžite?," argumentovala Shortová. Britské spravodajské služby podľa jej názoru nikdy nič takého netvrdili. "V tak závažnej záležitosti, ako je táto, keď množstvo ľudí prišlo o život, je otázka, či sme boli podvedení a či neexistoval lepší spôsob postupu, ktorý by nebol stál všetky tie životy, historicky tak dôležitá, že sa jednoducho musíme dozvedieť pravdu," dodala.