Bagdad 26. mája (TASR) - Irak nelegálne uschovával v hotovosti miliardy dolárov z obchodov so zahraničnými firmami v libanonských a jordánskych bankách, kde sa časť z týchto peňazí stále nachádza. Informovali o tom vysoko postavení irackí a arabskí bankári.
Vláda prevádzala väčšinu hotovosti, ktorú dostala od možno aj západných spoločností, do Bagdadu. Existujú obavy, že v irackej metropole sa tieto financie stratili počas rozsiahleho rabovania, ktoré prepuklo po zvrhnutí režimu Saddáma Husajna.
Účty irackej vlády v Libanone však stále obsahujú najmenej 500 miliónov dolárov a podstatne väčšiu sumu v Jordánsku. Ďalšie financie sú už nenávratne v súkromných rukách, tvrdia bankári, z ktorých viacerí zastupovali Irak pri rokovaniach so zahraničnými firmami.
Na Irak uvalila OSN sankcie po vpáde do Kuvajtu v roku 1990. Bezpečnostná rada ich zrušila minulý týždeň. Na základe dohody z roku 1996 mohol Bagdad predávať ropu výmenou za potraviny a nevyhnutné potreby, nie však peniaze.
"Saddám Husajn nemohol riadiť Irak bez peňazí," vyhlásil vedúci iracký bankár s tým, že Bagdad od zahraničných spoločností žiadal okrem tovaru poskytovaného v rámci programu Ropa za potraviny aj hotovosť, keďže z predaja ropy nedostával "ani halier".
Firmám zásobujúcim Irak platila komisia pre sankcie z príjmov za predaj irackej ropy. Podľa bankárov zahraničné spoločnosti, ktoré získali kontrakty, pravdepodobne platili desať percent z hodnoty zmlúv v hotovosti na jordánske a libanonské účty.
Riadiaci pracovník irackej banky uviedol, že pri 100-miliónovom kontrakte by firma zaslala Iraku potraviny za 75 miliónov dolárov a ďalších asi desať miliónov uložila na bankové konto v Jordánsku alebo Libanone, pričom aj sama by na tom zarobila. Do obchodov mohli byť zapojené nemecké, britské, francúzske i americké spoločnosti.
Iracká vláda urýchlila výbery z Libanonu a Jordánska po vlaňajšom tlaku USA na zásah proti praniu špinavých peňazí. Jordánsko zmrazilo verejné iracké účty na začiatku vojny, no podľa miestneho bankára Irak využíval na prijímanie peňazí súkromné osoby a firmy.
Bankári tiež uviedli, že Husajnov syn Kusaj neodniesol peniaze s centrálnej banky, ako tvrdili viaceré správy médií. Podľa nich z nej minister financií a predstavitelia strany Baas na príkazy Saddáma krátko pred vojnou presunuli asi miliardu dolárov a neznáme množstvo zlata, ktoré ukryli v Bagdade a okolí. Najmenej 400 miliónov skončilo v dvoch vyrabovaných pobočkách vládnej banky.