prostredie Margot Wallströmová. Krajiny ako Kanada a Rusko, ktoré tiež chcú mať možnosť obchodovať so svojimi právami na znečistenie, však budú mať len obmedzený prístup na európsky trh, ktorý má v rámci na svete prvej medzinárodnej obchodnej schémy pre emisie vstúpiť do platnosti v roku 2005.
Komisárka v nadchádzajúcich týždňoch predloží návrh novej legislatívy, ktorej obsahom budú pravidlá o tom, ako, napríklad, by mohli európske spoločnosti prekročiť vlastné limity na znečistenie "kúpou" redukcií od firiem mimo európskeho bloku. Návrh bude obmedzovať výšku "importovaných" redukcií emisií, ktoré budú môcť firmy EÚ kúpiť s cieľom, aby splnili požadované kritériá v znečistení. "Je to veľmi delikátne. Musíte umožniť, ale nie príliš, aby sa to nedotklo dôveryhodnosti a environmentálnej integrity nášho systému," uviedla Wallströmová.
Obchodná schéma EÚ bude od roku 2005 pokrývať aj emisie oxidu uhličitého z elektrární a priemyselných závodov. To firmám umožní kupovať a predávať práva na emisie v rámci EÚ a mohlo by to znamenať vznik nového obchodného priestoru v celkovej hodnote 7 miliárd eur do roku 2007, vyplýva to z analýzy nórskej spoločnosti Point Carbon. Mnohí environmentalisti sa obávajú, že umožnenie predaja svojich emisných redukcií, požadovaných na základe Kjótskeho protokolu o klimatických zmenách z roku 1997, nebude spoločnosti nútiť k skutočnej ochrane vzduchu pred emisiami z vlastnej energie, priemyslu a dopravného sektora. Obávajú sa tiež toho, že krajiny mimo EÚ by mohli predávať aj falošné kredity alebo by sa mohli pokúsiť predať redukcie skleníkových plynov získané použitím jadrovej energie namiesto fosílnych palív.
Kanada a Rusko sa však snažia vyvinúť tlak na EÚ, aby boli napojené na tento systém spolu so všetkými krajinami, ktoré sa pridali ku Kjótskemu protokolu, a to bez obmedzení. Kanada ratifikovala dohodu napriek faktu, že jej hlavný ekonomický partner, Spojené štáty, protokol odmietli a sú náchylné obchodovať s emisiami s EÚ i ďalšími krajinami.
Zmluva z roku 1997 doteraz nevstúpila do platnosti a nevstúpi, pokým ju neratifikuje aj Rusko. Moskva však chce predávať svoje emisie, ktoré znížila v 90. rokoch a núti EÚ, aby mu umožnila čo najviac. Predstavitelia Ruska a EÚ budú o ratifikácii Kjótskeho protokolu diskutovať na summite v St. Petersburgu v sobotu.