é, že si to vyžaduje vypísanie referenda. Z toho dôvodu sa v Dánsku bude konať hlasovanie o novej zmluve EÚ," citovala agentúra Ritzau dánskeho premiéra Andersa Fogha Rasmussena po stretnutí jeho kabinetu.
Dáni v roku 1992 šokovali členské štáty únie, keď odmietli Maastrichtskú zmluvu, ktorá dala právny základ menovej únii a spoločnej mene. Dánsko podporilo Maastrichtskú dohodu rok potom v opakovanom referende, ale získalo výnimky v oblastiach ako je spoločná menová a obranná politika. Rasmussen v snahe umlčať euroskeptikov prednedávnom naznačil, že nasledujúca zmluva únie - ústava, ktorá určí spôsob, ako bude fungovať EÚ po prijatí ďalších desiatich krajín do únie 1. mája 2004, ponúkne Dánsku príležitosť raz a navždy rozhodnúť, či chce byť súčasťou Európy, alebo ostať na jej periférii.
Výbor skúsených európskych politikov, Konvent o budúcnosti únie, pracuje na návrhu ústavy, ktorá určí ciele a inštitúcie EÚ do summitu 20. a 21. júna v Grécku. Podľa diplomatických zdrojov sa mu však doteraz nepodarilo prekonať široké rozpory medzi krajinami ohľadom deľby moci. Rasmussen neuviedol, kedy bude v Dánsku referendum a či sa bude týkať len novej ústavy, alebo aj starších výnimiek zo zmlúv v minulosti.