V rozhovore pre izraelskú televíziu odvysielanom v utorok večer bývalý generál povedal, že takzvanú cestovnú mapu vypracovanú USA, OSN, EÚ a Ruskom je možné realizovať len vtedy, keď Arafat nebude mať žiadnu moc.
Barak, ktorého vláda sa prakticky rozpadla po neúspechu blízkovýchodnej mierovej konferencie v Camp Davide v júli 2000, viní výhradne Arafata z konca mierového procesu a začiatku krvavej palestínskej intifády.
"Musíme zabezpečiť, aby Arafat nemal žiadnu výkonnú moc," povedal doslova Barak. Kým má čo i len trochu kontroly nad palestínskymi autonómnymi úradmi, nebude podľa neho možná žiadna dohoda medzi Izraelom a Palestínčanmi.
Barak, ktorý ako poslanec Strany práce v 90. rokoch hlasoval proti zmluvám s Osla a k Arafatovi mal veľmi chladný vzťah, varoval pred "európskymi" časťami cestovnej mapy, ktoré môžu byť pre Izrael nebezpečné. Týkajú sa okrem iného medzinárodnej kontroly realizácie plánu a jeho časového rámca. Plán predpokladá vznik samostatného palestínskeho štátu do roku 2005.