Viedeň 19. mája (TASR) - Vedúci nukleárnej kontrolnej agentúry OSN Mohamed El Baradei varoval dnes pred možnosťou vznikajúcej jadrovej kontaminácie v Iraku. Vyzval preto Spojené štáty, aby umožnili jeho inšpektorom návrat do krajiny.
Generálny tajomník Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) vo vyhlásení vyjadril hlboké znepokojenie nad takmer dennými správami o rabovaní a ničení v nukleárnych komplexoch.
Osobitne ho znepokojuje "radiačná bezpečnosť a bezpečnostné dôsledky jadrových a rádiologických materiálov, ktoré už nemusia byť pod kontrolou". Ako dodal, majú morálnu zodpovednosť bezodkladne zistiť fakty a podniknúť naliehavé nápravné opatrenia.
MAAE dostala správy opisujúce vyprázdňovanie kontajnerov s uránom a krádeže rádioaktívnych zdrojov vyňatých z ochranných obalov. Agentúra varovala, že odcudzený rádioaktívny materiál môže skončiť v rukách teroristov, ktorý z neho môžu vyrobiť tzv. špinavé bomby.
"Špinavé bomby" obsahujú okrem konvenčných výbušnín rádioaktívne látky, ktoré sa po explózii rozšíria do veľkej oblasti. Cieľom je skôr spôsobiť paniku ako fyzické škody.
Šéf MAAE po prvý raz požiadal USA 10. apríla o zabezpečenie jadrového materiálu uskladneného pod pečaťou OSN v irackom atómovom výskumnom stredisku Tuwajsa. Washington prisľúbil, že jeho armáda bezpečnosť komplexu zaistí.
Po početných mediálnych správach o vyrabovaní tohto i iných nukleárnych zariadení v Iraku El Baradei 29. apríla adresoval Spojeným štátom žiadosť o povolenie vyslať do Iraku inšpekčnú misiu. MAAE dosiaľ odpoveď od Washingtonu nedostala a El Baradei v nedeľu novinárom v Bostone povedal, že je z tohto mlčania "frustrovaný".
Nedávno sa objavili aj správy o príznakoch choroby z ožiarenia u obyvateľov okolia Tuwajsy, kde sa nachádzalo okolo 1,8 tony málo obohateného uránu, ako aj niekoľko ton prírodného a vyčerpaného uránu. V Iraku sa nachádza vyše 1000 rádioaktívnych zdrojov, z ktorých mnohé boli uskladnené práve v Tuwajse.