ktoré žiadajú väčší vplyv OSN pri rekonštrukcii Iraku.
Bezpečnostná rada by mala o návrhu rezolúcie hlasovať vo štvrtok o 15.30 hod. SELČ a podľa diplomatov Spojené štáty so svojimi spojencami Veľkou Britániou a Španielskom dúfajú v podporu 14, možno až 15 členov BR OSN. Najnovší návrh je treťou verziou pôvodného návrhu z minulého týždňa.
Spomedzi krajín, ako sú Francúzsko, Nemecko, Rusko, Čína a Sýria, ktoré boli spočiatku voči rezolúcii skeptické, Nemecko zrušenie sankcií definitívne podporí. Ostatní sú stále nerozhodnutí. "Náš dojem je taký, že členovia BR OSN privítali návrh tejto rezolúcie, ktorá sa teší silnej podpore," uviedol americký veľvyslanec pri OSN John Negroponte. "Bolo by veľmi žiaduce dosiahnuť možný konsenzus," dodal. "Dúfame v maximálny počet pozitívnych hlasov pre tento značne vylepšený text, na ktorom sme pracovali počas posledných dní," povedal britský veľvyslanec Jeremy Greenstock.
Washington pôvodne predpokladal hlasovanie v stredu, ale po utorkovej štvorhodinovej diskusii za zatvorenými dverami a mnohých návrhoch zmien 12-stranovej rezolúcie zo strany členov rady sa hlasovanie posunulo. Rezolúcia má zrušiť 13 rokov trvajúce sankcie, ktoré boli uvalené na Irak po jeho invázii do Kuvajtu v roku 1990, a taktiež postupne ukončiť prísnu kontrolu OSN nad irackou ekonomikou.