Bagdad 21. mája (TASR) - Z najväčšieho jadrového zariadenia v Iraku zmizlo asi 20 percent skladovaného rádioaktívneho materiálu. Americkí nukleárni experti okrem toho objavili rádioaktívne stopy na mieste, kde zlodeji sudy vyložili. Oznámili to dnes plukovník Tim Madere, špecialista americkej armády na nekonvenčné zbrane.
Veľká väčšina nebezpečného odpadu uloženého v jadrovom komplexe Tuwaitá je zabezpečená a bez úniku radiácie. "Osemdesiat percent sudov je tam, kde boli predtým," vyhlásil Madere. Počet chýbajúcich sudov nie je známy. Nádoby v minulosti skatalogizovali a zapečatili zbrojní inšpektori OSN.
Roky nefungujúce zariadenie Tuwaitá - svojho času považované za centrum nukleárneho programu Saddáma Husajna - bolo opakovane cieľom rabovania miestnych obyvateľov. Irak objekt využíval na skladovanie zakázaných priznaných jadrových materiálov.
Napriek tomu, že rozsiahly komplex bol považovaný za jedno z najpravdepodobnejších miest, kde možno nájsť dôkazy o zakázaných programoch vývoja irackých nukleárnych zbraní, počas nedávnej vojny zostal celé dni nestrážený. Kým do objektu dorazili tímy amerických expertov, miera poškodenia znemožnila zistiť, čo chýba.
Tímu nukleárnych odborníkov, ktorí začali objekt skúmať v pondelok, sa podarilo vystopovať pozostatky materiálov monitorovaných Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE).
Madere dodal, že niekoľko oblastí uzatvorených inšpektormi MAAE zostáva nedotknutých a zapečatených zvnútra. Americkí vojaci pečate nenarušili a do uvedených priestorov nevstúpili.
"Vonku sme neobjavili žiadnu radiáciu, s výnimkou dvoch malých miest, kde boli niektoré materiály pravdepodobne skladované," uviedol Madere.
Pred tým, ako zariadenie začali strážiť americkí vojaci, novinári videli, ako dedinčania vynášajú skladovacie sudy, z ktorých odstraňovali materiál - zrejme oxid uránu. Neskôr v sudoch skladovali pitnú vodu a u niektorých sa už objavili zdravotné problémy.
Obohatený urán je dôležitou surovinou pri výrobe jadrových náloží. MAAE v komplexe monitorovala dve tony obohateného a niekoľko ton prírodného alebo ochudobneného uránu.
MAAE ostro kritizovala prístup USA k jadrovému zariadeniu. Americký minister obrany Donald Rumsfeld v utorok vyjadril ochotu umožniť členom MAAE návrat do Iraku, kde by mali Američanom pomáhať v atómových objektoch. Minister neuviedol, kedy a ako by mohli tímy MAAE pôsobiť, dodal však, že ich znalosti a skúsenosti z minulosti sú vítané.
Rumsfeld je prvým americkým predstaviteľom, ktorý pripustil možnosť návratu MAAE do Iraku. Vojenskí velitelia zapojení do pátrania po ilegálnych zbraniach súkromne už týždne hovoria, že pôsobia bez základných informácií, ktoré má MAAE k dispozícii.
Vyhláseniu Rumsfelda v pondelok predchádzala v poradí tretia žiadosť šéfa MAAE Mohameda El Baradeiho adresovaná americkej vláde, aby umožnila jeho tímom vykonať posudky jadrových zariadení. USA na predchádzajúce žiadosti nereagovali.
Spojené štáty sa po vojenskom zásahu rozhodli, že pátranie po zakázaných zbraniach hromadného ničenia povedú samostatne, bez inšpektorov OSN, ktorí pred vojnou neobjavili žiadne dôkazy podporujúce tvrdenia americkej administratívy o tom, že Irak disponuje chemickými a biologickými zbraňami a že obnovuje nukleárny program.
V Iraku existuje asi 1000 miest, kde je rádioaktívny materiál využívaný v priemysle alebo zdravotníctve. Najväčšie obavy však vyvoláva Tuwaitá, kde Iračania pred vojnou v Perzskom zálive z roku 1991 pracovali na konštrukcii nukleárnej bomby.