Jeruzalem 25. mája (TASR) - Izraelský vládny kabinet premiéra Ariela Šarona dnes schválil medzinárodný mierový plán na riešenie židovsko-palestínskeho konfliktu. Vláda však zároveň schválila návrh, ktorý vopred vylučuje právo na návrat palestínskych utečencov.
Podľa oficiálnych zdrojov za tzv. cestovnú mapu hlasovalo 12 členov vlády, proti sa vyslovilo sedem ministrov. Štyria členovia kabinetu sa hlasovania zdržali. Premiérovi Šaronovi sa tak podarilo mierový plán presadiť napriek odporu krajne pravicových ministrov voči navrhovanému vytvoreniu palestínskeho štátu v priebehu troch rokov.
Izraelský kabinet zároveň veľkou väčšinou hlasov prijal uznesenie, ktoré vopred odmieta právo na návrat približne palestínskych utečencov z roku 1948 a ich potomkov. Práve otázka návratu 3,7 milióna utečencov, ktorá sa pôvodne mala doriešiť až v záverečnej etape mierového plánu, predstavovala v očiach izraelskej vlády hlavnú prekážku pre prijatie cestovnej mapy.
Ako informoval izraelský vojenský rozhlas, prijatiu mierového plánu predchádzala tvrdá diskusia, počas ktorej premiér Šaron cestovnú mapu označil za "menšie zlo". Mierový plán predpokladá úplné zastavenie palestínskeho ozbrojeného povstania (intifády), ukončenie židovského osídľovania okupovaných palestínskych území a postupné vytvorenie palestínskeho štátu do roku 2005.
Ďalším krokom po schválení mierového plánu vládou židovského štátu by mohlo byť stretnutie amerického prezidenta Georgea W. Busha s izraelským premiérom Šaronom a jeho palestínskym kolegom Mahmúdom Abbásom.
Reakcia palestínskej strany na prijatie cestovnej mapy s výhradou predbežného vylúčenia návratu utečencov nie je zatiaľ známa. Palestínsky premiér Mahmúd Abbása však dnes v rozhovore pre egyptskú televíziu upozornil, že jeho vláda nebude akceptovať žiadne zmeny v navrhovanom mierovom pláne.
"Dokument musí byť prijatý v tej forme, ako ho predložili (členovia tzv. blízkovýchodného kvarteta - OSN, USA, EÚ a Rusko). Palestínska strana nebude akceptovať žiadne modifikácie," zdôraznil premiér.
Podľa predsedu Mahmúda Abbása mali k navrhovanému mierovému plánu isté výhrady aj Palestínčania. "Tieto výhrady sme však postavili bokom a súhlasili sme s ním, aby sme napomohli mierovému procesu," dodal Abbás.