Branislav Orava. Jedným z najväčších finančných donorov centra, ktoré funguje ako nevládna a nezisková organizácia, je Severoatlantická aliancia, ktorá má v oblasti strednej Ázie, vrátane Kazachstanu, viacero záujmov. "Reagovali sme na ponuku," uviedol Orava a dodal, že "západný svet sa v tejto oblasti sám len veľmi ťažko orientuje".
Všeobecným cieľom centra je podľa Oravu budovanie euroatlantických vzťahov a jednoty, vrátane stability NATO a stability Európy. Ďalším dôležitým zámerom je otázka obchodovania a bezpečnosti, vrátane bezpečnosti investícií. "Keď sa Slovensko stane členom aliancie, jednou z jeho povinností bude budovať vzťahy s krajinami, ktoré nie sú členmi NATO," konštatoval Orava. Prvé aktivity centra budú podľa Oravu zamerané na budovanie inštitúcií, obchodného trhu a demokracie v Kazachstane a neskôr i v iných krajinách strednej Ázie, odkiaľ chce "západný svet" informovať o investičných a obchodných možnostiach v týchto krajinách. CENAA sa bude usilovať o medzinárodné projekty, ktoré sa týkajú rozvoja demokratických inštitúcií a bezpečnosti trhu a investícií v Kazachstane.
Slovensko sa podľa Oravu síce cez OSN pripojilo k programu Medzinárodnej rozvojovej pomoci, ktorú financuje slovenská vláda, no činnosť centra finančne zabezpečia len zahraničné zdroje. Okrem NATO ide o americký Medzinárodný republikánsky inštitút a o nemeckú nadáciu Konráda Adenauera. Centrum v budúcnosti plánuje otvoriť pobočky v Kazachstane, v írskom Dubline a v Bruseli. Má zatiaľ piatich zamestnancov a zriaďovateľom je Nadácia 21. storočia, ktorá pracuje na projektoch regionálneho rozvoja a Klub 500, ako združenie majoritných vlastníkov slovenských podnikov.
Na otvorení sa zúčastnil špeciálny poradca NATO pre strednú a východnú Európu Chris Donelly, ktorý je podľa Oravu aj garantom projektov pre strednú Áziu, podpredseda kazašského parlamentu a člen Eurázijskej ekonomickej únie S. A. Tereščenko a slovenský minister zahraničia Eduard Kukan.