Oslo 24. mája (TASR) - Vzhľadom na hrozby al-Káidy voči nórskym cieľom vyzvala škandinávska krajina občanov v zahraničí na opatrnosť a nórske ministerstvo zahraničných vecí v piatok pridalo ďalšie tri krajiny medzi tie, do ktorých im neodporúča cestovať - Keňu, Tanzániu a Afganistan.
Nórsko, známe globálnym mierovým úsilím a ako domov Nobelovej ceny mieru, naďalej uvažuje, prečo ho organizácia Usámu bin Ládina v tohtotýždňovej výzve vyčlenila ako cieľ teroristov.
K hypotézam patrí nesúhlas s mierovými snahami Nórska v izraelsko-palestínskom konflikte, jeho účasť na vojne v Afganistane či vyšetrovanie irackého kurdského utečenca podozrivého zo spojenia s al-Káidou. Objavili sa aj dohady, že Nórsko si zmýlili s Dánskom, ktoré bolo otvorenejším podporovateľom vojny v Iraku.
V reakcii na varovanie bolo v piatok druhý deň po sebe zatvorené veľvyslanectvo USA v Oslo, pokým nórske spoločnosti a zastupiteľstvá na Blízkom východe posilnili bezpečnostné opatrenia.
Popredný bin Ládinov spolupracovník Ajman az-Zawahrí v posolstve zachytenom na zvukovej páske, ktoré odvysielala v stredu arabská televízia al-Džazíra, vyzval na útoky na USA, Britániu, Austráliu a Nórsko. Odborníkov to prekvapilo, pretože prvé tri krajiny vyslali vojakov do vojny v Iraku, no Nórsko tak neurobilo.
Nórske ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo občanov, aby zvážili nevyhnutnosť cestovania alebo zotrvania v Afganistane, Keni a Tanzánii. Ďalšie platné výstrahy platia pre Izrael a palestínske územia, Bahrajn, Katar, Jordánsko, Irak, Kuvajt, Saudskú Arábiu, Pobrežie Slonoviny, Indiu, Pakistan, Jemen a juhovýchodnú Áziu.
Podľa nórskej spravodajskej služby nie je pravdepodobné, že sa krajina objavila na nahrávke az-Zawahrího náhodou, keďže al-Káida ju vníma ako jeden z mnohých štátov, ktoré podporili USA, a teda ako nepriateľa. Hrozby v rámci krajiny sú nízke až mierne, avšak opatrní by mali byť Nóri v zahraničí.