Nouakchot/Brémy 23. mája (TASR) - Pred pobrežím Mauritánie objavili nemeckí vedci rozsiahly podvodný kaňon. Údolie sa ťahá niekoľko sto kilometrov od rovinatého pobrežia do hlbín Atlantického oceánu.
Tím geológov na čele s Horstom Schultzom objavil systém roklín, ktorý dostal meno Cap Timiris Canyon po neďalekom pobrežnom výbežku, hneď na začiatku expedície s loďou Meteor. Útvar nebol zaznačený ani na najnovších mapách morského dna.
Na úpätí kontinentálneho zrázu, teda tam, kde je africký kontinent v hĺbke 3000 metrov pod hladinou oceánu, je Cap Timiris Canyon široký dva až tri kilometre a hlboký asi 300 metrov. Podobne ako rieka má aj tento kaňon mnohé meandre.
Seizmický výskum ukázal, že kaňon je na svojom mieste najmenej desať miliónov rokov. Na snímkach morského dna sú vidieť také fascinujúce detaily ako staré slepé ramená, rozmanité bočné vety, prechody od strmších do plochejších oblastí, ale aj pobrežné valy na okrajoch kaňonu.
Výskum uskutočnený na lodi Meteor ukázal, že usadeniny na morskom dne pochádzajú z oblasti kontinentálneho zrázu a vo veľkom množstve boli premiestnené do väčších hĺbok. Cap Timiris Canyon zohráva v tomto procese kľúčovú úlohu, pretože ním postupujú vírivé prúdy z vody a sedimentu.
Nemeckí vedci doteraz preskúmali asi 200 kilometrov kaňonu. Ďalších asi 600 kilometrov na výskum ešte len čaká.