jme pomôcť britskému premiérovi Tonymu Blairovi čeliaceho kritike, že chce Britániu zapredať "európskemu superštátu", má byť slovo "federálny" vyňaté z návrhu.
Bývalý francúzsky prezident Valéry Giscard d`Estaing a predsedníctvo Konventu o budúcnosti Európy predložia text 105 člennému fóru počas zasadnutia 30. a 31. mája. Giscard čelil tvrdej kritike zo strany konventu a mnohých menších štátov po svojom návrhu zriadenia postu dlhodobého predsedu Európskej rady (ER), vrcholného orgánu európskej pätnástky. V súčasnosti sa predsedníctvo medzi členskými štátmi strieda každý polrok, bez ohľadu na ich veľkosť. Zaisťuje to rovnosť, ale kritici, vrátane veľkých štátov ako Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia, Taliansko a Španielsko, hovoria, že je neefektívne a zmätočné.
Menšie krajiny majú obavy, že dlhodobý prezident alebo predseda ER, ktorý by mal byť vybraný medzi niekdajšími lídrami EÚ na obdobie piatich rokov, bude pod tlakom veľkých štátov a že to bude znamenať oslabenie nadnárodnej exekutívy Európskej komisie. "(Napriek ich protestom) proporcionalita počiatočného návrhu je dodržaná," uviedol zdroj, blízky prezídiu konventu. Podľa jeho slov Giscardov návrh sa tiež drží myšlienky menšej Európskej komisie s 15 členmi podporenými 15 vicekomisármi bez hlasu, napriek kritike zo strany malých štátov. Menšie štáty EÚ, bude ich 19 z 25 po rozšírení EÚ na budúci rok, trvajú na tom, aby mali v Bruseli svojho komisára, aj keď si to bude vyžadovať veľké zväčšenie úradu.
Zdá sa však, že Giscard málo dbá o 1500 dodatkov navrhnutých členmi konventu k návrhu článkov o inštitúciách a zahraničných záležitostiach a "schádza z cesty", aby vyhovel britským obavám kvôli suverenite. V Článku 1 návrhu ústavy bolo slovo "federálny" nahradené miernejším "spoločenstvo", povedal to ďalší zdroj blízky prezídiu konventu. "Briti potrebujú symbolické víťazstvo vo chvíli, keď je Tony Blair obviňovaný zo zapredania národnej suverenity," povedal zdroj. Pravicovo orientovaná tlač v Británii sa kriticky vyjadrovala o plánovanej novej ústave únie, pričom to prirovnala k "návrhu na tyraniu". Blair sa stretol s Giscardom začiatkom týždňa v Londýne.
Giscard sa tiež snažil vyjsť v ústrety Británii, keď navrhol, že plánovaný nový minister zahraničných vecí EÚ bude zodpovedný národným vládam, a nie iba EK, čo však prezídium odmietlo. Podľa súčasného návrhu, nový šéf diplomacie EÚ bude informovať národné vlády, ale tiež bude v Európskej komisii. Británia ako jediná v EÚ nechce prideliť EK žiadne nové právomoci v zahraničnej a bezpečnostnej politike. Oficiálne miesta predpovedajú tvrdý boj kvôli Giscardovmu návrhu ústavy v konvente, ktorý ho musí schváliť do summitu najvyšších predstaviteľov členských štátov EÚ v gréckych Aténach 20. a 21. júna.