známili, že majú v pláne "zrealizovať konkrétne projekty v oblasti protiraketovej obrany, ktoré prehĺbia vzťahy medzi Spojenými štátmi a Ruskom". Nemenovaný predstaviteľ Bushovej administratívy dodal, že Rusko môže v konečnom dôsledku Spojeným štátom pomôcť pri vývoji softvéru a iných systémov, hoci si na takúto úzku spoluprácu bude treba ešte nejaký čas počkať.
Kvôli projektu takzvanej Národnej protiraketovej obrany (NMD) Spojené štáty v decembri 2001 odstúpili od Zmluvy o obmedzení systémov protiraketovej obrany (ABM) z roku 1972, ktorá budovanie takýchto systémov zakazovala. Odstúpenie nadobudlo formálnu platnosť v júni 2002. Jednostranné rozhodnutie Washingtonu odstúpiť od ABM spočiatku kritizovali najmä Rusko, Čína a európske krajiny, pretože túto zmluvu považovali za základ stability vo svete. Kritika však časom utíchla.
"Dostávame sa do bodu, kedy je v spoločnom záujme obidvoch strán (Spojených štátov i Ruska), aby (Rusi) spolupracovali na protiraketovej obrane," uviedol v tejto súvislosti spomínaný predstaviteľ a dodal, že Bushova administratíva "určite nevylučuje" možnosť zastrešenia Ruska americkým protiraketovým štítom. "To však bude určite vyžadovať mnoho práce a rokovaní."
Rusko svoj zmenený postoj k americkému projektu NMD oznámilo len pár dní po tom, ako sa kanadská vláda rozhodla začať so Spojenými štátmi rokovať o jej účasti na budovaní protiraketového dáždnika. Bush americkej armáde v decembri nariadil, aby začala s rozmiestňovaním pozemných a námorných základní systému tak, aby bol funkčný už začiatkom roka 2004. Ide však o po technickej stránke veľmi náročný systém a doterajšie testy protiraketových striel nedokázali dosiahnuť stopercentnú účinnosť.