echtel. Bechtel dnes organizuje v britskej metropole seminár pre spoločnosti, ktoré majú záujem byť subdodávateľmi pre niektoré z týchto prác. Prvotné zákazky na rekonštrukciu Iraku majú hodnotu vyše miliardy dolárov, no experti odhadujú, že postupom času sa rekonštrukcia krajiny stane jednou z najväčších exportných zlatých baní v histórii v hodnote sto miliárd dolárov.
Rozhodnutie spoločnosti Bechtel usporiadať seminár pre subdodávateľov v Londýne považujú britské podniky za významné gesto a dúfajú, že účasť Veľkej Británie vo vojne proti Iraku im poskytne výhodu pred konkurenciou z krajín, ktoré boli proti vojne.
Hlavné zákazky amerického úradu pre medzinárodný rozvoj USAID získali výlučne americké spoločnosti, čo rozhorčilo britské a ďalšie európske firmy. Tak ako je pre neamerických dodávateľov prakticky uzavretý obrovský a zväčšujúci sa americký zbrojársky trh, rovnako je to aj s multimiliardovými zákazkami amerického Úradu pre rozvoj.
Britské podniky v tom videli opakovanie sa histórie: po intervencii v Kosove nezískali z obnovy provincie prakticky nič a to isté bolo v Afganistane. No tento raz už britská vláda nesedela so založenými rukami a dokázala vyvinúť určitý vplyv. Výsledkom sú dve piatkové konferencie v Londýne o obnove Iraku, konštatuje Guardian.