rdí, že na dohodu nebol určený žiadny konečný termín. Ministri EÚ vstúpili do poslednej fázy rokovaní o najradikálnejšej zmene poľnohospodárskej politiky v čase, keď francúzski farmári spojenými silami protestujú proti navrhovaným škrtom v ich nadbytočných dotáciách.
Ministri poľnohospodárstva európskej pätnástky na poslednom stretnutí pred rozhodujúcim hlasovaním na budúci mesiac zostávajú proti myšlienke komisára EÚ pre poľnohospodárstvo Franza Fischlera znížiť dotácie na výrobu potravín a investovať viac do rozvoja vidieka. Nezhody kvôli Fischlerovmu plánu trvajú už takmer rok. Nemecká ministerka poľnohospodárstva Renate Künastová však vyjadrila nádej, že na francúzsko-nemeckom summite v Berlíne 10. júna sa podarí dosiahnuť prelom v rozhodnutí o poľnohospodárskej politike, ktoré pravdepodobne ostatní členovia únie budú akceptovať. "Budeme sa snažiť dostať niečo na papier," uviedla. "Odhadujem, že najlepšiu šancu dosiahnuť dohodu máme v júni."
Balíček reforiem, ktorých cieľom je celková úprava nákladnej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ (CAP), čelí tvrdému odporu zo strany Francúzska, doteraz najväčšieho prijímateľa fondov CAP, ktoré má podporu viacerých južných členov únie ako napríklad Španielska. Okolo 15 tisíc francúzskych farmárov podporovaných nemeckými, belgickými a luxemburskými poľnohospodármi, vyšlo do ulíc v štyroch kľúčových francúzskych poľnohospodárskych oblastiach. V severovýchodnej provincii Moselle podpálili podobizeň Fischlera, aby tak "symbolicky spálili komisárov projekt".
Podľa diplomatov prelom závisí od spolupráce medzi Francúzskom a hlavným prispievateľom do CAP, Nemeckom, najmä po októbrovej dohode o zmrazení výdavkov EÚ na poľnohospodárstvo v rokoch 2007 až 2013. Väčšina štátov EÚ chce dohodu na budúci mesiac tak, aby mal blok lepšiu vyjednávaciu pozíciu o poľnohospodárskom obchode na septembrovej schôdzke Svetovej obchodnej organizácie (WTO) v Cancúne.
Úspech zmien v CAP, ktorá pohlcuje takmer polovicu ročného rozpočtu EÚ vo výške skoro sto miliárd eur, je vnímaný ako zásadný pre celkový úspech rokovaní o liberalizácii WTO v Dauhe. Časť poľnohospodárstvo je vyňatá z rokovaní, kým EÚ nedosiahne dohodu o reforme CAP. "Európa musí poskytnúť malý základ pre rokovania v mexickom Cancúne a katarskej Dauhe. Nemôže však zostať osamotená," uviedol francúzsky prezident Jacques Chirac pre pondelkové Financial Times. "Z oneskorenia v negociáciách určite nemôže byť obviňovaná len Európa." Tvrdým orieškom Fischlerovho plánu je aj jeho idea prelomu tradičného spojenia medzi dotáciami vyplácanými farmárom a výškou produkcie - čo je všeobecne kritizované ako podnecovanie k nadprodukcii.
Proreformná koalícia pozostávajúca z Nemecka, Veľkej Británie, Dánska, Švédska a Holandska poskytuje Fischlerovi podporu kvalifikovanou väčšinou. Tieto krajiny väčšinou do rozpočtu EÚ prispievajú viac ako od nej dostávajú.