Londýn 30. mája (TASR) - Spor o tom, či britský premiér Tony Blair a jeho ministri skreslili, alebo nie fakty, keď odôvodňovali vojnu v Iraku hrozbou irackých zbraní hromadného ničenia, dominuje dnes na titulných stranách londýnskych denníkov.. Guardian v tejto súvislosti píše o rozhorčení britských tajných služieb nad tým, že vláda ich prácu údajne využila pre svoje politické ciele. Aj vrchný zbrojný inšpektor OSN Hans Blix podľa denníka poprel tvrdenie niektorých členov britského kabinetu, že by jeho tím mal pred vojnou dôkazy o irackých zbraniach hromadného ničenia. Guardian preto premiérovi Blairovi radí, aby v tejto situácii nasledoval príklad Margaret Thatcherovej. Bývalá premiérka pred 21 rokmi sprístupnila všetky informácie, ktoré Britániu viedli do vojny o Falklandy: "V roku 1982 sa objavili pochybnosti o tom, či britské spravodajské služby dobre vykonávali svoju prácu a či ministerstvo zahraničných vecí správne viedlo diplomatický spor, zvlášť v OSN a či obstála premiérka. To isté platí dnes pre Irak," píše Guardian. Denník sa pritom odvoláva na správu BBC, podľa ktorej popredný predstaviteľ britských spravodajských služieb potvrdil, že Downing Street si želala ich poklady pre vládne stanovisko o irackých zbraniach "vylepšiť", aby vyvolávalo väčšie obavy.
Ak bol dokument sfalšovaný alebo ak ministri vedeli, že nezodpovedá pravde či zisteniam americkej vlády, potom Tony Blair zavádzal parlament aj verejnosť. Preto chceme od neho nielen vysvetlenie, ale tiež vyšetrenie celej aféry, dodáva Guardian.
Times píšu, že kým Londýn popiera správy o nátlaku na spravodajské služby, vo Washingtone obe komory Kongresu požiadali o vyšetrenie, či niečo podobné neurobil Biely dom. Obvinenie, že britská vláda bola vo vleku spravodajských informácií z Washingtonu, však neobstojí. Rovnako niet pochýb o tom, že Saddám Husajn mal k dispozícii jadrové expertízy a mal v úmysle vyrábať zbrane hromadného ničenia, ktoré v minulosti aj použil, zastávajú sa vlády Times.
Podľa Independentu vyhlásenie námestníka amerického ministra obrany Paula Wolfowitza, že Saddámove zbrane boli len zámienkou pre vojnu, je možno ešte závažnejšie než údajná manipulácia s materiálmi od tajných služieb. Z jeho slov možno jasne vyvodiť, že Washington cynicky zneužil Tonyho Blaira, aby dodal diplomatický obal americkému vojenskému dobrodružstvu, ktoré malo jediný, sebecký cieľ: uľahčiť stiahnutie amerických jednotiek zo Saudskej Arábie. Financial Times po výrokoch Wolfowitza dospeli k záveru, že až bude chcieť Bushova administratíva znovu vyvolať "preventívnu" vojnu, bude musieť presvedčivejšie dokázať jej opodstatnenie.