Zároveň silnie kritika na povojnovú situáciu v Iraku, a to aj od tých, čo boli za vojnu proti režimu zvrhnutého irackého prezidenta Saddáma Husajna, uvádza v dnešnom čísle denník Libération.
Napríklad týždenník The New Republic, ktorý viedol kampaň za vojenskú intervenciu v Iraku, tento týždeň napísal: Poslanie nie je splnené. V podtitulku ďalej ešte jasnejšie konštatoval: Bush sa chystá zanechať Irak. Ak v ňom neostaneme dosť dlho, aby sa vybudovala demokracia, na čo sme išli do vojny?, kladie otázku časopis. Dokonca aj niektorí uznávaní odborníci z vážených inštitúcií hovoria o fiasku v povojnovej situácii v Iraku.
Príčiny, pre ktoré USA a ich spojenci išli do vojny proti Iraku, strácajú na sile. USA stále nenašli v Iraku zbrane hromadného ničenia, nepodarilo sa im dokázať spojenie už zvrhnutého irackého režimu s teroristickou organizáciou al-Káida. Rastúca nespokojnosť irackého obyvateľstva a jeho protesty proti okupačným silám, píše Libération, gumujú prvé zábery o radosti z oslobodenia.
Kritika zaznieva aj z Kapitolu. Republikán Christopher Shays v Snemovni reprezentantov priamo obvinil Bushovu administratívu, že zabudla na lekcie z Bosny, Kosova, Somálska, Haiti a Afganistanu o potrebe odstrániť anarchiu v zárodku.
Minister obrany Donald Rumsfeld je pod tlakom médií. Proti rozkrádačom chce vyslať do Iraku ďalších vojakov asi 15.000. Pritom americké ministerstvo obrany dúfalo, že do jesene stiahne polovicu alebo dokonca viac svojich príslušníkov, napísal Libération.
12 roi im