piatok predstavitelia krajiny. Zástupca vládcu provincie Aswar Abubakar uviedol, že od pondelka, keď sa vojenská ofenzíva začala, a počas ktorej sa podľa armády povstalci zamiešali do radov civilistov, v najzápadnejšej provincii Indonézie opustili svoje domovy tisícky obyvateľov. Vojenský veliteľ provincie navštívil v piatok ostrov vzdialený asi pol hodiny plavby od hlavného mesta Banda Aceh. Obyvateľom ostrova, ktorý sa stal dejiskom bojov vládnych jednotiek a členov Hnutia za slobodný Aceh (GAM), doručil humanitárnu pomoc. Armáda ostreľovala pozície povstalcov na ostrove raketami z vrtuľníkov a strelami z diel na vojenských plavidlách. "Snažíme sa zneškodniť povstalcov zo vzduchu, mora aj zeme. Snažíme sa im zabrániť v úteku," uviedol generál Endang Suwarya. Obyvateľ ostrova Leila, ktorý ako mnoho Indonézanov používa iba jedno meno, uviedol, že armádne akcie im naháňajú strach. "Bojíme sa. Naša ekonomická situácia je veľmi zlá, potrebujeme pomoc."
Jakarta v Acehu vyhlásila stanné právo a armáda spustila svoju najväčšiu akciu od invázie Východného Timoru v roku 1975. K akcii pristúpila po zlyhaní rozhovorov v Tokiu minulú nedeľu, na ktorých sa nepodarilo obnoviť päť mesiacov starú zmluvu o prímerí. Hnutie GAM trvá na nezávislosti a neprijalo štatút špeciálnej autonómnej oblasti, ktorý Acehu ponúkla Jakarta. Islamské vierovyznanie štyroch miliónov obyvateľov provincie je prísnejšie ako islam, ktorý praktizujú v ostatných častiach krajiny. Provincia je bohatá na ropu aj zemný plyn. USA, Japonsko aj Európa spoločne vyzvali obe strany v konflikte, aby urýchlene obnovili rokovania o mieri.
Napriek rozporuplným správam o počte obetí armáda poprela, že je zodpovedná za smrť civilistov. GAM bojuje za nezávislosť provincie už 27 rokov. Indonézska armáda bola počas tohto obdobia častokrát obviňovaná z nedodržiavania ľudských práv. Obvinenie však vždy poprela a ,naopak, obviňovala povstalcov z rovnakého dôvodu. Podľa armády bude každý, kto zaútočí proti civilnému obyvateľstvu, prísne potrestaný. Armáda tiež obvinila hnutie GAM, že od začiatku ofenzívy podpálilo stovky škôl. Vládni velitelia dúfajú, že svoju úlohu splnia do šiestich mesiacov. Jakarta vyslala do Acehu 45 000 vojakov a policajtov, proti ktorým stojí asi 5000 bojovníkov GAM-u. Tí však majú výhodu domáceho prostredia a dokážu využiť danosti miestneho veľmi ťažkého terénu. Väčšinu rozlohy provincie totiž pokrýva hustá džungľa.