Bagdad 23. mája (TASR) - Splnenie dlho očakávaného sna Iračanov - zrušenie 13-ročných hospodárskych sankcií OSN - sa medzi obyvateľmi Bagdadu stretlo s dosť neočakávanou reakciou. Radoví občania privítali tento krok s ľahostajnosťou, ba priam s výhradami.
Mnohí Bagdadčania, vychádzajúci z mešít po piatkových modlitbách, sa na krok BR OSN dívajú skepticky. Sú presvedčení, že rozhodnutie o zrušení sankcií za súčasných podmienok nič neznamená. Momentálne potrebujú bezpečnosť na uliciach, fungujúce dodávky vody a elektriny a poskytovanie základných služieb.
Zrušenie sankcií po páde diktátorského režimu Saddáma Husajna tak či onak očakávali. Nič to však nemení na skutočnosti, že krajine stále chýba vlastná vláda. Iračania sa na americkú okupáciu dívajú zachmúrene, pretože podľa nich znamená - ako povedal jeden z Bagdadčanov - že "Irak je teraz 51. štátom USA".
Bezpečnostná rada OSN vo štvrtok schválila zrušenie sankcií, ktoré na Irak uvalila v roku 1990 za jeho inváziu do Kuvajtu. Pomerom hlasov 14:0 v 15-člennej BR OSN sa tak zrušili 13 rokov trvajúce hospodárske opatrenia, ktoré zanechali trvalé stopy na irackej ekonomike a životnej úrovni.
Zrušenie embarga je však podľa obyvateľov irackej metropoly len formalitou, pretože sankcie boli prakticky zrušené okamihom, keď USA zaútočili na Irak.
"Je to len tuš na papieri, nič viac. Necítim sa o nič šťastnejší, keď mám dom bez vody a elektriny a na uliciach je neporiadok," hovorí pouličný predavač Hasan. "Ľudia sa budú cítiť lepšie, keď sa budú cítiť bezpečne."
Takmer dva mesiace po páde Husajnovho režimu je život v Iraku stále ťažký. Krajina, ktorá bola kedysi prosperujúcim a prekvitajúcim centrom moslimskej kultúry, je dnes zbedačená rokmi medzinárodnej izolácie a dopadom tvrdých hospodárskych sankcií.
V hlavnom meste stále chýbajú základné služby a po vojne, bombardovaní a okupácii cudzích veľmocí sa obyvatelia Bagdadu cítia zúfalí a izolovaní. Pre mnohých bolo prerušenie dodávok elektriny a vody tou poslednou kvapkou. Hoci elektrina i voda sú obnovené už vo väčšine metropoly, ich prívod je neustále prerušovaný, pričom výpadok môže často trvať aj 12 hodín. Počas horúcich dní irackého leta sú obyvatelia bez vody a v noci je Bagdad ponorený do úplnej tmy.
Mnohí Iračania obviňujú Američanov, že proces prechodu k ich vlastnej vláde umelo naťahujú, aby mohli sami spravovať ich krajinu a kontrolovať jej ropné rezervy.
"Rozhodnutie OSN ma neprekvapilo, pretože Amerika prišla do Iraku na to, aby získala kontrolu nad ropou. A toto rozhodnutie jej dalo právo spravovať výnosy z jej predaja," reagoval na zrušenie sankcií BR OSN taxikár Alí Saád.
"Nerobia nič pre boj s pouličnou kriminalitou, pretože chcú predlžovať odovzdanie moci irackej dočasnej vláde," dodáva Alí. "Iracké politické strany sa musia konečne prestať hádať a dohodnúť sa na vláde."