Brusel 27. mája (TASR) - Prezídium Konventu o budúcnosti EÚ zverejnilo dnes v Bruseli zvyšné tri časti návrhu európskej ústavy. Týkajú sa politík únie, charty základných práv a záverečných ustanovení.
Už v pondelok zverejnili prvú časť ústavy venovanú základným ustanoveniam, vrátane názvu, cieľov a hodnôt, na ktorých je únia postavená. Inštitucionálne články prvej časti predložilo prezídium v nezmenenej podobe, ktorá vyvolala ostré protesty menších štátov. Tým sa nepáči myšlienka vytvoriť stáleho prezidenta EÚ, zrušiť rotujúce predsedníctvo a zmenšiť Európsku komisiu, ktorá v návrhu podľa všetkého ostane.
Z dnes zverejnených článkov vyplýva, že pri spoločnej zahraničnej politike EÚ by členské štáty mali naďalej mať právo národného veta. Rozhodnutia sa totiž majú prijímať jednomyseľne.
Návrh však pripúšťa možnosť štátu zdržať sa hlasovania, čím síce nezabráni prijatiu rozhodnutia, ale nebude ho musieť uplatňovať. Bude sa však musieť zdržať krokov, ktoré by boli v rozpore s takto schváleným postupom únie. Ak sa takýmto spôsobom zdržia krajiny, ktoré predstavujú viac ako tretinu hlasov v Rade EÚ, nebude rozhodnutie prijaté.
Kvalifikovanou väčšinou môže Rada EÚ rozhodovať v zahraničnej politike napríklad vtedy, ak bude konať na základe jednomyseľného rozhodnutia Európskej rady (summitu) o strategických záujmoch a cieľoch EÚ, alebo ak pôjde o iniciatívu ministra zahraničných vecí na žiadosť Európskej rady, vyplýva z návrhu.
Text predpokladá posilnenie vplyvu Európskeho parlamentu - právo na spolurozhodovanie má mať v asi 70 oblastiach, čo je oproti dnešku dvojnásobok. Návrh tiež počíta s rozšírením väčšinového hlasovania do viacerých nových oblastí, hoci napríklad v daniach ostane členským štátom právo veta.
Jeden z článkov hovorí o možnosti vytvoriť úrad európskeho prokurátora s cieľom účinnejšie bojovať proti zločinom. Takýto europrokurátor by pôsobil pri Eurojuste - európskom úrade justičnej spolupráce.
Súčasťou návrhu je tiež protokol venovaný tzv. euroskupine - neformálnemu zoskupeniu ministrov financií krajín, ktoré majú spoločnú menu euro. Tí by si podľa návrhu mali zvoliť svojho predsedu na obdobie dvoch rokov. Dnes stojí na čele eurozóny tá krajina, ktorá má práve v rukách polročné rotujúce predsedníctvo EÚ.
Navrhovaná európska ústava sa teda skladá zo štyroch častí. Prvú tvoria základné ústavné články (vznik únie, hodnoty, ciele, občianstvo, kompetencie, inštitúcie). Druhou časťou je Charta základných práv, ktorá bude právne záväzná. Tretia časť upravuje rôzne politiky únie a ústava končí záverečnými ustanoveniami. Celkovo má asi 350 článkov a niekoľko protokolov a príloh.
O navrhovanom texte (okrem článkov o inštitúciách) budú delegáti Konventu rokovať na plenárnom zasadnutí v Bruseli v piatok a sobotu. Vo štvrtok je totiž v západnej Európe sviatok. Konečný návrh má Konvent predložiť na summite EÚ v Solúne 20. júna.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed