Paríž/Jeruzalem 26. mája (TASR) - Historickým dňom sa môže stať nedeľné rozhodnutie izraelskej vlády, ale aj prepadom do dezilúzií, komentuje rozhodnutie vládneho kabinetu židovského štátu prijať mierový plán v dnešnom čísle denník Libération.
Historickým dňom sa stala nedeľa 25. mája už preto, lebo prvýkrát premiér Ariel Šaron dal vo vláde hlasovať o schválení medzinárodného mierového plánu na urovnanie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Plán vypracovalo kvarteto (USA, EÚ, OSN a Rusko). Podľa tohto plánu majú vzniknúť a od roku 2005 existovať vedľa seba dva štáty okrem izraelského aj palestínsky.
Historickým dňom je uplynulá nedeľa aj preto, lebo premiér Šaron konštatoval, že nadišiel čas na rozdelenie tohto kúsku zeme medzi Izraelčanov a Palestínčanov. Treba byť realistom, povedal ďalej predseda izraelskej vlády a dodal: Budeme musieť opustiť niektoré regióny. Rozhodnutie Šaronovho kabinetu je viac ako realistické, pretože podľa vyjadrenia premiéra je to menšie zlo. Väčším by bolo narušiť si vzťahy s Američanmi. Práve zmienka o Američanoch pomohla k schváleniu plánu, podotkol denník.
A. Šaron ďalej priznal, že stav izraelskej ekonomiky je taký, že si vyžaduje nádej na mier, aby sa mohla obnoviť. V židovskom štáte je 280.000 nezamestnaných, minister hospodárstva Benjamin Netanjahu urobil mnohé škrty v rozpočte, ekonomika je celkovo v zlom stave.
Historickou sa nedeľa stala aj preto, lebo pravicová vláda schválila to, čo jej niektorí členovia predtým odmietali. Časť vládneho kabinetu hlasovala proti alebo sa zdržala hlasovania, podotýka denník.
Minister obrany Šaul Mofaz bol proti medzinárodnému mierovému plánu a označil ho za zlý, ale napokon hlasoval za jeho prijatie. Podľa neho schválenie plánu obsahuje aj interné dohody s USA. Je to narážka na novú vojenskú pomoc pre Izrael?, položil si otázku Libération.