Teherán 30. mája (TASR) - Iránsky minister zahraničných vecí Kamál Charází dnes nepriamo poprel informácie arabského periodika Ašark al-Awsat, podľa ktorého iránske orgány zadržali hovorcu teroristickej siete al-Káida Sulejmana Abú Gaíta.
V podobnom duchu sa minister, ktorý opakovane vylúčil účasť členov al-Káidy operujúcich z Iránu na nedávnych teroristických útokoch v Saudskej Arábii, vyjadril aj na margo správ o zadržiavaní tretieho muža spomínanej siete Saífa al-Adela v jeho krajine.
"My sme si splnili záväzky, teraz sú na rade iní, aby postupovali podobne. Ak má ktorýkoľvek štát nové informácie o členoch al-Káidy pôsobiacich na iránskom území, musí o tom informovať teheránsku vládu, aby iránske úrady mohli urgentne podniknúť nevyhnutné kroky na ich zadržanie," formuloval šéf iránskej diplomacie.
Spomínaný tlačový orgán dnes s odvolaním sa na nemenované iránske a kuvajtské zdroje napísal, že v Iráne zadržali hovorcu al-Káidy, ktorý na viacerých videozáznamoch Usámu bin Ládina figuroval vedľa najhľadanejšieho muža planéty a aj osobne pohrozil Američanom terorom koncom roka 2001. Detaily o tom, ako a kedy sa terorista mal dostať do rúk Iráncov, však noviny nepriniesli.
Hovorca teheránskeho rezortu zahraničných vecí informáciu najskôr rozhodne poprel, avšak s dodatkom, že všetkých zadržiavaných členov al-Káidy sa ešte nepodarilo identifikovať. S ohľadom na toto evidentné protirečenie však neskôr poznamenal: Túto informáciu nemôžem potvrdiť.
Protirečivé vyhlásenia z Teheránu naznačujú, že iránske vedenie disponuje väčším množstvom informácií o osude lídrov al-Káidy, než aké doposiaľ zverejnilo, napísala americká agentúra AP. Podľa rovnakého zdroja navyše údajne nevie ako reagovať na americké obvinenia o poskytovaní útočiska teroristom a vývoji jadrových zbraní, ktoré odzneli v uplynulých dňoch opakovane z Washingtonu.
Šéf iránskej diplomacie na tlačovej konferencii pred dvoma dňami odmietol obvinenie USA, že jeho krajina prevádzkuje zariadenie na výrobu jadrových zbraní. Súčasne uviedol, že podpísanie dodatočných protokolov o nešírení jadrových zbraní bude závisieť od toho, či Teherán dostane možnosť prístupu k modernej jadrovej technológii. Kamál Charází však potvrdil pri tejto príležitosti aj zásahy proti al-Káide ako súčasť iránskej politiky a naznačil možnosť, že niektorí členovia teroristickej siete al-Káida, zadržaní v Iráne, by mohli byť súdení tamojšími súdmi.