Belehrad 22. mája (TASR) - Zistenia expertnej komisie pre vyšetrenie okolností zavraždenia srbského premiéra Zorana Djindjiča budú možno vyhlásené za štátne tajomstvo.
Nedávno vytvorená komisia má preskúmať prípadné nedostatky v práci úradov, ktoré umožnili, aby k atentátu z 12. marca došlo. Srbský minister vnútra Dušan Mihajlovič v tejto súvislosti vyhlásil, že komisia zverejní len tie výsledky, ktoré vláda neoznačí za štátne tajomstvo.
Komisiu vedie srbský vicepremiér Žarko Korač. Mená členov zatiaľ nezverejnili. Prvá správa sa očakáva o dva mesiace. Proti zámeru zverejniť len časť správy sa vyslovil vicepremiér Nebojša Čovič, ako aj právni a policajní experti.
Aktivistka v oblasti ľudských práv, právnička Biljana Kovačevičová-Vučová, pre dnešné vydanie denníka Blic povedala, že občania Srbska majú právo na úplné informácie o administratívnych a bezpečnostných opatreniach v kauze Djindjič a o zodpovednosti úradov za prípadné zanedbanie povinností.
"Držanie informácií v tajnosti je výnimkou, ich zverejnenie je pravidlom," vyhlásila. Ako dodala, zverejnenie informácií o bezpečnostných opatreniach na ochranu Djindjiča už nemôže ohroziť bezpečnosť a obranyschopnosť štátu.
"Ak k ním bude vláda napriek tomu pristupovať ako k štátnemu tajomstvu, mohla by vyvolať dojem, že chce utajiť niekoho zodpovednosť," povedala Kovačevičová-Vučová.
Denník Glas javnosti uviedol, že vládna Bezpečnostno-informačná agentúra (BIA - bývalá štátna bezpečnosť) bola dva týždne pred atentátom informovaná o hroziacom riziku.
Vojenská spravodajská služba 27. februára zaslala BIA, ale aj iným príslušným miestam, oznámenie s varovaním, že "bezpečnostný kruh okolo Djindjiča je priepustný" a možno ho prelomiť, uvádza Glas.
Informácie podobného obsahu BIA ešte v septembri minulého roku zaslal policajný generál Sveta Djurdjevič, dodáva denník. Tieto varovania poukazujú aj na možnosť únosu Djindjičových detí.
Po atentáte sa objavili požiadavky na odstúpenie ministra vnútra, ktoré však Mihajlovič a jeho strana Liberálne Srbsko opakovane odmietali.
Minister za dostatočný dôvod na rezignáciu nepovažoval ani skutočnosť, že do sprisahania, zorganizovaného mafiánskou skupinou prepojenou s policajnou Jednotkou špeciálnych operácií (JSO), boli zapletení aj viacerí pracovníci BIA, vrátane druhého muža v jej hierarchii Milorada Bracanoviča, bývalého príslušníka JSO.