Alžír 22. mája (TASR) - Najmenej 500 mŕtvych a takmer 5000 zranených si podľa novej bilancie doteraz vyžiadalo najhoršie zemetrasenie v Alžírsku za posledné desaťročia, ktoré v stredu večer postihlo hlavné mesto Alžír a blízke okolie. Oznámil to alžírsky premiér Ahmad Ujahja, ktorý sa iba 5. mája ujal funkcie predsedu vlády.
Premiér v televíznom vystúpení varoval, že bilancia môže ešte stúpať.
Väčšina z 32 miliónov obyvateľov Alžírska žije v severnom pobrežnom páse, mimo púšť, a samotný Alžír je domovom vyše 2,6 milióna ľudí.
Otrasy zaregistrovali až na španielskom pobreží Stredozemného mora a najmä na Mallorke. Oznámil to španielsky Národný geografický inštitút. Otrasy na Minorke a Ibize boli oveľa menšej intenzity. Priamo na ostrovoch nespôsobili žiadne vážne škody, avšak následné prudké nárazy vĺn vyvolané otrasmi zeme poškodili veľa lodí v prístavoch Mallorky a Minorky.
Podľa amerického Národného seizmologického informačného strediska dosiahlo v stredu o 19:45 hodín miestneho času zemetrasenie v Alžírsku 6,7 stupňa Richterovej stupnice a jeho epicentrum bolo iba 70 km východne od Alžíru, v malej hĺbke 10 kilometrov.
Po prvom silnom otrase nasledovali slabšie. Mnohí ľudia vyskákali oknami z rútiacich sa domov, aby sa zachránili. V prvých dvoch hodinách po katastrofe zaregistrovali v severnom Alžírsku na 200 následných otrasov a úrady varovali, že budú nasledovať ešte mnohé ďalšie. Vyzvali ľudí, aby zostali vonku a nepribližovali sa k nestabilným budovám.
V Alžírsku záchranári bojujú opreteky s časom, pokúšajú sa zo sutín vyhrabať celé rodiny, ktoré zasypali zrútené domy. Počet mŕtvych a zranených v prvých hodinách dnešného dňa rapídne stúpal. Štátne masové oznamovacie prostriedky vyzývali zdravotnícky personál, aby sa hlásil v práci vzhľadom na nárast akútnych prípadov.
Jedným z najpostihnutejších miest je Rouiba, prosperujúce mesto asi 30 km na východ od Alžíru, kde boli budova za budovou zredukované na sutiny. Rovnako zdevastované je prímorské mesto Boumerdes. V meste Thenia, ktoré leží najbližšie epicentru zemetrasenia, sa zrútila aj škola. Predpokladá sa, že v troskách zostali štyri rodiny, ktoré bývali v jej budove. Odpratávať trosky pomáhajú buldozéry aj armáda.
Niektoré oblasti východne od hlavného mesta zostali bez elektriny a telefonického spojenia, otrasy vyvolali všade paniku.
Pri zemetrasení s magnitúdou 7,7 stupňa na západe Alžírska v roku 1980 zahynulo 4500 ľudí. V roku 1994 otrasy zeme pripravili o strechu nad hlavou 150.000 ľudí - zomrelo 170 osôb.
Akékoľvek zemetrasenie silnejšie ako šesť stupňov zvyčajne spôsobuje vážne škody, osobitne v husto zastavaných oblastiach.
Alžírsky prezident Abdal Azíz Buteflika osobne predsedá krízovému štábu.