red pár dňami tento plán striktne odmietal. Názor zmenil až po tom, ako ho šéf americkej diplomacie Colin Powell a poradkyňa prezidenta Georgea Busha pre otázky národnej bezpečnosti Condoleezza Riceová uistili, že sa budú zaoberať pripomienkami izraelskej vlády k mierovému plánu. Palestínčania naopak tvrdia, že ich Američania uistili, že mierový plán sa už nebude nijakým spôsobom meniť. "Dostali sme uistenie od Washingtonu, že mierový plán bude uskutočnený presne v tej forme, v akej je navrhnutý," oznámil v sobotu palestínsky minister informácií Nabil Amr.
Aj tak je viac ako neisté, či izraelský kabinet mierový plán schváli. Viacerí predstavitelia vlády totiž už viackrát vyjadrili nesúhlas s niektorými jeho dôležitými bodmi. Sám Šaron ešte pred niekoľkými mesiacmi tvrdil: "Zabudnite na Kvarteto. Urobíme to úplne inak."
Plán Blízkovýchodného kvarteta, zloženého z predstaviteľov Spojených štátov, Európskej únie, Organizácie Spojených národov a Ruska spočíva v zastavení palestínskych samovražedných atentátov na izraelské ciele a vytvorení samostatného palestínskeho štátu do roku 2005. Izraelská vláda k nemu vzniesla 15 pripomienok. Izraelčania nesúhlasia napríklad so zastavením výstavby izraelských osád na palestínskych územiach, čo je dôležitá súčasť